$
מינויים

בלעדי לכלכליסט

ערן פולק ויתר על תפקיד הממונה על התקציבים

ההערכות הן כי פולק ויתר על התפקיד לנוכח הקמת הוועדה שיזם מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שמאיימת על עצמאות הממונה על התקציבים

עמרי מילמן 07:5619.07.17

המועמד המוביל לתפקיד הממונה על התקציבים, ערן פולק, הסיר את מועמדותו, כך נודע ל"כלכליסט".

 

פולק כיהן בעבר כסגן הממונה על התקציבים בתחומי התעשייה, התיירות והתקשורת, אז הוביל עם משה כחלון את הרפורמה בסלולר. ההערכות הן כי פולק ויתר על התפקיד לנוכח הקמת הוועדה שיזם מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שמאיימת על עצמאות הממונה על התקציבים.

 

באגף התקציבים חשים בכפיות טובה מצד כחלון משום שהסכים להקמת הוועדה דווקא רגע לפני שאמיר לוי מסיים את תפקידו כממונה ומבלי שמונה לו מחליף קבוע, כלומר כאשר אין ממונה חזק שייצג את האינטרסים של האגף מול הוועדה.

 

פולק, לטענת גורמים באוצר, דרש לשמור על עצמאות האגף והממונה. גם חברי הוועדה סברו כי ראוי שיהיה ממונה קבוע, אולם שר האוצר טרם הצליח למצוא מועמד שרוצה בתפקיד.

 

ערן פולק ערן פולק צילום: עמית שעל

 

 

הקושי למצוא מועמד ראוי לא נובע רק מקיומה של הוועדה, אלא גם מהתזמון הבעייתי של סיום כהונתו של לוי. כל עוד לא יהיו בחירות בשנה הקרובה, לממונה הבא אין כל תקציב להעביר עד 2019, שבלאו הכי תהיה שנת בחירות, ומנגד הוא נדרש להתמודד עם ההתחייבויות הרבות של כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו, שכוללות את נטו משפחה, הגדלת קצבאות הנכים ועוד דרישות של יתר חברי הקואליציה ו כמה מיליארדים מעבר למה שהתקציב הדו־שנתי יכול לשאת.

 

מי שיחליף בחודשים הקרובים את לוי הוא יואל נוה, הכלכלן הראשי. באגף התקציבים הביעו חשש כי נוה לא ידאג לשמור על עצמאות האגף מול באב"ד. במקביל באב"ד ולוי סיכמו כי למרות היעדר ממונה קבוע לוי לא ימנה סגנים במקום אלה שצפויים לסיים את תפקידם בקרוב.

 

יעל מבורך, הסגנית שעוסקת בתחום המאקרו־כלכלה והתקציב, מסיימת בימים אלה את תפקידה ותכהן כנציגת ישראל בדירקטוריון הבנק האירופי. סגן הממונה שאחראי לתחום הנדל"ן והרשויות המקומיות, ערן ניצן, יעזוב בקרוב לתפקיד הציר הכלכלי בוושינגטון. כעת עולה השאלה אם נוה, בתיאום עם באב"ד, ימנה את הסגנים הבאים בטרם ייבחר ממונה קבוע או שהאגף ימשיך לפעול בקרוב ללא ממונה קבוע וללא סגנים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x