$
משפט

המחוזי אישר את העונשים לבכירים לשעבר בחברת החשמל בפרשת סימנס; דוד קון ירצה 45 חודשי מאסר

יעקב (יאשה) חאין, לשעבר משנה למנכ"ל החברה ירצה 24 חודשי מאסר, חיים בר-נר, לשעבר סגן מנהל באגף לתכנון הנדסי, ירצה 33 חודשי מאסר ויונה שוויצר, לשעבר מנהל האגף לתכנון הנדסי, ירצה 29 חודשי מאסר. בנוסף הם ישלמו קנסות גדולים

תומר גנון 11:4013.06.17

שופט בית המשפט המחוזי בת"א, בני שגיא, אימץ הבוקר (ג') את הסדרי הטיעון שאליהם הגיעה הפרקליטות עם חמישה בכירים לשעבר בחברת החשמל שהודו בקבלת מיליוני שקל מהקונצרן הגרמני סימנס בתמורה להטיית מכרזים בהיקף של מיליארדי שקל ומידע עליהם. החמישה הורשעו במסגרת ההסדר בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון וירצו עונשי מאסר שינועו בין שנתיים לשלוש שנים ותשעה חודשים.

 

 

"לאחר שבחנתי את מכלול הנסיבות", כתב השופט שגיא, "סבורני כי משקל של הנתונים השונים מוביל כי הסדר הטיעון שהוצג הוא הסדר ראוי, מאוזן, ונותן ביטוי הולם לכל האינטרסים לרבות לאינטרס הציבורי. הענישה המוצעת מתיישבת, בהתאם למדרג החומרה, עם העונש שנגזר על דן כהן, דירקטור לשעבר בחברה בשנת 2013, תומכת במסקנתי". שגיא הורה על תחילת ריצוי העונשים ב-15.10.17.  

  צילומים: צח שפיצן, יוסי וייס דוברות חברת החשמל, אוראל כהן

 

כאמור, במסגרת ההסדר הודו חמישה בכירים לשעבר בקבלת כספים מסימנס בין השנים 2000-2005. הבכירים לשעבר הם: דוד קון (לשעבר המשנה למנכ"ל החברה, יו"ר ועדת מכרזים וסמנכ"ל ייצור והולכה); יעקב (יאשה) חאין (לשעבר המשנה למנכ"ל החברה, וסגן מנהל אגף הייצור בתקופה הרלוונטית); חיים בר-נר (לשעבר סגן מנהל אגף לתכנון הנדסי ומנהל מחלקה); יונה שוויצר (מנהל אגף התכנון ההנדסי לשעבר); וצבי אייל (מנהל מחלקה באגף התכנון לשעבר).

 

על פי כתב האישום הכספים הועברו אליהם מסימנס, באמצעות אנשי קש, הן במזומן והן לחשבונות בנק שפתחו בחו"ל בתמורה להטיית מכרזים בהיקף של מיליארדי שקל ומידע עליהם. במסגרת ההסדר נקבע שלצד עונשי המאסר שהוטלו על החמישה, יחולטו כספים שנתפסו אצלם וכן יוטלו עליהם קנסות בסכום כולל של 5 מיליון שקל.

 

"הפרשה שלפנינו חמורה כמעט בכל קנה מידה, ומלמדת על תרבות של שחיתות עמוקה אשר פשתה בחברת החשמל בדרגים הבכירים ביותר", נכתב בגזר הדין. "החלטות הנוגעות למכרזים בהיקפים של מאות מיליוני דולרים, אשר להן השלכות ציבוריות וחברתיות משמעותיות, התקבלו בצילם של תשלומי שוחד בסכומים גבוהים אשר שילמה חברת סימנס באופן שיטתי לגורמים בכירים בחברת החשמל, אותה סימנה כבעלי השפעה (...) הציבור מצפה כי שלוחיו ועובדיו יתנהלו ביושר, בהגינות ומבלי שיעשו דבר וחצי דבר לטובת האינטרסים הפרטיים שלהם. העובדה שהנאשמים תרמו, כל אחד בנפרד, להשחתת השירות הציבורי בכלל והשדרה הניהולית של חברת החשמל בפרט, על מנת לשרת אינטרסים פרטיים של חברה מסחרית – היא חמורה ביותר."

 

עוד ציין ביהמ"ש בקשר להיקף הפרשה כי "בהיבט זה פרש כתב האישום מעין "מפעל שוחד" שהפעילה סימנס במדינת ישראל, באמצעותו שילמה סכומי כסף משמעותיים לגורמים רבים ובהם הנאשמים כמפורט בכתב האישום. להדגיש כי התנהלות סימנס לא מוצתה בכתב האישום שבפניי, אלא ניכרת גם בכתב האישום שהוגש נגד דן כהן".

 

מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר כי: "בית המשפט גזר היום את דינם של שורת מנהלים בכירים אשר היו מעורבים בפרשיית שוחד חמורה ונרחבת בחברת החשמל, במסגרתה קיבלו לידיהם סכומי כסף גבוהים בעבור השפעה על מכרזים בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקל. הנאשמים נקטו בפעולות שונות בכדי להסוות את מעשיהם, בין היתר תוך שימוש בכספות וחשבונות קש בבנקים זרים. לאחר חקירה מאומצת ומורכבת שהובילה להגשת כתבי אישום הודו הנאשמים בעבירות במסגרת הסדר טיעון. גזר הדין שניתן היום מעיד כי העונש בצד עבירות שוחד ושחיתות המבוצעות בידי עובדי ציבור הינו מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, גם בחלוף שנים מביצוע העבירות."

 

מחברת החשמל נמסר: "החברה מברכת על מיצוי וסיום ההליכים הפליליים כנגד עובדי החברה לשעבר שסרחו.

החברה יצאה זה מכבר לדרך חדשה, כשהפרשה האומללה אשר ארעה לפני למעלה מעשור, מאחוריה.

הנהלת החברה חרטה על דיגלה לפעול ולהיות החברה המובילה ומודל לחיקוי להתנהלות ביושרה ובשקיפות.

החברה תמשיך בהליך המשפטי האזרחי כנגד אותם עובדים לשעבר".

 

הפרשה כללה חקירה מורכבת של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך, במסגרתה בוצעו חיקורי דין ברחבי העולם, נוכח הצורך לחשוף את מנגנון הסתרת כספי השוחד באמצעות חשבונות קש.

 

התיק מנוהל בידי עוה"ד יהודית תירוש-גרוס, אבי ארוניס ואסף עיסוק מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x