שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

נחשף בכלכליסט

ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לגלובוס מקס

החברה, בהסכמת פסגות, הנושה המובטח המהותי של החברה, הגישה לביהמ"ש בקשה למתן צו הקפאת הליכים ל-90 יום, במסגרתה ימשיכו בעלי המניות בהזרמת כספים לחברה בהיקף של עד 6 מיליון שקל, בעיקר לצורך תשלום לעובדי החברה. הדיון בביהמ"ש ימשך בשבוע הבא

אורנה יפת 11:0413.06.17

אושרה הקפאת הליכים זמנית לרשת גלובוס מקס עד לדיון שייערך בשבוע הבא. אתמול הגישה גלובוס מקס בקשה למתן צו להקפאת הליכים, בהסכמת פסגות, הנושה המובטח המהותי של החברה (77%). נושה מהותי נוסף הוא קרנות המורים (23%). גלובוס ביקשה הקפאה ל-90 יום כדי לאפשר את המשך הפעלת החברה כעסק חי, בעיקר בתקופת הקיץ שנחשבת לתקופה העמוסה בתחום הפעילות. בעלי המניות הביעו הסכמה להעביר עד 6 מיליון שקל נוספים לצורך תשלום מיידי של משכורות העובדים והמשך ההפעלה של החברה.

 

 

מהבקשה עולה כי גלובוס מקס צברה חובות של 95 מיליון שקל – 55 מיליון שקל חובות לנושים פיננסים וחוב של 45 מיליון שקל שנצברו בגין הוצאות בינוי ושיפוץ מתחמי בתי הקולנוע וחובות לספקי הרשת. החוב לעובדים עומד על 8.2 מיליון שקל, חוב לרשויות – 850 אלף שקל, חוב למשכירים – 3.8 מיליון שקל. החוב לפסגות עומד על 29 מיליון שקל, לקרנות ההשתלמות – 8.5 מיליון שקל, לבנק מזרחי מיליון שקל לאחר קיזוז ערבויות בנקאיות, ולבעלי הזכויות בחו"ל – 800 אלף שקל. יתרת החוב לבעלי המניות של החברה עומדת על 65 מיליון שקל.

 

החברה קיבלה שני צווי סגירה לבתי הקולנוע באשקלון ובבאר שבע בשל פיגור בתשלומי השכירות.

 

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", גלובוס מקס לא שילמה לעובדי החברה את משכורות חודש מאי. מדובר באחת משלוש החברות המרכזיות בתחום בתי הקולנוע והיא מעסיקה כ- 850 עובדים, מתוכם 90 עובדי מטה. רוב עובדי החברה הם סטודנטים או חיילים משוחררים שעובדים במשרות חלקיות. החברה מפעילה 11 מתחמי בתי קולנוע פעילים, בכפר סבא, חיפה, רחובות, נהריה, קריית ביאליק, מודיעין, אשדוד, באר שבע, נתניה, אשקלון ופתח תקווה. במקביל, משמשת גלובוס מקס כמפיצה בישראל של שלושה מאולפני הסרטים ובעלי הזכויות הגדולים בעולם - וורנר, יונייטד ופראמאונט. 

בנט קפלן, בעלים לשעבר של גלובוס מקס, בקולנוע גולובוס מקס בקניון פתח תקווה (ארכיון) בנט קפלן, בעלים לשעבר של גלובוס מקס, בקולנוע גולובוס מקס בקניון פתח תקווה (ארכיון) צילום: צביקה טישלר

 

החברה נקלעה לבעיות תזרימיות בעקבות בניה וצמיחה מואצת של רשת בתי הקולנוע, בניסיון להתמודד עם התחרותיות המואצת בענף. על פי בקשת ההליכים, גלובוס מהווה שליש מתעשיית הקולנוע בישראל. בשל התרחבות הפעילות שדרשה השקעות פיננסיות נוצר "בור פיננסי" והחברה גייסה הלוואות נוספות מגורמים חוץ בנקאיים. "בשל נטילת הלוואות נוספות לצורך התרחבות הפעילות העסקית החברה נקלעה לסחרור, לא עמדה באמות המידה הפיננסיות שנקבעו בהסכם ההלוואה עם פסגות".

