שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
רכב

שוק הרכבים המשומשים מוצף: צניחת מחירים בחודש יולי

למרות התחזיות להאטה במסירת רכבים חדשים, נראה כי השוק ממשיך לצמוח הודות לאשראי שהציבור נוטל. במחצית הראשונה של השנה קצב המסירות נשאר דומה ל־2016, שבה נשבר שיא המכירות. כתוצאה מכך השוק מוצף ברכבים משומשים ומחירם יורד

תומר הדר 10:4004.07.17

לאחר חודשים רבים של שמירה יחסית על יציבות שלא עמדה ביחס ישר למצב השורר בשוק, מחירון הרכבים המשומשים של חודש יולי חושף שורה של ירידות מחיר חדות.

ככלל, 2017 היא שנה המאופיינת ברכישה מסיבית של מכוניות באמצעות מימון, בנקאי וחוץ־בנקאי. לאחרונה אף פרסם בנק ישראל אזהרה חריגה בנושא, שקבעה כי בעקבות נטילה מסיבית של הלוואות לרכישת רכבים חדשים חלה ירידה משמעותית בביקוש לרכבים משומשים.

 

הסיבה לכך כפולה: ראשית, כאשר ניתן לרכוש מכונית חדשה לחלוטין באמצעות מקדמה נמוכה יחסית, מידת האטרקטיביות של מכוניות משומשות, במיוחד חדישות באופן יחסי, יורדת. שנית, בשעת רכישה מסיבית של מכוניות חדשות, נפלטות לשוק מכוניות משומשות רבות ויוצרות הצפה. שנת 2016 נחשבה לשנת שיא בענף הרכב, עם כ־287 אלף מסירות של מכוניות חדשות. עד כה, למרות תחזיות להאטה, מחציתה הראשונה של שנת 2017 עדיין שומרת על נתוני מסירות דומים.

 

 

 

 

משום שכך, הביקוש לרכבים משומשים נותר נמוך והשק נותר מוצף. למעשה, לדברי גורמים העוסקים בסחר ברכב, חלק מן המכוניות שנמצאות במגרשים הן מכוניות שהוחלפו בתמורה למכוניות חדשות עוד במהלך חודשיה האחרונים של השנה שעברה. בחודש יוני, שדרש מיבואני הרכב לשנס מותניים כדי לסגור יעדים למחצית השנה הראשונה, נרשמו בנוסף מבצעי מכירות רבים שפגעו עוד יותר במחירי המשומשות.

 

 

 

מחירון הרכבים המשומשים הראשון שמסכם את מחציתה הראשונה של 2017 מראה שורה של ירידות מחיר משמעותיות המתבטאות בראש ובראשונה במכוניות חדשות יחסית, כלומר מכוניות שגילן הוא כשנה. כך, לדוגמה, מחירה של טויוטה קורולה SUN מודל 2017, המכונית המשפחתית הנמכרת בישראל, שעמד במאי על 120 אלף שקל, ירד ביוני ב־2,000 שקל ל־118 אלף שקל וביולי ירד ב־3,000 שקל נוספים וכעת הוא עומד על 115 אלף שקל.

 

 

 

מחירה של קיה פיקנטו מודל 2017, המכונית הקטנה הנמכרת בישראל, עמד במאי האחרון על 74 אלף שקל. ביוני ירד מחירה ל־73 אלף שקל וביולי ירד מחירה ל־71 אלף שקל.

 

הירידות החדות ביולי לא פסחו על רכבי הכביש־שטח, הנהנים מפופולריות גבוהה בשוק הישראלי. כך, מחירו של סובארו XV מודל 2017, רכב הארבע על ארבע הנמכר בישראל, עמד במאי על 134 אלף שקל. ביוני ירד מחירו ב־3,000 שקל ועמד על 131 אלף שקל וביולי ירד המחיר ב־4,000 שקל נוספים ועמד על 127 אלף שקל.

גם רכבים היברידיים לא הצליחו להתחמק מהירידות הניכרות בחודש יולי. מחירה של יונדאי איוניק מודל 2017 עמד בחודש מאי על 129 אלף שקל. ביוני ירד מחירה ב־3,000 שקל ועמד על 126אלף שקל וביולי ירד המחיר ב־4,000 שקל נוספים וכעת הוא עומד על 122 אלף שקל.

 

טויוטה קורולה טויוטה קורולה צילום עמית שעל

 

להערכת גורמים בענף הרכב, שיעורי ירידות הערך המשמעותיים שאפיינו את חודש יולי צפויים לחזור על עצמם גם בחודש אוגוסט, לנוכח מבצעי המכירות והמימון האגרסיביים של יבואני הרכב, אך גם לנוכח העובדה שבמגרשי המכוניות המשומשות הצטברו מלאים ניכרים שלעת עתה אינם מצליחים להימכר.

 

יונדאי איוניק. המחיר צנח ב־7,000 שקל בשלושה חודשים
בטל שלח
    לכל התגובות
    x