$
דעות

פרשנות

ליצמן נמס כמו סוכר

חוץ מהצהרות לוחמניות לכאורה בעד מזון בריא, שר הבריאות יעקב ליצמן לא עושה כלום

נורית קדוש 08:3028.06.17

זה החל לפני שנה וארבעה חודשים. קמפיין של משרד הבריאות הציג בקבוק קולה ומעליו הכיתוב "משקה מוגז: 30 כפיות סוכר". הפרשנים נדהמו מתעוזת משרד הבריאות לתקוף את יצרניות המזון האגרסיביות, ואילו שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב גילו כמה נעים החיבוק הציבורי.

 

 

לא חלף זמן רב, ובכנס קרדיולוגים שיתף ליצמן את הציבור בלחצים שמופעלים עליו כדי שלא יתבטא נגד מזון מזיק: "מופעלים עלי לחצים מתעשיית המזון שלא אתבטא נגד ג'אנק פוד וצריכת סוכר, אבל אני עושה מה שטוב לעם ישראל", אמר אביר המזון הבריא. ושוב זה עבד. כך ליצמן ובר סימן טוב התחמשו באמירות מזון לוחמניות ושלפו אותן כל אימת שניצבו לפני בעיה אמיתית ומורכבת בתחום אחריותם. תמונות של קשישים חסרי ישע שעברו התעללות? הלוביסטים של פיליפ מוריס מוצאים את דרכם ללשכת שר הבריאות ומשכנעים אותו בטיעוניהם? ילדים חולי סרטן וחסרי ישע בהדסה? בכל עת שנדרש — ליצמן שולף הצהרה פופוליסטית. פעם זה היה "מקדונלד'ס אאוט" ופעם "צריך להפסיק עם הזבל הזה" ביחס לשוקו. וברקע ועדת האסדרה של התזונה הבריאה מקיימת דיונים ומגבשת מסקנות מהירות. 

 

יעקב ליצמן יעקב ליצמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

מי לא אוהב שר בריאות שנלחם למען בריאות הילדים? אפילו היה סקר שמצא כי 50% מהציבור הגדיר את ליצמן כשר הבריאות של כלל אזרחי ישראל — שיעור נדיר כשמדובר בשר ממפלגה חרדית.

 

אולם ככל שחולף הזמן מתקלפות המסיכות מפניו של שר הבריאות. האומץ, מתברר, נותר בעיקר מהשפה אל החוץ: תקנות הסימון הירוק, שהיו אמורות לתת יתרון למוצרים בריאים, לא יצאו לדרך והוועדה בעניינן אפילו לא הוקמה; כך גם לגבי הגבלת פרסום של מזון מזיק לילדים ונוער. "מקדונלדס אאוט"? ועדת האסדרה של תזונה בריאה אפילו לא התייחסה למסעדות פאסט פוד.

 

והנה השבוע שר הבריאות הלוחמני הודיע על נכונותו לדחות אפילו את יישום הסימון של המזון המזיק — האקט המשמעותי הבודד שהיה קרוב למימוש בינואר הקרוב. ליצמן של "צריך להפסיק עם הזבל" מתגלה כיעקב של "נעשה זאת בהבנה והידברות". זה אומר עוד קצת התקפלות לפני היצרנים.

 

המודעות הגוברת בציבור לקשר בין מזון ובריאות העניקה לליצמן הזדמנות חסרת תקדים לשינוי הרגלי תזונה. אפשר היה לגלות סלחנות כשהיה מוכן לוותר על מיסוי מוצרים מזיקים, כשוויתר על סימון מזון במסעדות ואפילו כשלא הכליל את כמות הקלוריות במערך הסימונים המזיקים. אבל כאשר גם מעט המסקנות שהסכים לאמץ מתמסמסות, אין ברירה אלא להניח שנפלנו קורבן למשחק ציני: השר שהתהדר בנוצות הבריאות לכולם, הוא עוד פקיד חסר אג'נדה אמיתית בתחום האחריות שלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x