$
מחפשי עבודה

האם ראיון העבודה הבא שלכם יהיה בהודעות בסמס?

העובדים בני הדור הצעיר מתקשרים בעיקר באמצעות הודעות טקסט. לכן, נראה שדילמות הקשורות באימוג'י המתאים ביותר להודעה למנהל הגיוס קרובות מתמיד

שירות כלכליסט 15:1019.06.17
ראיונות עבודה טלפוניים הם דבר מלחיץ גם ככה, ולכן חברת סטארט אפ חדשה מנסה להפוך את כל התהליך לפשוט ומפתה יותר על ידי שימוש במה שהצעירים מעדיפים: הודעות סמס.

החברה, קנבס (Canvas), טוענת כי היא מספקת את פלטפורמת הראיונות הראשונה בעולם המבוססת על הודעות טקסט, והוקמה על ידי אנשים שלא היו מרוצים מתהליך הגיוס המסורתי.

 

"התפיסה הזו של אנחנו מרימים את הטלפון ומתקשרים למישהו כדי לסנן מועמדים, היא לא עומדת יותר ברוח הזמנים", אמר המנכ"ל עמאן בראר לקוורץ' בתשובה לשאלה מדוע ייסד פלטפורמה שפונה לבני דור המילניום ומסננת ומגייסת אותם באמצעות הודעות סמס. הוא מציג נתונים כדי לתמוך בעמדתו. לפי סקר של גאלופ שנערך ב-2014, יותר משני שלישים מבני דור המילניום דיווחו כי הם מקבלים ושולחים "הרבה" הודעות. יתרה מכך, בבריטניה, ליותר מ-75% מהמבוגרים יש סמארטפון, אך 25% מהם לא משתמשים בו כדי להתקשר לאנשים.

 

מבחינת בני דור המילניום, שליחת הודעות היא כבר דרך התקשורת המועדפת עליהם בחייהם האישיים, כולל בקביעת דייטים רומנטיים. כעת עם האפשרות לקיים ראיונות באמצעות הודעות, הם יוכלו להשתמש באותם אימוג'י וטון לא רשמי כדי לענות למנהלי כוח אדם, בדיוק כפי שהם עונים לבן זוג פוטנציאלי.

 

לכתוב למנהלת הגיוס הודעת סמס, האם זה העתיד? לכתוב למנהלת הגיוס הודעת סמס, האם זה העתיד? צילום: pixabay.com

 

מנהלי כוח האדם מביעים נכונות להשתמש בהודעות כפלטפורמת ראיונות, ולו לשם היעילות והנוחות. התוכנה של קנבס מאפשרת למגייסים לאחסן שאלות סינון ומסמכים חשובים כמו הטבות לעובדים, שהם יכולים להעביר למרואיינים בלחיצה אחת. התקשורת דרך הודעות מעניקה לכולם יותר זמן, שכן אין צורך בתגובה מיידית. המרואיינים והמראיינים יכולים לשאול ולענות על שאלות בזמן שמתאים להם, כך שיש להם זמן לחשוב על התשובות.

 

אמנם יש שמאמינים שמי שלא יוכל להתמודד על הלחץ של שאלות מיידיות, ככל הנראה לא מתאים לכל המשרות, אך מנגד לא מעט חושבים שראיון מסוג זה הוא הוגן יותר.

 

"לפחות מנהל בכיר אחד בחברת Hearst השתמש בראיון בהודעות טקסט כדי לעזור למזער את הדעות הקדומות שמשפיעות על תהליכי הגיוס", כתב מומחה כוח האדם ד"ר ג'ון סליבן בבלוג שלו. "היעדר הסחות הדעת מאפשר גם למועמד להיות ממוקד יותר בתשובות שהוא מספק. גם המראיין לא מוסח על ידי תכונות לא רלוונטיות של המועמד".

 

המטרה בראיונות דרך הודעות היא להפוך אותם לראיון ראשוני שמסנן את המועמדים, כשהמוצלחים ביניהם יזומנו לראיון פנים מול פנים. כשזה נעשה בהודעות, אפשר לסיים את הראיון במהירות רבה יותר אם מבינים שהמועמד אינו מתאים. ראיון בהודעות מאפשר למנהלי הגיוס להעביר לאחר מכן את פרטיו למנהלים הרלוונטיים.

 

עם זאת, בעוד שהרעיון של קנבס מבוסס על ההנחה שהוא יקל על חיי המגייסים, לא בהכרח בטוח שהוא יקל על המועמדים. התוכנה הושקה רק באוקטובר כך שהיא עוד חדשה וצריך להמתין ולראות אם תאומץ על ידי מנהלי הגיוס.

 

אחד הקשיים העיקריים שיעמדו בפני המועמדים הוא התאמה לכללי הכתיבה המקובלים. כלומר, האם לסיים משפט בנקודה או באימוג'י. למעשה, האופי הלא רשמי של הודעות עלול לבלבל אף יותר את המועמדים. לא בטוח בכלל שירצו להתכתב עם מנהל כפי שהם מתכתבים עם חבר. קרוב לוודאי שהמועמדים יעדיפו להשתמש באותו שפה רשמית המאפיינת מיילים, ואם כך מדוע לא לנהל את הראיון דרך המייל?

בטל שלח
    לכל התגובות
    x