 

בבקשת ההקפאה מציינת החברה כי ניסתה להגיע להבנות עם מספר גופים פיננסיים ובהם בנק מזרחי בנוגע להזרמת כספים. "אולם לצערה, הגוף הפיננסי עימו הייתה החברה בשלבים מתקדמים להסכמה להזרמת הון, הציב תנאים שלא ניתן היה לעמוד בהם (תנאים שהיו תלויים בצדדים שלישיים). לאור זאת פנתה החברה בלחץ זמנים למספר גופים פיננסיים אחרים, לרבות בנק מזרחי, כדי לבחון אפשרות מימון. באופן בלתי צפוי הודיע בנק מזרחי מהיום להיום כי הוא מבטל את מסגרות האשראי, למרות שהועבר על ידי בעלי המניות העיקריים, לחשבון החברה בבנק מזרחי לפני מספר ימים, כ-6 מיליון שקל בעיקר לצורך תשלום משכורות לעובדי החברה". לטענת החברה, מיליוני השקלים שהועברו לבנק אמורים היו להיות משולמים למשכורות העובדים אך בנק מזרחי החליט שלא להעביר את המשכורות, לקח לעצמו את הסכום שהועבר וביטל את מסגרות האשראי.

 

לאור המצב, מציינת החברה בבקשת ההקפאה, קיים חשש שבעלי הזכויות בחו"ל לא יקבלו את התמלוגים המגיעים להם (תשלום המבוצע פעמיים בחודש). "ארועים אלה יכולים לתקוע את המסמר האחרון במצבה הפיננסי של החברה, ולהוביל אותה לפירוק".

 

גלובוס ביקשה מבית המשפט למנות את עו"ד אלונה בומגרטן ועו"ד גיל אורן, כנאמנים למימוש הליך ההבראה.

 

גלובוס מקס מפעילה בתי קולנוע בקניונים ובמרכזי ערים בפריפריה. בשנים האחרונות חתמה החברה על מספר חוזים לפתיחת מתחמים נוספים בכרמיאל, אשקלון, אשדוד, שפרעם, מעלה אדומים, שרונה תל אביב וחדרה. עבודות ההקמה נמצאות בשלבים שונים וחלק מהמתחמים עתידים להפתח בשנתיים הקרובות. על פי החברה יש לה "טענות לחלק מהמשכירים".

 

בית קולנוע של גלובוס מקס בית קולנוע של גלובוס מקס

 

מהחברה נמסר כי "בעלי המניות בחברה העבירו בתקופה האחרונה עשרות מיליוני שקלים להקטנת חובותיה הפיננסיים ולתפעול השוטף, וזאת עד שיתאפשר לחברה לחתום על הסכם לארגון מחדש של האשראי הקיים וגיוס הון נוסף. רק לפני מספר ימים, העבירו בעלי המניות כ- 6 מיליון שקלים נוספים לצורך תשלום משכורות ל- 850 עובדי החברה. אולם ביום ראשון, התברר כי בנק מזרחי טפחות, החליט ללא התראה לבטל את מסגרות האשראי ולקח לעצמו את הסכום שהועבר. החברה עושה כל שביכולתה לשלם את המשכורות לעובדיה ומאמינה שתוך 90 יום, לאחר הסדרת מבנה החוב לנושיה, החברה תמשיך לשמור על מעמדה כחברה מובילה בעולם התרבות והבידור בישראל". 

 

מבנק מזרחי טפחות נמסר בתגובה, כי ביום שישי הודיעה גלובוס מקס לבנק שהבעלים לא מתכוונים להמשיך ולהזרים עוד כספים לחברה, ואם הבנק לא יעמיד אשראי נוסף, מכספו, תפנה החברה לבית המשפט ותבקש הקפאת הליכים בתוך ימים ספורים. על רקע הפסקת תמיכתו של הבעלים, הכוונה לבקש הקפאת הליכים ובהיעדר מוחלט של ביטחונות, החליט הבנק למנוע מהחברה למשוך כספים נוספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x