$
משפט

פרשת בזק

ביהמ"ש החליט: פילבר יורחק ממשרד התקשורת לחודש נוסף

רשות ני"ע: "פילבר תקשר עם בכירי בזק במיילים פרטיים"; השופטת פוזננסקי-כץ: "זה מקיים חשד סביר"; מוקדם יותר הוחלט על הארכת הרחקתה של לינור יוכלמן, מזכירת בזק, ממשרדי החברה

תומר גנון 17:1806.08.17

שופטת בית משפט השלום בת"א, רונית פוזננסקי-כץ, החליטה היום (א') להאריך את הרחקתו של מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בחודש נוסף.

 

פילבר, החשוד בעבירות מרמה והפרת אמונים ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע, מורחק מהמשרד בשבועיים האחרונים. על פי החשד, פילבר העביר ממיילים פרטיים מסמכים פנימיים וחסויים של משרד התקשורת לבכירים בבזק, ואלה השיבו לו הערות לגביהם. בין המסמכים שהעביר פילבר, כך עלה בדיון שנערך היום, נמצא מכתב מחודש דצמבר 2016 שכותרתו הייתה "ביטול ההפרדה המבנית בבזק". על פי החשד מכתב זה, שנוסח לכאורה יחדיו על ידי פילבר ובכירי בזק, היה במטרה לקדם אינטרסים עסקיים של חברת התקשורת, ובהם קיזוז הפסדים צבורים בחברת הבת yes, בהיקף של מאות מילוני שקלים, מחבות המס של חברת התקשורת.

 

לפרוטוקול הדיון בנוגע ללינור יוכלמן לחצו כאן

לפרוטוקול הדיון בנוגע לשלמה פילבר לחצו כאן

לפרוטוקול הדיון בנוגע לעדי קאהן לחצו כאן

 

הדיון הקודם שעסק בבקשה להרחיקו ל-90 יום נדחה בשל מכתב שימוע לפני השעיה שהוציאה נציבות שירות המדינה לפילבר. פילבר הסכים להשעיה, אבל שימוע לא נערך.

 

סנגורו של פילבר, עו"ד יובל נחמני אמר היום: "נציבות שירות המדינה לא מוכנה לקיים שימוע על השעיה שלו כל עוד יש תנאים מגבילים. אנחנו לא מסכימים במצב הזה להרחקה".

 

נציג רשות ניירות ערך אמר בדיון: "הפעילות של פילבר הייתה שיטתית ומתמשכת, תוך הסתרה מהגורמים המקצועיים. הוא לא פעל לבדו. הוא גייס את העוזרת שלו לעניין. קיים חשד שהוא לא רק חטא, הוא החטיא. הוא קיבל מאנשי בזק תיקונים למסמכים שהדליף באמצעות מיילים פרטיים".

 

השופטת אמרה בדיון: "יש בעייתיות רבה במסכים שפילבר העביר לבזק. זה מקיים חשד סביר כאשר שולחים ממיילים פרטיים ולא באופן פורמלי מהמשרד".

 

נחמני המשיך: "אין שום טענה בחקירה לטובת הנאה. מנסים להיכנס להחלטות שלו כרגולטור. רשות ני"ע מחליטה פתאום שזה מטיב עם בזק. אני מחכה שהרשות תראה החלטה אחת שהיטיבה עם בזק". נציג הרשות עו"ד שחם שביט השיב: "קוראים לזה המכתב מדצמבר".

 

 

שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת צילום: יואב דודקביץ

 

מסנגורו של שלמה פילבר, עוה"ד דרור ארד-אילון ויובל נחמני, נמסר: "פילבר מכבד את החלטת בית המשפט מהיום שעניינה הבטחת תנאים מיטביים לקידום מהיר של החקירה. מנוי וגמור עם פילבר להמשיך ולשתף פעולה עם החקירה, ולמסור כל מידע שיתבקש, והוא סמוך ובטוח כי בסופה הקרוב של החקירה, יוכח כי פעל בתום לב לשם מימוש מיטבי של החלטות קודמות, ובכלל זה החלטות ממשלה, הנוגעות לתחרות בשוק התקשורת.

