$
משפט

16 חודשי מאסר למנהל סניף בנק שהורשע בהעלמת הכנסות בשוויץ

יצחק סוויד, מנהל סניף אגוד בב"ש לשעבר, הורשע בהעלמת הכנסות ב-2.5 מיליון שקל בחשבון סודי בבנק ספרא

נעמי צורף ועמרי מילמן 09:4023.07.17

בית משפט השלום בתל אביב גזר הבוקר (א') 16 חודשי מאסר בפועל על יצחק סוויד, מנהל סניף בנק אגוד בבאר שבע לשעבר שהורשע בביצוע שבע עבירות מס ושתי עבירות של השמטת הכנסה מתוך דו"ח. על פי הכרעת הדין, סוויד העלים הכנסות בגובה של כ-2.5 מיליון שקל שצבר בחשבון סודי בבנק ספרא בשוויץ.

 

 

 

בנוסף, גזר השופט ד"ר שאול אבינור על סוויד תשלום קנס של 70 אלף שקל או 6 חודשי מאסר תמורתו.

יצחק סוויד, היום יצחק סוויד, היום צילום: אוראל כהן

 

 

החקירה נגד סוויד החלה בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל אודות ישראלים המנהלים חשבונות בשווייץ. בעקבות המידע פנתה הרשות לסוויד בדרישה להגיש דו"חות לשנים 2005 ואילך, ולכלול בהם הכנסות בחשבונות בנק בחו"ל. ביולי 2012 סוויד אמנם הגיש דו"חות, אך הם היו לשנים 2010-2011 בלבד, ולא כללו הכנסות כלשהן מחשבון הבנק מחו"ל.

 

פקיד השומה שלח לסוויד דרישה שנייה ובה ציין במפורט שיש להגיש דו"חות משנת 2005. אלא שסוויד, כך נטען, לא הגיש דו"חות כפי שהתבקש מלבד דו"ח נוסף לשנת 2012. בעקבות כך ברשות המסים החליטו לפתוח בחקירה פלילית נגדו. ביוני 2013 הגיעו אנשיה לביתו ערכו בו חיפוש והחרימו מסמכים.

 

"פרשה זו עסקה בהעלמה מתמשכת ומתוכננת של הכנסה, במשך תשע שנות מס רצופות ובסכום כולל נכבד של 2.46 מיליון שקל", כתב השופט אבינור וציין כי העלמה זו התגלתה במקרה "לאחר שנים של העלמה רצופה ומתמשכת". עוד כתב השופט כי מדובר ב"פרשה חמורה שבה בהתאם למדיניות הענישה הנהוגה – הרף התחתון של מתחם העונש ההולם צריך לכלול מאסר בפועל לתקופה משמעותית".

 

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר כי "הנאשם, שעבד כמנהל סניף בנק והכיר היטב את המערכת הבנקאית, רכש אגרות חוב של מדינות זרות והסתיר את הכנסותיו מהשקעות אלה בחשבון בנק בחו"ל במשך תשע שנים. בכך ניצל בכוונת מכוון את הידע שצבר מתוקף תפקידו, פעל להסתיר כספים החייבים במס ולרמות את הרשויות. מעשיו בוצעו במשך שנים ארוכות תוך תכנון מוקדם, באופן שהקשה על הרשויות לחשוף את המרמה. בית המשפט קבע היום כי פעולות להעלמת הכנסות דרך חשבונות בנק בחו"ל פוגעות בשוויון החברתי ובחלוקת נטל המס וראויות למאסר מאחורי סורג ובריח".

 

עורכי הדין קובי גולדמן ומיכאל כשכאש ממשרד גולדמן ושות', שייצגו את סוויד, מסרו בתגובה כי "סוויד הינו בנקאי בכיר לשעבר. אמנם העונש שנגזר עליו נמצא ברף התחתון של מתחם הענישה שקבע בית המשפט, אך לטעמנו, בנסיבות, ניתן וראוי היה להקל עוד יותר בעונשו ולקבוע מתחם נמוך יותר. ההגנה תלמד את גזר הדין ותכלכל צעדיה בהתאם".

 

התיק נוהל על ידי עו"ד נג'מי חאיק-מסעד מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x