$
משפט

הצד הפחות נעים של חופשת הקיץ

בחודשי הקיץ יש עלייה של 15%-20% בעבריינות נוער, חלקם מגיעים למעצר ולחלקם נפתח תיק. כיצד להתנהל נכון מול המשטרה במקרים כאלו?

עו"ד מעיין חיימוביץ 09:5106.08.17

חודשי הקיץ בהם בני הנוער אינם נמצאים במסגרת הבית ספרית מהווה מקור לפיתויים וסכנות אליהם הם חשופים. השוטטות הרבה ברחובות, יצר הסקרנות והשובבות מביאה חלק ניכר מבני נוער לביצוע עבירות. במקרים אלו חשוב שההורים ידעו מה עליהם לעשות ומהם זכויותיהם.

 

היציאה לחופש הגדול של בני הנוער הינו יום בלוח השנה שכולם מחכים לו בכיליון עיניים. מעבר למנוחה ומילוי מצברים מחדש נהנים בני הנוער מפנאי רב לאורך כל שעות היממה. חלק מבני הנוער שאינו מוצא תעסוקה מועילה עבורו ונמצא בשוטטות כמעט מתמדת ברחובות, חשוף לפיתויים וסכנות רבות. חשיפת בני הנוער לאותם פיתויים וסכנות מובילה לנתון שבו ישנה עלייה של 15%-20% בעבריינות נוער בחודשי הקיץ לעומת שאר החודשים בשנה. חודשים שלמים של חופש חושפים את בני הנוער לפיתויים רבים. יצר הסקרנות והנועזות של בני הנוער וזאת בנוסף לשיקול דעת לוקה בחסר ושעמום, מביא את חלקם להתנהגות עבריינית שיש ויכולה להביא למעצר ובלא מעט פעמים אף לפתיחת תיק.

 

בבחינת מעשי העבריינות של בני נוער בחודשי הקיץ ניתן להצביע על מגוון רחב של פיתויים אליהם הם נחשפים ובגינם הם מוצאים עצמם בסכנה ממשית ואף עצורים על ידי משטרה. השוטטות ברחוב יכולה להוביל לעיתים לתוצאות קשות של שימוש בסמים, אחזקת כמויות גדולות ואף מסחר בהם, כמו כן גדלים מעשי האלימות כנגד בעלי חיים, פריצות ועוד. מעבר למקומות המפתים המובילים להתנהגות עבריינית של בני הנוער, הרי שהמחסור במסגרת הבית ספרית מותירה פתח אף להפיכתם לקורבנות, בין אם מדובר במקרי פדופיליה ברחבי הרשת ובמקומות ציבוריים, שיימינג אלים של בני הנוער האחד כלפי השני על גבי הרשתות החברתיות ועוד.

  

עו"ד מעיין חיימוביץ' עו"ד מעיין חיימוביץ' צילום: אלי מעייני

 

אחת מהבעיות הבולטות היא הגישה הקלה שיש לבני נוער לאלכוהול. על אף האיסור במכירת אלכוהול לקטינים והאיסור הגורף במכירת אלכוהול אחרי השעה 23:00 מוצאים בני הנוער את הדרך לשים ידם על שתייה חריפה. השימוש המופרז בשתייה חריפה מביא בני נוער רבים לנהוג באלימות סביבתית, הן בדמות ונדליזם כלפי רכוש, הן כלפי עוברי אורח ואף כלפי חבריהם. אחרים שותים כמויות בלתי נתפסות ומוצאים עצמם בסכנת חיים ממשית ומובהלים לטיפול מציל חיים בחדר המיון.

 

במקרים בהם ילדיכם נעצר יש וחשוב להיות שם עבורו כבר מהרגע הראשון. מרגע המעצר ישנה חשיבות מכרעת של ההורים יחד עם ילדם להתנהלות נכונה מול גורמי המשטרה. שכן ישנה חשיבות לידע ולאפשרות לשכור את שירותיו של עורך דין מהתחום הפלילי אשר יוביל וידריך את העצור בהתנהלות מול המשטרה ולימים אף מול בית המשפט. הרצון המשותף של כולם הוא בלהביא את הנערים הללו לשיקום ובכך לנסות ולגרום לגורמי האכיפה שלא להשאיר כתם בדמות תיק פלילי לאותו הנער. שכן, השארת התיק המשטרתי פתוח יש בה להוות מכשול בצמתים חשובים הנוגעים לעתידו של הנער ובהם הגיוס לצה"ל, המעדיף להימנע מבני נוער שתויגו על ידי רשויות החוק כבעייתיים.

 

על ההורים לדעת שעצירתו של הנער והבאתו לחדר החקירות מחייבת את המשטרה ליידע לפחות את אחד ההורים, וכן כי בטרם כניסתו לחקירה רשאי הקטין להתייעץ עם עורך דינו ביחידות. על החוקרים להודיע לקטין על זכות זו ובמקרים ובהם אין לקטין עורך דין מטעמו תדאג הסנגוריה הציבורית לעורך דין מטעמה שייצגו וידאג לזכויותיו מאותה נקודה.

 

מעבר לזכותו של הקטין בהיוועצות עם עורך דין טרם חקירתו, ראשי הקטין להתייעץ עם הוריו או כל קרוב משפחה אחר אותו יבחר. בנוסף, במרים מסוימים קיימת זכות לקטין לנוכחות אחד מהוריו או קרוב משפחה בעת החקירה המשטרתית.

 

עורכי הדין הפליליים המובילים את הטיפול במקרה בו קטין נעצר יודעים להדגיש ולהדריך את הנער אודות שיטות החקירה, זכויותיו על פי החוק וכן אודות החשיבות הרבה שיש במעורבותם של ההורים. החשיבות של ההורים היא במידיות תגובתם בשכירת עורך דין פלילי מנוסה שיטפל בעניינו של הקטין טרם תחילת חקירתו, כאשר במידת האפשר תהא השאיפה להביא לסגירת תיקו של הקטין במינימום נזק. על ההורים ועל הנערים להבין כי התנהלות במקרה של מעצרו של נער שמעד, ללא עורך דין המתמקצע בהליכים עלולה להוביל את ילדם לבור גדול וחלילה להתדרדרות נוספת הן במצב בו הוא מצוי באותו הרגע תחת הלחץ בחדר החקירות ובוודאי ככל שהדבר נוגע ומשליך כלפי המשך עתידו.

 

עו"ד מעיין חיימוביץ עוסקת במשפט הפלילי.

 

למידע נוסף מילאו פרטיכם
*
*
* שדה חובה
שלחו
בטל שלח
    לכל התגובות
    x