 

"בזמן חקירה, ומטבע הדברים חשדות אמורפיים, היפים לשעתם, מחליפים עובדות. בהקשר זה ראוי לציין, כי מתשובות הרשות לניירות ערך היום בבית המשפט הוברר סופית כי פילבר אינו חשוד בכך שקיבל או ציפה לקבל טובת הנאה כלשהי בעת כהונתו, או בקשר להחלטותיו, לא במישרין ולא בעקיפין. כן לא הוצג כל שיקול זר בקבלת החלטה כלשהי.

 

"יתרה מזאת, על אף שהחקירה כבר אינה בראשיתה, והיא מדווחת מזה זמן רב באמצעי התקשורת, ונדונה בבית המשפט, לא הצביעה הרשות לניירות ערך ולו על החלטה מחייבת אחת שקיבל פילבר ויש בה הטבה כלשהי לבזק, או שנעשתה בניגוד לעמדה המקצועית של המשרד. וזאת למרות שכל ההחלטות שנתקבלו בתקופתו עומדות לעיון הציבור. ניתן לקרוא ולהיווכח כי כולן כוונו על מנת למתן יתרונות תחרותיים מהם נהנתה בזק; כי כולן הלמו את עמדת הדרג המקצועי במשרד; וכי לכולן התנגדה בזק בתוקף. פילבר מייחל כאמור לקידום ולסיום מהיר של החקירה".

 

יוכלמן תורחק לשבועיים נוספים

 

קודם קבעה השופטת רונית פוזננסקי כי לינור יוכלמן תורחק לשבועיים נוספים ממשרדי בזק והחברות yes, חלל ויורוקום. בשבועיים שלאחר מכן תוכל לעבוד מהבית.

 

יוכלמן, היועצת המשפטית של מטה בזק ומזכירת החברה, חשודה בביצוע עבירות מרמה ודיווח. יוכלמן הורחקה ממשרדי בזק מספר ימים לאחר פתיחת החקירה בסוף חודש יוני. תחילה היא שהתה במעצר בית, ולאחר מכן נאסר עליה להגיע למשרדים.

 

 

 

"בית המשפט קבע שיש חשד סביר, הראיות מעלות חשש לשיבוש - היא מחקה הודעות", אמר נציג רשות ני"ע, היועץ המשפטי של מחלקת החקירות, ערן שחם שביט בדיון בבית משפט השלום בתל אביב ועוסק בבקשת הרשות להאריך בחודשיים וחצי את הרחקתה.

 

"יוכלמן הצרה צעדים של בודק חיצוני שהיה אמור לבחון את עסקת בעלי העניין. במספר הזדמנויות היא העבירה מידע רגיש מהוועדה הבלתי תלויה לאלוביץ'. אנחנו רוצים לנתק אותה מבזק ומאנשיה", אמר נציג הרשות. "יש הבדלים בינה ובין מנכ"לית החברה, סטלה הנדלר. למנכ"לית יש גם עיסוקים שאינם קשורים לחקירה. המצב שונה אצל יוכלמן, מה שהיא עשתה, לכאורה, נוגע ללב ליבה של החקירה".

 

"יוכלמן הגיעה לכל החקירות ומסרה גרסה אחידה", אמר בדיון סניגורה עו"ד בעז בן צור. "מהמועד שהיא נחקרה לראשונה היא לא עשתה פעולת שיבוש". גם נציג הרשות אישר כי "אחרי שמחקה הודעות מהסלולרי בתחילת החקירה, אין לנו ראיות לעוד פעולות שיבוש".

