$
משפט

אושרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק להארכת ההתמחות בעריכת דין

ועדת החוקה, חוק ומשפט אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה להאריך את התמחות עורכי הדין לשנה וחצי במקום שנה, כחלק מהניסיון להילחם בהצפת השוק. במסגרת הרפורמה תוקם יחידת פיקוח ואכיפה שתדאג גם לזכויות המתמחים

זוהר שחר לוי 14:1425.07.17

ועדת החוקה, חוק ומשפט אישרה היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להאריך את התמחות עורכי הדין לשנה וחצי במקום שנה.

 

הצעת החוק קודמה על ידי שרת המשפטים איילת שקד וכן על ידי לשכת עורכי הדין כחלק מרפורמה שבמסגרתה שונתה גם בחינת ההסמכה.

 

הרפורמה היא חלק מהניסיון להילחם בהצפת שוק עריכת הדין שהלך וגדל בשנים האחרונות. בשנת 2002 היו רשומים בישראל 27 אלף עורכי דין וכיום רשומים 70 אלף עורכי דין.

 

שרת המשפטים איילת שקד (ארכיון) שרת המשפטים איילת שקד (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

לפני כשנה וחצי הגיעו נציגי ועדת החוקה, לשכת עורכי הדין, נציגי האוניברסיטאות והמכללות ונציגי הסטודנטים להסכם שיזמה שרת המשפטים, לפיו תקופת ההתמחות במשפטים תוארך משנה לשנה וחצי.

 

במסגרת הרפורמה שאושרה היום בוועדת החוקה תוקם גם יחידת פיקוח ואכיפה בעניין ההתמחות, ובנוסף תמנה השרה נציב שיפקח על ההתמחות. בלשכת עוה"ד ציינו כי קיימת חשיבות רבה להקמת גוף הפיקוח לצורך "הבטחת ביצוע התמחות אמיתית ומקצועית של כל מתמחה", וכי תפקידו יהיה גם לוודא שזכויותיהם של המתמחים נשמרות.

 

ראש לשכת עוה"ד, עו"ד אפי נוה, מסר: "אין ספק שאישור הצעת החוק להארכת ההתמחות יוביל לכך שתהליך הכשרתם והסמכתם של עורכי הדין יהיה איכותי יותר, מקצועי יותר ויבטיח שעורכי הדין החדשים יהיו בעלי הכשרה טובה, ראויה ויסודית".

 

במקביל להעברת חוק הארכת ההתמחות במליאת הכנסת, התקיים כנס שדולה למען המתמחים.

 

יו"ר השדולה, ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), הודיע כי יפעל לקדם את "החוק האנגלי" שיבדיל בין עורך דין מייצג בבית משפט לבין עו"ד שאינו מייצג ועושה את העבודה מחוץ לבית המשפט.

 

עוד הוסיף יו"ר השדולה כי יש לאמץ את מסקנות ועדת גרסטלר ודרש מהמשנה ליו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפרת רוזנבלט, לספק נתונים על מספר הבוגרים שלא מוצאים התמחות, נתונים שלא מסופקים כיום על ידי הלשכה.

 

כמו כן, ח"כ פריג' בוחן הצעת חוק להעברת הפיקוח על ההתמחות מלשכת עורכי הדין למשרד המשפטים, כפי שבשאר המקצועות בהם יש התמחות הפיקוח הוא בידי משרד הממשלה השונים. "ביום בו מוסיפים למתמחים חצי שנה נוספת של עבודה שחורה, הקמת השדולה חשובה מאין כמוה, משמעותה דאגה לתנאי המתמחים ופיקוח שלא ישמשו כעבדים של המשרדים הגדולים", אמר פריג'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x