$
משפט

הפועלים, אוצר החייל והבינלאומי יפצו לקוחות על סיווג מוטעה של תקבולי אי.די.בי

הסיווג המוטעה גרם להפסדי מס ללקוחות הבנקים שזכו לקבל תקבולים במסגרת הסדר החוב של הקונצרן מ-2013. בשנה שעברה הוגשה בנושא תביעה ייצוגית נגד הבנקים ובאחרונה אישר בית המשפט המחוזי הסדר הפשרה שאליו הגיעו הצדדים

עו"ד יעקב לביא 09:4512.06.17

בעקבות הסדר החוב הגדול של קונצרן אי.די.בי שאושר בבית המשפט המחוזי ב-2013 קיבלו מחזיקי אגרות חוב של חברת האחזקות תקבולים בסכומים שונים. שלושה מבעלי האג"חים הגישו בתחילת השנה שעברה בקשה לתביעה ייצוגית נגד בנק הפועלים, בנק אוצר החייל והבנק הבינלאומי.

 

הם טענו כי בעקבות הסדר הנושים הם קיבלו באוגוסט 2014 סכומים מסוימים לחשבונם אך בטעות הבנקים סיווגו את התקבול כ"ריבית" במקום כ"רווח הון" בטופס אישור ניכוי מס במקור לשנת 2014 (טופס 867).

 

לדבריהם, בשל הסיווג המוטעה הם לא יכלו לקזז במס הכנסה את הסכום כנגד הפסדי הון צבורים משנים קודמות, ונגרם להם נזק הנע בין 7,000 ל-25,000 שקל.

הבקשה הוגשה בשם קבוצת הלקוחות שקיבלו תקבולים מהסדר החוב של אי.די.בי ושהטעות בסיווג גרמה להם הפסדי מס.

 

כבר בתחילת ההליך ניהלו הצדדים משא ומתן והגיעו להסדר פשרה שהוגש לאישור בית המשפט. ההסדר קבע שהבנקים ישלחו לכל חברי הקבוצה מכתב בו יידעו אותם על האפשרות לקבל החזר כספי ויצרפו אליו טופס 867 מתוקן שיכלול את שינוי הסיווג של תקבול אי.די.בי מ"הכנסה מריבית" ל"רווח הון". עוד נקבע כי חברי הקבוצה שבעקבות שינוי הסיווג צפויים לקבל החזר מס הנמוך מ-1,000 שקל יזכו לקבל אותו ישירות מהבנקים ואילו הלקוחות שהחזר המס שלהם גבוה מסכום זה יקבלו מהבנקים 1,000 שקל המשקפים את עלות תיקון הדו"ח במס הכנסה לצורך קבלת החזר המס. 

השופטת שרה דברת השופטת שרה דברת

 

הצדדים המליצו כי הגמול למבקשים יעמוד על 70,000 שקל ושכר הטרחה לבאי כוחם יהיה 210,000 שקל, כשבנק הפועלים יישא ב-2/3 מהסכום והבנקים האחרים יישאו ביתר (בהתאם להתפלגות החזרי המס להם זכאים חברי הקבוצה שהוערכו בסכום כולל של 1.2 מיליון שקל).

 

מנגנון פשוט

 

השופטת שרה דברת מבית המשפט המחוזי בבאר שבע השתכנעה שהסכם הפשרה סביר וראוי ואישרה אותו.  לדבריה, ההסכם מוודא שכל הנהנים מהסדר אי.די.בי שלא זכו לניכוי מס כנגד הפסדי הון צבורים בשל הסיווג המוטעה יקבלו הודעה בדבר האפשרות לקבל את החזרי המס והוא גם מספק להם את הטופס הנדרש לצורך קבלת ההחזר.

 

היא הוסיפה שההסדר מפצה את הלקוחות על העלות הכרוכה בקבלת החזר המס או לחילופין מאפשר להם לקבל את הסכום ישירות מהבנק במקרים בהם גובה ההחזר הצפוי הוא נמוך ואינו מצדיק פנייה לרשויות המס.

 

השופטת גם מצאה לנכון לאשר את הגמול למבקשים ואת שכר הטרחה לבא כוחם וציינה בהקשר זה כי אמנם מידת הטרחה שלהם הייתה מועטה יחסית בשים לב לשלב המוקדם בו הסתיים ההליך אך התועלת שההסדר הביא לחברי הקבוצה ברורה. "מדובר בהסדר שמעניק ללקוחות מנגנון פשוט לקבלת מלוא החזר המס המגיע להם ולכיסוי ההוצאות הנדרשות להשגת ההחזר", סיכמה.

 

לפסק הדין

• ב"כ המבקשים: עו"ד אגדי תורתי

• ב"כ המשיבים: עו"ד הראל שחם, עו"ד שרון לובצקי הס

 

* עו"ד לביא יעקב עוסק בבנקים

** הכותב לא ייצג בתיק.

 

*** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

 

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x