$
משפט

אורן קובי מעוניין לפרוע 100% מהחובות באדמה בתנאי שיאפשרו לו להמשיך לנהל עסק בישראל

בעל השליטה בקבוצת הנדל"ן שהמתחתה במכירת קרקעות חקלאיות והגיע לחדלות פירעון הגיש הצעה להסדר נושים על סכום של 10 מיליון שקל; בין הנכסים שהוא מציע למימוש - דירה במגדל YOO

נעמי צורף 10:1904.06.17
אורן קובי, לשעבר בעל השליטה בקבוצת אדמה, הגיש בסוף השבוע שעבר הצעה להסדר נושים לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. לטענתו, הצעה זו משקפת פירעון של עד 100% מסך כל החובות המאושרים. בהצעה אף נכתב כי לצורך הפשרה הזו בלבד, קובי מוכן להכיר בחובותיהן של החברות אדמה, טרה, בטוחה, מדיה וחברת האם כחובותיו האישיים של קובי.  

לפני כשנה קבע נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, כי עולה חשש מהתנהלותו של קובי להברחת נכסים מאדמה. על-פי השופט אורנשטיין, קובי, כבעל השליטה, פעל "תוך הסתרת נכסים והברחתם" ותוך מסירת גרסאות סותרות בתצהירים ואישור דוחות כספיים בידיעה שאינם נכונים. "בית המשפט אינו יכול להותיר את המושכות בידיו של בעל השליטה הפועל כך תוך סיכון הנושים", נכתב אז.

 

עוד כתב אז השופט אורנשטיין כי קובי הודה למעשה בעדותו כי הינו חדל פירעון ואינו מסוגל לעמוד בהתחייבויותיו. כן הוא הצהיר כי שווי נכסיו הוא 20 מיליון שקל בעוד התחייבויותיו מגיעות לסכום של 31.5 מיליון שקל. בכך הוכיח קובי לכאורה מעשה פשיטת רגל.

 

בתחילת חודש ספטמבר האחרון הוציא השופט אורנשטיין צו פירוק קבוע לחברת אדמה שהגיעה לחדלות פירעון. בנוסף, הוציא השופט אורנשטיין צו לכינוס נכסיו של הבעלים אורן קובי. דיון להכרזתו על קובי כפושט רגל נקבע ליום שלישי הקרוב.

 

הבקשה שהוגשה באמצעות עוה"ד אילן שביט-שטריקס וחן סדבון, כוללת מספר חלקים. ראשית, מתחייב קובי לפעול להשיב לקופת ההסדר "ממקורות של עבודה ופעילות עסקית" סך שלא יפחת מ-10 מיליון שקל אשר ייפרע בשיעור של מיליון שקל בשנה החל ממועד האישור. בהמשך הבקשה חוזר ומדגיש קובי כי קיומו של ההסדר מותנה בכך שיתאפשר לו "לעבוד או לנהל עסק חוקי במדינת ישראל באופן רצוף ללא הפרעה וללא מגבלות באשר לעיסוקו".

 

שנית, קובי מציע מימוש של נכסים שברשותו בהם ארבע דירות השייכות לו במרכז הארץ: דירה במגדלי YOO, דירה במגדלי אקירוב ועוד שתי דירות ברחוב תירוש בשוהם. על פי הבקשה הדירות מוערכות בכ-12 מיליון שקל לאחר החזרי חובות ומס. בנוסף, תמומש דירה בבאר יעקב שעתידה להניב כ-1.6 מיליון שקל וימומשו זכויותיו בדירה נוספת בבאר יעקב, מימוש שצפוי להניב כ-250 אלף שקל.

 

אורן קובי בביהמ"ש (ארכיון) אורן קובי בביהמ"ש (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

בבקשה הוזכר כי אושרה מכירת הריינג' רובר של קובי תמורת 505 אלף שקל, ומתוכם 368 אלף שקל יועברו לחשבונו הפרטי של קובי וכ-65 אלף שקל הועברו לתיק הפירוק של חברת אדמה.

 

עוד על פי הבקשה, קובי מציע להעמיד מקורות נוספים להסדר שמתבססים על "סיוע בני משפחה קרובים וחברים ועל מתן האפשרות לנהל עסקים במדינת ישראל". קובי מתחייב להביא לתשלום של מיליון שקלים לקופת ההסדר בתוך שבועיים מאישור בית המשפט.

 

בבקשה צויין כי לצד הסכומים וההתחייבויות האלו, יתווספו גם סכומים אותם יגבה הנאמן, עו"ד חגי אולמן, בקשר עם פעולותיו לפירוק החברות ובהם: כספים יתקבלו מהלכים משפטיים שינקוט עו"ד אולמן כנגד צדדים שלישיים "בפרט נגד שומרי הסף" וכמיליון שקלים שהתקבלו ממכירת ציוד החברות.

 

"מדובר בהצעת הסדר חסרת תקדים במחוזותינו, בשיעור ההחזר הגלום בה, אשר מביאה את הנושים לפירעון מלוא החוב המאושר כלפיהם", נכתב, "ביצועו של הסדר יכול וימנע נזק מיותר לקובי ויאפשר לפעול לצאת לדרך חדשה, תוך הקדשת מאמציו ומרצו לשרת את ההסדר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x