דעות

דעה

טבע חייבת את פסקל סוריו

במצבה של חברת התרופות הישראלית - הישארות של המנכ"ל המיועד באסטרהזניקה היא לוקסוס גדול מדי

גולן חזני 07:0316.07.17

פסקל סוריו מכהן כמנכל אסטרהזניקה חמש שנים. הוא נחשב לאדם קר, קשוח, ולא ידידותי. אבל הוא הצליח בתקופתו לשמור על יציבות החברה ואף להשביח אותה למרות מיעוט גילויים של תרופות חדשות. בשנה האחרונה זו חברה עם ביצועי מניה מהטובים בשוק.

 

העובדה שסוריו אמור להתמנות למנכ"ל טבע הפתיעה את השווקים, שהגיבו באופן חד משמעי ואהבו את המינוי, שמסמל לראשונה הכרה של הדירקטוריון בכך שעל טבע ללכת לכיוון של תרופות מקור על חשבון הגנריקה. סוריו אמור להיות זה שיביא את הרכישות הבאות של טבע. אלה תהיינה רכישות בתחום תרופות המקור ולא הגנריקה. והוא גם זה שיצטרך להוביל מהלך נרחב של קיצוץ בהוצאות.

 

מנכ"ל אסטרהזניקה פסקל סוריו מנכ"ל אסטרהזניקה פסקל סוריו צילום: בלומברג

 

מלבד האתגר סביר להניח שהמניע של סוריו להסכים וללחוץ יד היה כלכלי. סוריו השתכר באסטרהזניקה 17.3 מיליון דולר ב־2016. טבע הבטיחה לו מענק חתימה שמן, יש הטוענים מעל 20 מיליון דולר, ושכר כפול מזה של ארז ויגודמן. הביקורת הצפויה בארץ על היקף התשלומים תידחה על הסף על ידי הדירקטוריון בטיעון שדחיפות ההבראה של החברה עולה על שיקולים אחרים.

 

טבע חייבת לעשות הרבה כדי לגרום לסוריו להגיע. הנזק התדמיתי שייגרם לה אם יישאר באנגליה עלול להיות כבד. היא תיתפס כחברה שלא יודעת לסגור מהלך של מינוי מנכ"ל מאז פברואר. הישארות של סוריו באסטרהזניקה היא לוקסוס גדול מדי עבור טבע במצבה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x