$
דעות

פרשנות

"הנשיא באנון" עזב, האם הנשיא טראמפ יפסיק להיאבק בממסד?

סטיב באנון היה למעשה תמונת המראה של הבוס - איש עסקים עשיר, שונא תקשורת, בעל דעות קיצוניות ולוחמניות, גזען ובוטה; כעת, ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ ינסו להזיז את טראמפ למרכז

תמר טוניק 11:0119.08.17

"הנשיאות של טראמפ שנלחמנו עליה וזכינו בה, הסתיימה", הכריז סטיב באנון, האסטרטג הראשי לשעבר של נשיא ארה"ב, שעות לאחר עזיבתו הדרמטית אתמול. בארבעת השבועות האחרונים הודחו או עזבו ארבעה בכירים בצוותו של טראמפ, אך יציאתו של באנון מהאגף המערבי תישא את התוצאות המשמעותיות ביותר. ראשית, עזיבתו היא ניצחון עבור הגורמים המתונים יותר ובראשם גארי קוהן, לשעבר בכיר בגולדמן זאקס, שעומד כעת בראש צוות היועצים הכלכלי של טראמפ, ודינה פאוול, גם היא בוגרת גולדמן, שמכהנת כסגנית היועץ לביטחון לאומי. הפיטורים-הדחה העבירו (זמנית) את וול סטריט לעליות קלות, משום שלפי ההערכות יקטין המהלך את החיכוכים בסביבתו הקרובה של טראמפ, כמו גם את הסיכוי לעזיבת קוהן, ממתעבי באנון.

 

בצד השני של זירת האגרוף, באנון כבר הודיע כי יחזור לברייטברט, אתר החדשות השמרני שניהל לפני שהצטרף לקמפיין של טראמפ. ברייטברט, המזוהה עם ארגוני האלט-רייט, שימש פלטפורמה חשובה לטראמפ בעת קמפיין הבחירות. לאחר הניצחון, באנון הפך לאיש החזק ביותר בבית הלבן. הוא כתב את נאום ההשבעה המתלהם וניסח את הצווים הנשיאותיים, כולל זה שחסם את כניסתם לארה"ב של מוסלמים משבע מדינות.

 

"אני מרגיש מחוזק", הצהיר לאחר עזיבתו. "אני חופשי עכשיו. הידיים שלי שוב אוחזות בנשק שלי. מישהו אמר 'הנה באנון הברברי'. אין ספק שאני הולך למחוץ את האופוזיציה. אין ספק בזה. בניתי מכונה מדהימה בברייטברט. ועכשיו אני חוזר. ועם מה שאני יודע עכשיו, אנחנו הולכים לחמש את המכונה הזאת".

 

אם לש

בנון וטראמפ בנון וטראמפ צילום: איי אף פי

פוט רק לפי מלות הפרידה האלה, אין זה מפתיע שבאנון כונה "הנשיא באנון". בתור השדון שישב על כתפו של טראמפ, הוא היה אחראי לכמה מההתנהלויות והאמירות הפרובוקטיביות ביותר של נשיא ארה"ב. הוא היה זה שנשאר כל יום אחרון במשרד עם הבוס, סימן V על היעדים שהושגו ותכנן את הלו"ז של יום המחרת. טראמפ לא חיבב כמובן את הכינוי "פרזידנט באנון", אבל רק כך אפשר היה להגדיר את האסטרטג הראשי, שהיה בעצם תמונת המראה של הבוס. איש עסקים עשיר, שונא תקשורת, בעל דעות קיצוניות ולוחמניות, גזען ובוטה.

 

אבל בשבועות האחרונים נראה שהיו לטראמפ סיבות טובות לשקשק. בראיון למגזין "אמריקן פרוספקט", באנון יצא נגד הבוס ואמר כי לא קיים שום פתרון צבאי עבור צפון קוריאה. הוא גם כינה את הימין הקיצוני "חבורה של מוקיונים" ואמר כי ההתמקדות של השמאל בגזענות תאפשר לו "למחוץ את הדמוקרטים". ייתכן מאוד שאלו היו האמירות שסימנו אותו כמטרה להדחה, זאת בהינתן כי סומן כבר מזמן כמדליף של מידע רגיש על מתנגדי הנשיא.

 

במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשבוע שעבר, טראמפ כבר הראה סימנים לכך שהוא "מרטיב במכנסיים" (אם לשאול מטבע לשון של באנון, שתיאר כך החודש את הקולגות בבית הלבן). הוא ציין כי הוא "מחבב את באנון", אבל שבאנון נכנס לקמפיין בשלב מאוחר. זאת אומרת, לא מגיע לו הקרדיט על הניצחון והוא לא זה שמכתיב את האג'נדה. "נראה מה נעשה אתו", סיכם הנשיא.

 

 הכוורת המפורקת של טראמפ. מימין: מייקל פלין, שון ספייסר, סטיב באנון, מייק פנס, ריינס פריבוס, דונלד טראמפ הכוורת המפורקת של טראמפ. מימין: מייקל פלין, שון ספייסר, סטיב באנון, מייק פנס, ריינס פריבוס, דונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

אחד מתומכי באנון סיפר ל"גרדיאן" הבריטי, כי באגף המערבי נערך באחרונה קרב של "ארבעה על אחד" – באנון מול קואליציה של חתנו של טראמפ ג'ארד קושנר, איוונקה טראמפ, ראש המועצה הכלכלית גארי קוהן והיועץ לביטחון לאומי הרברט מקמאסטר. לפי אותו בן ברית, הארבעה האלה יצגו את הממשל שמעוניין להזיז את טראמפ למרכז כדי שיעבוד עם הממסד, בעוד "הנשיא" באנון יצג את הדרך הפופוליסטית חסרת המעצורים.

 

אז עכשיו טראמפ נשאר בבית הלבן בלי השדון, אבל עם הפה הגדול, הדעות הגזעניות והאצבע שיושבת על הכפתור הגרעיני. מי שיישארו אחרונים במשרד מדי ערב יהיו לעת עתה קוהן ואולי קושנר. לשניים האלה קשרים אידיאולוגים קלושים, אם בכלל, לגורמים השמרנים.

 

אבל בעולם האמיתי, עולמם של האמריקאים שהעלו את טראמפ, באנון הברברי, מי שהמגזין "טיים" הגדיר כ"מניפולטור הגדול", ימשיך להשתולל ולנער את הבלורית. באנון נהנה מקשרים הדוקים עם המיליארדר בוב מרסר ותורמים רפובליקנים בולטים אחרים. על רקע התפאורה האפוקליפטית שעוטפת את מדשאת הבית הלבן בחודשים האחרונים, לא יהיה זה מופרז לומר שחזרתו לחיק ברייטברט והאלט-רייט תסלול את הדרך לטראמפ הבא. ציבור הבוחרים שהעלה את טראמפ, לא הולך, הרי, לשום מקום. עורך בכיר בברייטברט כבר סיפק ספוילר. זמן קצר אחרי ההודעה על עזיבת באנון, הוא צייץ בפשטות - "#מלחמה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x