$
משפט

פרשת בזק

ביהמ"ש החליט להרחיק את שלמה פילבר ממשרד התקשורת

השופטת רונית פוזננסקי-כץ מבימ"ש השלום בת"א החליטה להרחיק את מנכ"ל משרד התקשורת ממשרדו, עד אשר נציבות שירות המדינה תכריע האם בכוונתה להשעותו. במקביל נאסר עליו ליצור קשר עם עובדי משרד התקשורת, משרד המשפטים והחברות: בזק, yes וחלל. הרשות מבקשת להטיל תנאים מגבילים גם על עדי קהאן, עוזרת בכירה למנכ"ל משרד התקשורת

תומר גנון 11:1326.07.17

השופטת רונית פוזננסקי-כץ החליטה להרחיק את שלמה פילבר ממשרד התקשורת, עד אשר נציבות שירות המדינה תכריע האם בכוונתה להשעותו. במקביל נאסר עליו ליצור קשר עם עובדי משרד התקשורת, משרד המשפטים והחברות: בזק, yes וחלל. בנוסף, נאסר עליו לעסוק בכל נושא הקשור לבזק, yes וחברות בקבוצת יורוקום של שאול אלוביץ'. לפילבר גם לא תהיה לו גישה לחומרי מחשב הקשורים לחקירה, ודרכונו יופקד ברשות ני"ע. צו עיכוב יציאה מהארץ ל-180 יום שהוצא לו עדיין יעמוד בתוקפו.

 

רשות ני"ע ביקשה להרחיק את מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר ל-90 יום ממשרד התקשורת. פילבר חשוד בעבירות מרמה והפרת אמונים ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע. הדיון מתקיים בבית משפט השלום בת"א. הרשות מבקשת להטיל תנאים מגבילים גם על עדי קהאן, עוזרת בכירה למנכ"ל משרד התקשורת, והיא תפקיד 50 אלף שקל ערבות. קהאן מתחייבת לא ליצור קשר עם החברות בקבוצת אלוביץ', ונאסר עליה ליצור קשר עם עובדי משרד התקשורת העוסקים בתחום הלווין, הטלפוניה, בזק, ו-yes. את קהאן מייצג עו"ד גיל עשת. קהאן נחקרה לראשונה לפני 10 ימים. היא שוחררה בערבות והיום הרשות ביקשה גם להטיל עליה תנאים מגבילים נוספים.

 

 

 

מעו"ד ד"ר גיל עשת סנגורה של עדי קאהן-גונן נמסר, "מדובר בעובדת מדינה מקצועית, מוערכת ומצטיינת בעלת ותק של 15 שנים. עדי מכחישה את החשדות, עומדת על חפותה וטוענת כי פעלה כל העת כאשר האינטרס הציבורי וטובת משרד התקשורת והעומדים בראשו לנגד עיניה. עדי לא הושעתה מתפקידה ולא נשלחה למעצר בית אלא שוחררה בתנאים מתונים ביותר ובהם העברתה לתפקיד אחר, בהסכמתנו, לתקופת ביניים עד להשלמת החקירה. אנו מאמינים כי בסיום החקירה יובהר כי לא נפל דופי בפעולותיה".

 

בתוך כך, נציבות שירות המדינה רוצה להשעות זמנית את פילבר ולקיים לו שימוע בתוך 5 ימים.

 

היועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות ני"ע, עו"ד ערן שחם שביט, התייחס לבקשת ההשעייה של פילבר על ידי הנציבות ואמר כי: "רשות ני"ע לא שותפה לשיח בין הנציבות לבין פילבר. אנחנו לא צד לזה. הרציונל שלנו זה טובת החקירה וירידה לחקר האמת. מה תעשה הנציבות – לא עניין שלנו. אנחנו רוצים תנאים מגבילים שאם יופרו יש להן סנקציות פליליות".

 

 

 

 

 

 

נציג הרשות: "פילבר מציע לעשות חפיפה, אבל חלק מהחקירה נוגעת בתפקידו. זה בלתי אפשרי שיחפוף".

 

השופטת רונית פוזננסקי-כץ השיבה: "אני מסכימה שזה בעייתי".

