$
משפט

הפרקליטות דורשת: מאסר של 34-24 חודשים למנהל סניף בנק שהעלים מס

יצחק סוויד, מנהל סניף באר שבע של בנק אגוד, הורשע בהעלמת מס באמצעות חשבון סודי בשוויץ; "עבריין המס מפורר את האמנה החברתית והערבות ההדדית"

נעמי צורף ותומר גנון 20:0829.06.17

הפרקליטות מבקשת עונש של בין 24 ל-34 חודשי מאסר למנהל סניף בנק שלא דיווח למס הכנסה על הכנסות בגובה 2.5 מיליון שקל שצבר בחשבון סודי בבנק ספרא בשוויץ. כך עולה מפרוטוקול דיון טיעונים לעונש שהתקיים השבוע בעניינו של יצחק סוויד (66), מנהל סניף באר שבע לשעבר של בנק אגוד.

 

 

 

 

 

"עבירות המס נתפשות כעבירות פחותות יותר מבחינת חומרה, כי הניזוק הוא לכאורה איזשהו גוף ערטילאי בשם מדינת ישראל, וזו לדעתי תפישה שגויה של המציאות. עבריין המס מפורר את האמנה החברתית והערבות ההדדית שהיא התשתית עליה בנויה המדינה", אמרה בפתח הדיון עורכת הדין מטעם פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) נג'מי חאיק-מסעד.

 

 

יצחק סוויד יצחק סוויד צילום: אוראל כהן

 

החקירה נגד סוויד החלה בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל אודות ישראלים המנהלים חשבונות בשווייץ. בעקבות המידע פנתה הרשות לסוויד בדרישה להגיש דו"חות לשנים 2005 ואילך, ולכלול בהם הכנסות בחשבונות בנק בחו"ל. ביולי 2012 סוויד אמנם הגיש דו"חות, אך הם היו לשנים 2010-2011 בלבד, ולא כללו הכנסות כלשהן מחשבון הבנק מחו"ל.

 

פקיד השומה שלח לסוויד דרישה שנייה ובה ציין במפורט שיש להגיש דו"חות משנת 2005. אלא שסוויד, כך נטען, לא הגיש דו"חות כפי שהתבקש מלבד דו"ח נוסף לשנת 2012. בעקבות כך ברשות המסים החליטו לפתוח בחקירה פלילית נגדו. ביוני 2013 הגיעו אנשיה לביתו ערכו בו חיפוש והחרימו מסמכים.

 

"במקרה שלפנינו מתחייב רף ענישה מחמיר, גם לאור סכום ההשמטה הגבוה וגם לאור הנסיבות הספציפיות של המקרה", אמרה עו"ד חאיק-מסעד, "מדובר בעבירה שדורשת תכנון מוקדם. בעבירות מס התכנון טמון אינהרנטית, הנאשם היה ממשיך אם לא היה נתפס, הוא פעל בצורה מתוכננת במשך תשע שנים, לא מדובר במעידה חד פעמית. כפי שהוכח הנאשם עשה פעולות רבות ואקטיביות בחשבון הבנק שלו. כל פעולה כזו היוותה צומת בה יכול היה לשנות את דרכו ולהחליט שהוא מתחיל לדווח לרשויות המס, אבל לא כך היה".

 

 

 

"אני כל יום מתייסר על הטיפשות שלי. אני אודה לבית המשפט אם יחוס עלי קצת", אמר סוויד בסוף הדיון. מתן גזר הדין נקבע לסוף חודש יולי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x