$
משפט

המשטרה: התפתחויות משמעותיות בחקירת פרשת השחיתות בתע"א

זאת בעקבות חקירת השר חיים כץ, שהיה בעבר יו"ר הוועד; הוא צפוי להיחקר שוב בימים הקרובים; שופט ביהמ"ש השלום בראשל"צ החליט להאריך את הרחקת חברי הוועד החשודים בפרשה עד ל-10.7

נעמי צורף 15:0603.07.17

אחרי חקירת שר הרווחה חיים כץ בשבוע שעבר, המשטרה סבורה שיש התפתחויות משמעותיות בחקירת פרשת השחיתות בתעשייה האווירית, כך עולה מדיון שנערך היום (ב') בבית משפט השלום בראשל"צ בבקשה השביעית להארכת תנאי הרחקתם ממקום העבודה של חברי הוועד החשודים - יו"ר הוועד אהוד נוף, אילן אטל, בנו של השר יאיר כץ ודוד פרץ. השר כץ, ששימש בעבר כיו"ר ועד העובדים, צפוי להיחקר בשנית בימים הקרובים, כנראה ביום חמישי.

 

 

 

השופט עמית מיכלס החליט להאריך את הרחקתם של חברי הוועד החשודים עד ל-10.7 ונימק זאת בכך שהשר צפוי להיחקר כבר בימים הקרובים ובשים לב "להשלכות שיכולות להיות להרחקת חברי הוועד בשלב זה". עם זאת, השופט הסביר כי ההרחקה לא נודעה למנוע את הקשר בין החשודים לבין כץ אלא בינם לבין עובדים אחרים בתעשייה האווירית.

 

המשטרה מסרה כי משבוצעה חקירת השר, ישנן פעולות נוספות שברצונה וביכולתה לבצע כעת. בדיון התברר כי אישור היועמ"ש לחקור את השר התקבל כשבועיים לפני תחילת החקירה. עוד עולה כי במהלך החקירה לא הוטחו בשר כץ חשדות הנוגעים למי מחברי הוועד, והוא נחקר בפרשה באופן כללי.

 

ביום חמישי האחרון נחקר כץ באזהרה במשך חמש שעות במשרדי היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ) במשטרה. בתום חקירתו הודיעה המשטרה כי "השר נחקר בחשד לעבירות מתחום טוהר המידות ואיומים במסגרת הפרשה הקשורה לתעשייה האווירית". מדובר בפרשה נפרדת מהפרשה בה נחקר השר והקשורה לסחר בני"ע ושימוש במידע פנים, ונערכת על ידי רשות ני"ע. במקביל, נחקרו גם חבר הוועד יאיר כץ ויו"ר הוועד נוף, החשודים בביצוע עבירות סחיטה באיומים ותיווך לשוחד. חברי הוועד נעצרו עם הפיכת החקירה לגלויה בחודש מרץ האחרון, שוחררו בתנאים מגבילים ומאז הורחקו מהתעשייה האווירית. על פי החשד, כץ הבן פעל יחד עם חברים נוספים בוועד לסחוט עובדים בחברה כדי שיתפקדו למפלגת הליכוד, שמטעמה מכהן כיום אביו כחבר כנסת וכשר.

 

משמאל: אהוד נוף יו"ר הוועד. שני מימין: יאיר כץ, חבר הוועד משמאל: אהוד נוף יו"ר הוועד. שני מימין: יאיר כץ, חבר הוועד צילום: אוראל כהן

 

 

אתמול הגישה היאל"כ את הבקשה להארכת תקופת הרחקתם של חברי הוועד בעוד כשבועיים. באי כוחו של יאיר כץ, עוה"ד עמית חדד, אושר רובינגד ונועה מילשטיין ממשרד וינרוט הגישו את התנגדותם לבקשה וכתבו כי "המשיב מתנגד התנגדות נחרצת לבקשה ומבקש להביא לתשומת ליבו של בית המשפט הנכבד את העובדה שגם הפעם הבקשה מוגשת בדקה ה-90". בעקבות התנגדותם נקבע הדיון בבקשה להיום.

 

"מתייבשים על הספסל כבר שלושה חודשים"

 

במהלך הדיון אמר עו"ד עמית חדד המייצג את השר כץ ובנו יאיר: "איך יכול להיות שאתם שואלים על כל דבר ולא מילה על האנשים שיושבים כאן ומתייבשים על הספסל כבר שלושה חודשים? איך לא מתחילים בעיקר? הדבר הכי חשוב זה העניין של מי שיושב בחדר. אתם מעכבים את הלקוח שלי, מצלקים את משפחתו בכך שמגיעים שוטרים לקחת אותו מביתו ביום חמישי במקום שיתואם עמו מראש תאריך להגעה למשרדי היחידה ובסוף הוא נחקר בחקירה קצרצרה של כשעה".

 

עורך דין אייל בסרגליק המייצג את אטל יחד עם עורכי הדין מורן פינטו וייס, כרמית שחיבר ועמרי לשם מסר בתגובה: "מדובר בהרחקה שערורייתית ששמה את מרשנו ויתר חברי הוועד כבני ערובה בהתאם לחקירתו של חיים כץ, אשר גם כאשר נחקר לא נחקר כלל אודות מרשנו. בערר שהוגש על ידינו לאור החלטתו הקודמת של כבוד השופט מיכלס אשר סתרה את ההחלטה שקדמה לה, קיבל בית המשפט המחוזי את עמדתנו במובן שיש צורך לקצוב את החקירה ורק מטעמים חריגים תתאפשר הארכה שכזו. בית המשפט השלום אישר שוב ללא טעמים חריגים את המשך ההארכה ואולם צמצם אותה באופן משמעותי תוך שהוא מציין שהוא מצפה שלא תהיה הארכה נוספת. אנו מצפים שמצעד האבסורד הזה יסתיים והחקירה אשר החלה בקול רעש גדול תסתיים כפי שצריך להיות, בקביעה שלא נפל כל פגם בפעילותו של מרשנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x