$
דעות

הטבעת סביב צווארו של חיים כץ מתהדקת

הלחץ סביב מוטי בן ארי, חברו הקרוב של שר העבודה והרווחה, הולך וגדל. האם הוא בדרך לחתום על הסכם עד מדינה נגד כץ?

תומר גנון 08:1606.08.17

לפני כמה שנים לקה שר הרווחה חיים כץ בלבו. כשנשאל בבית החולים למי להודיע על כך, הוא ביקש שלא יצלצלו לבני משפחתו אלא רק לאדם אחד - חברו הקרוב, מוטי בן ארי. "מוטי מחזיק את המפתח ללבו של חיים", אומר אדם המכיר היטב את השניים, "יש ביניהם קשר יותר חזק משל אחים. הוא יודע את סודותיו הכמוסים ביותר של חיים".

 

בן ארי הוא מנהל השקעות ותיק במקצועו, המתמחה בשוק ההון הישראלי. הוא מנהל את עסקיו באמצעות חברת פרטית בשם יהו־בא. החברות יוצאת הדופן וארוכת השנים בינו לשר כץ מוכרת היטב גם לרשויות האכיפה. היא זו שהובילה את השניים בחודש מאי של שנה שעברה לחדרי החקירות של רשות ניירות ערך בתל אביב בחשד שעשו שימוש במידע פנים של קבוצת הנדל"ן והגז של מכר משותף לשניהם - קובי מימון - בנוגע לעסקת מיזוג בין נצבא לאיירפורט סיטי. על פי החשד בן ארי נחשף למידע המוקדם על המיזוג במסגרת עבודתו כיועץ פיננסי לחברות, חלק בו עם כץ והשניים גרפו יחד רווחים אסורים של כ־290 אלף שקל.

 

מוטי בן ארי וחיים כץ מוטי בן ארי וחיים כץ צילומים: עמית שעל

 

ככל שהחקירה העמיקה, רשות ניירות ערך גילתה עניין רב יותר ביחסים בין השניים. כץ, התברר, הרבה לפקוד את משרדו של בן ארי במגדל נצבא בפתח תקוה, והשניים שוחחו על מניות. בן ארי, כך העיד בין היתר אחד מעובדיו, ייעץ לכץ בנוגע למניות ונתן לו טיפים רבים על ההשקעה בשוק ההון, שלשיטת הרשות היו שווים לכץ הרבה כסף.

כאשר חוקרי הרשות חפרו בעברם של השניים, הם גם גילו שכץ קידם אינטרסים עסקיים של קבוצת אקוויטל ובהם התיקון לחוק נייירות ערך. המידע הזה הוביל להתפתחות בפרשה והשניים נחקרו, באישור פרקליט המדינה שי ניצן, גם בחשד לביצוע עבירות של מתן וקבלת שוחד.

 

בימים אלה צריכה הפרקליטות להכריע אם להגיש כתבי אישום נגד שני החברים הטובים. כעת מתברר שחומרי החקירה שאספה רשות ניירות ערך, כבר לפני כשנה וחצי, מעניינים גם את מס הכנסה. המידע בתחום המיסוי שעלה בחקירת הרשות נבדק והוביל עתה לפתיחת חקירת המס נגד בן ארי.

 

יועץ ההשקעות נמצא כעת בלחץ גדול עוד יותר. בעוד שחייו של כץ כנבחר ציבור שרגיל למשוך אש נמשכו כרגיל, חייו של בן ארי שאוהב לשמור על אנונימיות, וזקוק לאמון של מי שהוא מנהל את תיקי ההשקעות שלו, עברו טלטלה. לפני כחודש למשל, במסגרת דיון בבית המשפט שבו ביקש לצאת לחו"ל בעת החקירה ונתקל בסירוב של רשות ניירות ערך, נראה בן ארי נסער מאוד.

 

ללחץ שבו נתון בן ארי, אדם לבבי ורגיש בפי מקורביו, מצטרפת גם החקירה בחשד להעלמת מס שהגיעה עד לקרובים אליו ביותר - בני משפחתו. החקירה הזאת נפתחה בהוראת פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי־שווקי, שמפקחת הן על חקירת רשות ניירות ערך והן על חקירת רשות המסים. והיא יודעת היטב שהמהלך הזה דוחק כעת את חברו הטוב של השר כץ עוד יותר לפינה. תסריט שבו הלחץ הזה יוביל את בן ארי, המיוצג על ידי עו"ד ארז הראל ממשרד גורניצקי ושות', לחתום על הסדר טיעון או הסכם עד מדינה שבמסגרתו ימסור את המפתח ללבו של חברו הטוב לידי רשויות האכיפה, הוא בהחלט אפשרות נוחה עבורה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x