 

"לאור החשדות, אני לא רואה איך היא חוזרת בשלב זה לעבודה", אמרה בדיון השופטת רונית פוזננסקי כץ לסניגורה של יוכלמן. "כבר חודש וחצי היא לא בעבודה", אמר הסניגור בתגובה. "היא מממנת מכיסה את ההרחקה בפדיון ימי חופשה. בשלב כלשהו הם ייגמרו, ואז היא לא תוכל להשתכר. אומרים שהיא חפרפרת וסוכנת כפולה", הוסיף בן צור, "אני אומר שהעברת המידע הזה בכלל אינה עבירה".

 

יוכלמן אמרה לשופטת "הדברים שמוצגים הם לא נכונים. יש לי דברים רבים לעשות בחברה, נותר בור משמעותי בחברה. דוד גרנות, היו"ר הזמני, ביקש להקדים את חזרתי. יש עומס רב מאוד על העובדים, אנחנו בתקופת דו"חות כספיים ואני ציר מרכזי בנושא".

 

לינור יוכלמן בבית המשפט היום לינור יוכלמן בבית המשפט היום צילום: מוטי קמחי

 

 

על פי החשד נגד יוכלמן, היא הדליפה מידע עסקי רגיש לבעל השליטה שאול אלוביץ' בעת ששימשה כמזכירת החברה, וכן ניסתה לשבש את חקירת הרשות עם פתיחתה על ידי מחיקת מיילים. בתמורה להדלפת המידע, כך החשד, דאג אלוביץ' לקדם אותה לתפקיד היועצת המשפטית, וכן סייע לה לקבל בונוס כספי של מאות אלפי שקלים עבור רכישת דירה.

 

החשד נגד יוכלמן נוגע לשתי עסקאות בעלי עניין שביצע אלוביץ', מול חברת yes ומול חברת בזק. הראשונה, עסקה שבמהלכה בזק רכשה את מניותיו ב-yes במרץ 2015, עבור למעלה ממיליארד שקל – חלקם מבוססים על יעדי תזרים המזומנים של חברת הטלוויזיה הרב ערוצית.

 

העסקה השנייה היא הסכם להארכת רכישת מקטעי שידור בלווין מחברת חלל תקשורת שבשליטת אלוביץ', בתמורה מצטברת של כ-920 מיליון שקל.

 

חשודות בהדלפת מסמכים לקידום האינטרסים של אלוביץ'

 

על פי החשד, יוכלמן וכן מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, קידמו אינטרסים עסקיים של החברות של אלוביץ' בתוך בזק בקשר לעסקאות אלה. השתיים פעלו, על פי החשד, בדרכי מרמה ובניגוד לאינטרסים העסקיים של החברה הציבורית שהן עובדות בה, כדי שבעל השליטה יוכל לקבל מאות מיליוני שקלים מקופת בזק ו-yes.

 

לטענת הרשות, השתיים הדליפו פרטים ומסמכים חסויים מהוועדות הבלתי תלויות שהקים הדירקטוריון, חומרים שהייתה להן גישה אליהם מתוקף תפקידן. המידע הרגיש שהודלף כלל בין היתר נתונים מתוך חוות דעת שהוגשה לוועדה הבלתי תלויה, ואלוביץ' ואנשיו היו אמורים להיות ממודרים ממנה. בנוסף, על פי החשד, יוכלמן פעלה להצר את צעדיו של בודק חיצוני שנשכר לבדוק נתונים שונים.

 

הדלפת המידע העסקי נתנה, על פי החשד, לנציגי החברות יורוקום וחלל שבשליטת אלוביץ' יתרון עסקי בלתי הוגן במו"מ מול בזק. היא גם הובילה, על פי החשד, לכך שנציגי החברות של אלוביץ' קיבלו במרמה את הנחת דעתם של חברי הועדה הבלתי תלויה שמדובר בעסקאות הוגנות - מה שגרם בהמשך לאישורן ולהוצאה של מאות מיליוני שקלים מקופות בזק ו-yes לטובת החברות הפרטיות של אלוביץ'.

