$
משפט

ענבל אור הפקידה 20,500 שקל ונחלצה ממאסר נוסף

השופטת נועה גרוסמן הורתה לה לשלם את הסכום בתוך 24 שעות כדי שלא לשוב למאסר: "לאור ניתנו די והותר הזדמנויות לעמוד בצו התשלומים"

זוהר שחר לוי ונעמי צורף 11:5324.07.17

ענבל אור הפקידה לפני שעה קלה (ב') 20,500 שקל כפי שקבע אתמול בית המשפט המחוזי בתל אביב. השופטת נועה גרוסמן הורתה לה לשלם את הסכום בתוך 24 שעות כדי שלא לשוב למאסר. 

 

  

צו המאסר נגד אור הוצא על ידי נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורנשטיין, בשבוע שעבר, לאחר שלא עמדה בצו התשלומים שנקבע לה ולא העבירה 32 אלף שקל לקופת פשיטת הרגל. לאחר מספר דחיות הוציא בית המשפט את צו המאסר ואור נעצרה ביום חמישי האחרון בירושלים. שעות ספורות לאחר מעצרה, באי כוחה החדשים, עוה"ד אבי הלוי ואפרים דמרי, הצליחה אור להשתחרר בשעת לילה מאוחרת לאחר שהפקידה 12,500 שקל.

 

אור התייצבה אתמול בבוקר בבית המשפט לאחר שבסוף השבוע האחרון נעצרה והועברה למאסר בכלא נווה תרצה ושוחררה למעצר בית לאחר שהפקידה 12 אלף שקל לקופת הפירוק. אור נעצרה בהוראת נשיא בית המשפט השופט איתן אורנשטיין לאחר שהתעלמה מהוראותיו לאורך תקופה, בהן להעביר חוב של 32,500 שקל שצברה לקופת הפירוק ולהעביר מסמכים שונים למנהל המיוחד לנכסיה, עו"ד איתן ארז.

 

השופטת התורנית גרוסמן ניהלה את הדיון, וזאת מאחר שאורנשטיין נמצא בחופש בימים אלה. לדבריה, לאור ניתנו די והותר הזדמנויות לעמוד בצו התשלומים. "החייבת", אמרה השופטת, "איחרה ולא שילמה עשרה תשלומים רצופים. היא קיבלה הזדמנויות מבית המשפט. החייבת יכלה לפנות לכנ"ר בכל עת".

 

לפי השופטת גרוסמן, אם אור חושבת שהיא לא יכולה לעמוד בתשלומים עליה להגיש בקשה בעניין. "זוהי זכותה, ואם היא סבורה כי אין ביכולתה לעמוד בתשלומים זו גם חובתה כלפי ההליך, ואני מאשרת לה להגיש בקשה זו".

 

"ברם", הוסיפה השופטת, "אשר לחיובים שהושתו עליה עד כה, אני סבורה כי עליה לעמוד בתשלומים. כאשר התיק מנוהל באופן סדור במהלך זמן על ידי שופט מטפל המכיר את התיק לגופו, אין זה ראוי כי בשלב זה ישים עצמו בית המשפט תורן כערכאת ערעור המשנה את ההחלטות. משכך, אני קובעת כי הערבויות שהפקידה החייבת ביום חמישי יחולטו על ידי הנאמן כחלק מתשלום החוב על סך 32,500 שקל. הכוונה לסכום של 12 אלף שקל שהופקדו במזכירות ביהמ"ש. נותר עליה להשלים את הסכום, ואני מורה לה לעשות כן תוך 24 שעות – אם לא כן תשוב פקודת המאסר לכנה".

 

בפתח הדיון ביקש בא כוחה הנוכחי של אור, עו"ד אבי הלוי, לשחררה ממאסר. "אנו סוברים", אמר, "שכל הליך הכינוס שאור נכנסה אליו הוא על בסיס מעשה תרמית. אנחנו מתכוונים לכבד את החלטת ביהמ"ש, אבל לא היה בידה לכבד החלטות משפט עד ה-20 ביולי משום שבמשך תקופה ארוכה הייתה חסרת ייצוג והתקשתה למלא בקשות. הייתה תקופה קצרה שהייתה בעלת ייצוג אבל בשל חסרון כיס ננטשה. בניגוד לעבר, לקחתי לעצמי לסייע למרשתי ללא תמורה על מנת שתוכל למלא אחר המטלות שהוטלו עליה ואני סבור שמרגע שיש נכונות למלא אחר המטלות אין צורך ומתייתר המאסר".

 

ענבל אור אתמול בבבית המשפט ענבל אור אתמול בבבית המשפט צילום: מוטי קמחי

 

 

עוד הוסיף בא כוחה של אור כי ביזיון ביהמ"ש, כמו צו מאסר, נועד לאכוף קיום צו שיפוטי ולא להעניש. "החלטת אורנשטיין", אמר הלוי, "שנענתה לבקשת המנהל המיוחד התבססה על כך שמרשתי לא מתכוונת למלט אחר ההחלטות ולכן הוטל עליה מאסר. זה לא המצב כעת מרגע שהיא מקבלת סיוע משפטי אין כל סיבה להשאיר אותה תחת עונש לא מידתי".

 

עוד לדבריו, כבר באפריל ביקשה אור להגיש בקשה להפחית את גובה התשלומים ולא סורבה. "ביום חמישי הגשנו בקשה דחופה כי הייתה במאסר, לא הייתה אפשרות להכין בקשה מסודרת לבקש את הפחתת התשלומים", אמר.

 

עו"ד בן פורת, ממשרדו של עו"ד ארז, המנהל המיוחד לנכסיה של אור, טען כי לאור ניתנו עשרות הזדמנויות גם על ידי בית המשפט. "ניתנו לה די והותר הזדמנויות. החייבת לא מפנימה את התהליך בו היא נמצאת, מזלזלת בביהמ"ש ולכן הנאמן נאלץ להגיש את הבקשה לביזיון ביהמ"ש וגם אז השופט נתן לה עוד הזדמנות. אנחנו נמצאים היום כשיש החלטה לשלם את החוב, וזה לא פתח למשא ומתן. אנחנו לא מצויים כרגע בשלב שבו אנחנו מנהלים משא ומתן לגבי הסכום, אם מופחת או לא".

 

עו"ד אורי בריל, נציג הכנ"ר אמר בדיון: "הייתה פגישה אצלנו לפני מספר חודשים והרוח נראתה חיובית. אבל למרבה הצער לא היה לזה המשך אופרטיבי. לגופם של דברים, כפי שהם היום, ניתן להמתין עשרה ימים כדי שתגיש את המסמכים המבוקשים. כל הבקשות והדוחות גלויים והיא תוכל לקבל העתקים. לעניין הפיגורים בתשלומים החודשיים, אני בדעה כי ניתן לפנים משורת הדין ובפעם האחרונה לתת אפשרות לחברי להגיש בקשה מנוקת להפחתת התשלום עד לסוף השבוע. אם זה לא יקרה אין בעיה שהסנקציה תימשך".

 

בבקשתה של אור, שהוגשה באמצעות באי כוחה עוה"ד אפרים דימרי ואבי הלוי וגובתה בתצהיר מטעמה, נכתב כי "משאני מבהירה כי בכוונתי למלא אחר החלטת בית המשפט ואין לי עניין חלילה לזלזל או לבזות החלטות ביהמ"ש, אין הצדק ענייני עוד להמשך מעצרי ולנקיטה באמצעים קיצוניים". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x