שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

פרסום ראשון

המשטרה עצרה את שטיינמץ רגע לפני שאמור היה לטוס לחו"ל

קצין החקירה של יאח"ה, רפ"ק אבשלום אחרק, אמר היום כי מדובר בפרשה חדשה השופכת אור על פרשה ישנה בה מעורב שטיינמץ בגינאה ובמדינות אחרות בהן פעל בהן רומניה

זוהר שחר לוי 15:5314.08.17
מעצרו של המיליארד בני שטיינמץ הפתיע אותו רגע אחרי שביקש מבית המשפט לאשר לו לצאת לחו"ל ביום רביעי הקרוב. שטיינמץ טוען כי יש לו פגישות עסקיות שתוכננו, אבל המשטרה לא מאשרת את המלווים שהציע. בית המשפט צפוי לדון בבקשתו כבר מחר (ג'), לא ברור כיצד מעצרו ישפיעו על הנסיעה המתוכננת.

 

הבוקר (ב') עוד בטרם נודע דבר המעצר, פנה בא כוחו של שטיינמץ, עו"ד רונן רוזנבלום, לבית המשפט בבקשה לאפשר לו לצאת לחו"ל כבר השבוע לפגישות עסקיות שתואמו מבעוד מועד.

 

מימין בני שטיינמץ ועו"ד רונן רוזנבלום בבית המשפט (ארכיון) מימין בני שטיינמץ ועו"ד רונן רוזנבלום בבית המשפט (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

 

הפנייה לבית המשפט נעשתה על רקע חקירה נוספת המתנהלת בעניינו של שטיינמץ בלהב 433, במסגרתה נעצר ושוחרר. לפי החשד בחקירה זו הוא העביר שוחד לבכירים בהנהגת גינאה. על פי החשד, שטיימנץ שילם שוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולרים לנשיא גינאה לשעבר ולאשתו בתמורה לקידום האינטרסים העסקיים של חברת BSGR שבשליטתו - קבלת זיכיון לכרות עפרות ברזל בסימנדאו, המכרה הגדול במדינה.

 

במסגרת תנאי שחרורו של שטיינמץ, אישר בית המשפט צו עיכוב יציאה מהארץ עד ה-15 באוגוסט, כלומר מחר, ולאחר תקופה זו יוכל שטיינמץ במשך ארבעה חודשים לצאת מהארץ כשהוא מלווה על ידי אדם נוסף שיאושר על ידי המשטרה. להבטחת תנאי שחרור אלו הופקדו עד כה ערבויות ונכסים בגובה של כ-255 מיליון שקל.

 

שטיינמץ ביקש לאשר כמלווה לנסיעות טייס לשעבר בחיל האוויר, ששימש כטייס של מטוסו הפרטי. המשטרה התנגדה לאישורו כמלווה בטענה כי הוא נכח במטוס בזמן שהתקיים בו חיפוש על ידי רשויות החקירה בשוויץ. המשטרה פסלה גם מועמד נוסף שהציע שטיינמץ.

 

בני שטיינמץ היום בבית המשפט בני שטיינמץ היום בבית המשפט צילום: זוהר שחר לוי

 

 

"המבקש הינו איש עסקים שמרבית עסקיו נמצאים בחו"ל", כתב עו"ד רוזנבלום בבקשתו, "יציאתו מן הארץ עוכבה עד כה למשך שמונה חודשים, ובכך נגרמו לעסקיו נזקים כספיים ותדמיתיים בהיקף נרחב מאוד. למבקש תוכננו פגישות מבעוד מועד ליום 16 באוגוסט ואילך, כאשר המבקש וב"כ לא שיערו שהמשטרה תתנגד לאישור המלווים".

 

בית המשפט קבע דיון בבקשה שאמור להתקיים כבר מחר בפני שופטת תורנית, כרמית בן אליעזר. "מוצע לצדדים לבוא בדברים ביניהם ולנסות להגיע להסכמה על זהות המלווה בהתאם לעקרונות שנקבעו על ידי בית המשפט", כתבה השופטת בהחלטתה שניתנה היום. "ככל שלא יגיעו הצדדים להסכמות, יבחן שטיינמץ את האפשרות להציג מלווים נוספים".

 

קצין החקירה של יאח"ה, רפ"ק אבשלום אחרק אמר בדיון: "יאח"ה לא שקטה על שמריה, מאז חקירתו הראשונה של שטיינמץ והמשיכה בחקירה, כולל היום. וגילינו שיש התפתחויות חדשות, שלא היו ידועות לנו. התזמון להיום היה כורח הנסיבות שלא היה תלוי ביאח"ה אלא בגורמים אחרים ולכן הגענו לבקשה הזו ולכל החקירה הזאת".

 

אחרק הוסיף: "נציין רק שאמנם הפרשה החדשה היא פרשה חדשה, אולם היא קושרת עצמה לפרשה הישנה – משום שהאקדח המעשן בפרשה הראשונה ירה במערכה השנייה. ההתפתחות היא התפתחות של ראיות שהצטברו - השופכים אור על שיטתו של שטיינמץ. החקירה נושמת, בועטת וחיה".

 

לשאלות בא כוחו של שטיינמץ, עו"ד רונן רוזנבלום, אמר קצין החקירה כי הפרשה החדשה קשורה לפרשה בגינאה ונוגעת גם למדינות אחרות בהן פעל שטיינמץ, ובין השאר גם רומניה.

 

"הפרשה החדשה", כך לפי נציג המשטרה, "שפכה אור ונתנה פרספקטיבה איך הוא עובד ומה השיטה שלו, וזו התפתחות דרמטית. גילינו שבנוסף לעבירות שיוחסו לו יש גם חשד ממשי ולא מינורי לשיבוש החקירה, הבנו שפעולות החקירה, לרבות מסמכים וכל דבר, חייב להיעשות רק כשהוא במעצר, שאם לא כן לא ניתן לבצען כשהוא משוחרר".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x