 

בנוסף, המידע שקיבלו הוביל לכך שבזק ביצעה עבירות דיווח, משום שהמצג למשקיעים היה שוועדות בלתי תלויות אישרו את העסקאות, כאשר בפועל דירקטורים "נגועים", כלומר מקורביו של אלוביץ', פעלו מאחורי הקלעים כדי להשפיע עליהן.

 

מפרוטוקול דיון שנערך בעבר בעניינה, עולה כי יוכלמן טענה שהייתה מחויבת לדווח לאלוביץ'. לדברי סניגורה היא טוענת כי מתוקף תפקידה כמזכירת החברה היא הייתה הממשק הפורמלי בין הוועדה הבלתי תלויה לאלוביץ' שכיהן כיו"ר הדירקטוריון. לגבי הבונוס הכספי טענה כי מדובר בבונוס על עבודה כללית רבה ולא על פעולה שביצעה בניגוד לחוק.

 

העוזרת של מנכ"ל משרד התקשורת עדי קאהן מבקשת לצאת לחו"ל

 

בהמשך הדיון עלתה בקשה של העוזרת הבכירה של מנכ"ל משרד התקשורת, עדי קהאן, לצאת לחו"ל.

 

עו"ד ד"ר גיל עשת מסר מטעמה של עדי קאהן-גונן: "היא עובדת מדינה מקצועית, מסורה ומוערכת ביותר, בעלת ותק של 15 שנים במשרד התקשורת. עדי עבדה תחת חמישה שרי תקשורת וששה מנכ"לים שונים. היא קודמה בעקביות בתפקידיה וזכתה תמיד להערכה ולאמון מכל הממונים עליה. במסגרת עבודתה עם השר כחלון הובילה את רפורמת הסלולר ולאחר מכן עמדה מטעם המשרד מול כל גופי התקשורת הגדולים בישראל. בכל השנים הללו זכתה לשבחים על תפקודה, מקצועיותה והגינותה.

 

"בחקירתה נתנה עדי תשובות מלאות לכל השאלות שנשאלה ושיתפה פעולה באופן מלא עם החוקרים. היא מסרה הסברים מפורטים על אופן התנהלותה ועל ההחלטות שקיבלה כיועצת מקצועית למנכ"ל המשרד. עדי הסבירה לחוקרים כי כל פעולותיה נעשו לקידום האינטרס הציבורי, לטובת משרד התקשורת, בהתאמה מלאה להנחיות המשרד ובהתאם לחוק.

 

"עדי הדגישה בחקירה כי בשנתיים האחרונות פעלה, כמו תמיד, בהתאם להנחיות המנכ"ל והשר ובהתאם לכללי העבודה ולייעוץ המשפטי הנהוגים במשרד. בשנים אלו לא הייתה מעורבת ולא היה ידוע לה על כל פעילות שאינה תקינה. היא הוסיפה כי כלל לא הייתה מעורבת בחלק מהנושאים או המהלכים שלפי פרסומים בתקשורת נמצאים היום בחקירה.

.

"חשוב להדגיש כי עדי לא הושעתה מתפקידה בעקבות החקירה ואף לא הורחקה בצו בית משפט ממקום עבודתה. מתוך הבנה לחשיבות החקירה ומתוך רצון שהחקירה תהיה יעילה ומהירה הסכימה עדי לעבור לתקופת ביניים, לתפקיד אחר במשרד התקשורת וזאת עד למיצוי החקירה. מיד עם סיום החקירה בכוונתה לדרוש לחזור לתפקידה ולמעמדה הקודם במשרד. אנו מאמינים כי בתוך זמן קצר יובהר כי לא נפל כל דופי במעשיה".

 

הרשות ועשת הגיעו להסכמה כי עשת תפקיד ערבות ותצא לחו"ל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x