 

השופטת מציעה מתווה: הרחקה של פילבר ממשרד התקשורת עד ההחלטה של הנציבות בעניין ההשעיה. "אחרי ההחלטה שלהם נראה אם צריך עוד תנאים", אמרה.

 

 

"פילבר מבין שלעת הזאת הוא לא יכול לחזור לעבודה", אמר סנגורו של פילבר עו"ד יובל נחמני. "הוא מבין שלא טוב למשרד התקשורת". כל מה שמיוחס לפילבר נמצא בדו"ח מבקר המדינה. הוא לא נחקר כבר כמה ימים. השהייה שלו תייתר את כל הצורך להרחיקו. יש להם טענה שהוא נושא באחריות על דיווח של בזק לבורסה, ובהעברת מסמכי לבזק. הוא ענה על הכל תשובות טובות. הוא קיבל 11 החלטות בתפקידו שפוגעות בבזק. על זה לא נחקר".

 

פילבר שהה במעצר בית מאז נחקר לראשונה בפרשה לפני שבועיים. מעצר הבית הסתיים היום, והרשות פנתה לבית משפט השלום בת"א בבקשה להטיל עליו תנאים מגבילים בהם כאמור הרחקה ממשרד התקשורת לחודשיים. סנגוריו של פילבר, עוה"ד יובל נחמני ודרור ארד-אילון, מתנגדים לבקשה.

 

על פי החשד נגד פילבר, הוא פעל במסגרת תפקידו הציבורי בדרכי מרמה כדי לקדם את האינטרסים של חברת בבזק בתוך משרד התקשורת. "ממצאי החקירה", טענה הרשות בבקשת המעצר, "עולה חשד ממשי כי במסגרת פעילותו של פילבר הוא פעל בצורה שיטתית, מכוונת ומתמשכת ותוך הסתרת העובדה מהגורמים המקצועיים והמשפטיים של משרדו, כדי להעביר לבזק מסמכים מסווגים וכן ניירות עמדה פנימיים, תכתובות ומסמכים מדיונים בין משרדיים, לרבות כאלה אשר טרם נדונו בפורמים המוסמכים – הן של משרד התקשורת והן בפורמים בין משרדיים".

 

שלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת צילום: אוראל כהן

 

 

"עוד עולה ממצאי החקירה, כי החשודים (בכירים בבזק ובהם המנכ"לית סטלה הנדלר, ת.ג) נהגו להעביר לפילבר את עמדתם על גבי המסמכים תוך שאלה כוללים תיקונים התאומים את צורכיהם האסטרטגיים, הטקטיים והעסקיים, תיקונים אשר התקבלו ושימשו בסיס לדיונים בהמשך ובמקרים רבים אף קיבלו ביטוי משמעותי בתוצרים הסופיים תוך שאלה משרתים את טובת בזק והאינטרסים הכלכליים שלה ושל חשודים אחרים".

 

בשל צו איסור הפרסום, לא ניתן לפרט בשלב זה מה הם המסמכים הפנימיים והתכתובות שהעביר פילבר לבזק.

 

עורכי הדין דרור ארד-אילון ויובל נחמני, המייצגים את שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, מסרו היום מטעמו: "בחקירה אודותיו מסר פילבר את מלוא הפרטים שמבהירים, כל פעולותיו היו בהתאם לסמכותו ולחובותיו כמנכ"ל משרד התקשורת כדי לקדם את שוק התקשורת כולו לטובת התחרות ולטובת הצרכנים .

 

"בחקירה לא עלו נושאים מהותיים חדשים שלא פורסמו בתקשורת זה מכבר. פילבר הסביר באריכות את מדיניות משרד התקשורת ואת מדיניותו כמנכ"ל המשרד, ובכלל זה מסר פרטים רבים שלא היו ידועים לחוקרים.

 

"פילבר משוכנע כי עם השלמת החקירה יתברר כי אין שום היבט פלילי בפעילותו כמנכ"ל וביישום מדיניות המשרד. עד שתתבהר התמונה, ומתוך כבוד לשירות הציבורי ורצון שלא לפגוע בהמשך פעילות משרד התקשורת בכוונת פילבר לשתף פעולה עם נציבות שירות המדינה בקביעת סדרי השעיה זמניים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x