שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

פשרת דסק"ש: 10 מיליון שקל לא מספקים את התיאבון

השופט רמז שייתן משקל לפשרה שלה הסכימה דיסקונט השקעות, שכוללת תשלום של 10 מיליון שקל לעוה"ד, אך להם זה לא מספיק

משה גורלי 08:1720.07.17

בסופו של יום הוויכוח הוא על כסף. שני הסכומים במחלוקת הם גובה הפשרה וגובה שכר טרחת עורכי הדין וגמול התובע. אבל, לפני המספרים, המחלוקת המשפטית.

 

לאחר שהשופט עפר גרוסקופף אישר את הבקשה לתביעה נגזרת, הפכו עורכי הדין של התובע, רונן עדיני ורם דקל לעורכי הדין של החברה - דיסקונט השקעות (דסק"ש).

 

והנה, החברה סוגרת פשרה עם הנתבעים־הדירקטורים מאחורי גבו של עורך דינה רונן עדיני. את ההתנגדות הזו זעק אתמול עדיני באולם, כשהוא תובע, בנוסף לכסף, גם את עלבונו. לפיכך ניווט השופט את הדיון בין שני אלה: מצד אחד, שילובו של עדיני אל תוך הפשרה, ומצד שני, הדגשת המשקל שייתן לעובדה שהחברה אישרה את הסכום הפשרה - 100 מיליון שקל.

 

המשקל הזה נגזר ממספר פרמטרים. ראשית, אישר אותו הדירקטוריון החדש של דסק"ש שנרכשה בידי אדוארדו אלשטיין, כאשר הנתבעים המקוריים - הדירקטורים של נוחי דנקנר - כבר לא בחברה ואינם נגועים בניגוד אינטרסים. שנית, הנתבעים האלה, שהיו בעלי השליטה, החזיקו במרבית החברה ולכן רוב הנזק ממילא נגרם להם. שלישית, הסכום עצמו לא רחוק מהסכום שעדיני - לטענת רוקחי הפשרה - כבר הסכים לו, 147 מיליון שקל, שהיה סכום הרכישה של מעריב. אליו נוספו־נשרפו בהמשך סכומים שהעמידו את הטוטאל לוס על כ־300 מיליון שקל.

 

רביעית, הסכום שאושר הוא סופי ולא נתון למשא ומתן. 100 מיליון שקל או שהולכים להליך משפטי ארוך ומייגע שלא ברור כיצד יסתיים. לכן, תיבחן הלגיטימיות של הפשרה שמשמעותה קבלת ציפור אחת ביד (100 מיליון שקל), או סכום אחר על העץ שישולם בעוד שנים רבות כשיסתיימו ההליכים והערעורים.

 

100 מיליון השקלים ישולמו ברובם בידי הביטוח ומיליונים בודדים יתחלקו בין הנתבעים עצמם, והם כוללים כבר את גמול התובע ושכר טרחתם של עורכי דינו - 10 מיליון שקל, שזה קצת יותר מ־10%.

 

עדיני טוען שפסיקת בתי המשפט בשנים האחרונות מכוונת ל־15%-25%, אבל החברה והנתבעים טוענים שפסיקה זו לא לקחה בחשבון פשרות בעשרות ומאות מיליוני שקלים, ולכן יש להגביל את התיאבון של התובעים. הם אכן השקיעו עבודה, אבל 10 מיליון שקל הוא סכום הולם. לשם השוואה, בנגזרת בנק לאומי (סיוע הבנק להעלמות מס ללקוחות האמריקאים) עמדה הפשרה על כ־350 מיליון שקל ושכר הטרחה לעורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש, ולתובע בארי לנואל, הועמד על 6.25 מיליון שקל, לאחר שנחתך לחצי בידי השופט חאלד כבוב.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x