$
דעות

לאיזה כיוון הולכת החטיבה להתיישבות?

בשמאל חוששים שהחטיבה תשוב להקים התנחלויות, בימין חוששים שעודף הפיקוח יסרס כל פעילות

שחר אילן 08:1720.07.17

בעוד מספר שבועות תחזור החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית לפעילות אחרי שנתיים של הקפאה וכל המחנות הפוליטיים מודאגים. בשמאל חוששים שהחטיבה תחזור להיות זרוע הביצוע החשאית של הימין להקמת התנחלויות. הימין חושש שהפיקוח והכללים שהוטלו על החטיבה ימנעו בדיוק את זה. ראש החטיבה גאל גרינוולד חושש שהנהלים והפיקוח יפגעו ביעילות הידועה של החטיבה בכל פעולותיה, גם בתוך הקו הירוק.

 

חברי הכנסת מיקי רוזנטל וסתיו שפיר (המחנה הציוני) חוששים גם שהחטיבה תמשיך לתקצב בניגוד לחוק גרעיני התיישבות המקורבים לבית היהודי. אבל דווקא בעניין הזה אין כנראה סיבה לדאגה. בין ההגבלות הרבות שהוטלו על פעילות החטיבה נמצא האיסור להעביר תמיכות, לגרעינים תורניים בכלל ולעמותות בפרט.

 

 

ח"כ חיים ילין. השווה לווספה ח"כ חיים ילין. השווה לווספה

 

 

החטיבה הולכת מעכשיו לפעול תחת נהלים רבים ופיקוח של משפטני משרד החקלאות. בישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת השבוע התחרו אנשי ההתיישבות בדימויים על היעילות של החטיבה. ח"כ חיים ילין (יש עתיד) השווה אותה לווספה שמצליחה לעבור בין הרכבים התקועים באיילון. אחרים השוו אותה לסיירת. עד כמה היעילות הזו נבעה מהפטור מנהלים ופיקוח ועד כמה היא תפגע מהחלתם? רק הזמן יגלה.

 

בשנים האחרונות היה נהוג בחטיבה להתיישבות הכלל של חלוקת התקציבים לפרויקטים לפי העיקרון של שליש לצפון שליש לדרום ושליש למרכז, כלומר ליהודה ושומרון. משפטנים דרשו לבטל את הכלל הזה שמנוגד לעיקרון של חלוקה לפי קריטריונים שווים. עכשיו נותר לראות האם השינוי יעביר יותר כספים ליישובים חלשים ומרוחקים בפריפריה או שיתפרו קריטריונים לטובת ישובי יו"ש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x