$
משפט

נשיאת העליון נגד שרת המשפטים: פועלת בצורה לא עניינית במינוי שופטים

הנשיאה נאור שיגרה מכתב יוצא דופן לשרה שקד ובו היא דורשת לכנס את הוועדה למינוי שופטים בעוד שבועיים כדי לבחור את מחליפתה אסתר חיות; שרת המשפטים סירבה והודיעה כי קודם לכן יתקיים דיון עקרוני בשיטת הסניורטי בה השופט הוותיק ביותר מתמנה כנשיא

ענת רואה 17:5629.05.17

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור שגרה היום מכתב יוצא דופן לשרת המשפטים איילת שקד ובו היא תוקפת את החלטת השרה לדחות את בחירת נשיא לבית המשפט העליון ומשנה לנשיא לישיבה של הוועדה לבחירת שופטים שתתכנס באמצע יולי ולא לישיבה הקרובה שתתקיים בעוד פחות משבועיים. נאור דורשת לכנס את הוועדה לאלתר ולבחור באסתר חיות כנשיאת בית המשפט העליון הבאה. 

במכתב יוצא דופן ששיגרה נאור היא תקפה את שיקוליה של השרה ורמזה שהם לא ענייניים. השרה מצידה מיהרה להשיב למכתב ולטעון שהשיקולים עניינים ביותר ורצונה הוא לקיים דיון בשיטת הסניוריטי, במסגרתה השופט בעל הוותק הרב ביותר בבית המשפט העליון מתמנה כנשיא, ורק לאחר מכן לבחור נשיא.

 

כך, במכתבה של הנשיאה נאמר כי היא אינה רואה כל הצדקה לדחות את ישיבת הוועדה שנועדה לבחור נשיא ומשנה לנשיא בית המשפט העליון. לדבריה, נושאי משרה אלה עתידים להיכנס לתפקדם בעוד חודשים ספורים ויש חשיבות לבחירתם כעת. "בפרט הכרחי לבחור את הנשיא", כותבת הנשיאה נאור, "כדי לדאוג לחילופים תקינים, לסידורי אבטחה ולאיוש הסגל הבכיר המסייע לו בתפקידו".

 

עוד כתבה נאור כי בין היתר נדרש להיערך לבחירת מנהל בתי המשפט על מנת להבטיח חפיפה ראויה מול השופט שפיצר מנהל בתי המשפט הנוכחי שמסיים את תפקידו בסוף השנה. לדברי נאור, דחיית מועד ישיבת הוועדה "מקימה חשש לשיבוש ההיערכות האמורה ולפגיעה שלא לצורך במערכת המשפט ובציבור".

 

נאור הוסיפה כי אינה רואה הצדקה לדחייה: "כשאין לכך סיבה עניינית נראית לעין ונדמה כי הסיבה היחידה לשאיפה לדחות את ישיבת הוועדה ליום 18.7.2017 היא שלא הצלחנו עד כה להגיע להסכמות בעניין זהות שני שופטי בית המשפט העליון שייבחרו במקום השופטים דנציגר ושהם הפורשים לגמלאות בחודשים מרץ ואוגוסט בשנה הבאה".

 

נשיאת העליון מרים נאור
נשיאת העליון מרים נאור צילום: יאיר שגיא

 

נאור הוסיפה כי "כדי למנוע תקלות" היא הנחתה את מזכיר הוועדה לבחירת שופטים להחתים את השרה ולפרסם ברשומות את סדר היום של הוועדה ומבקשת כי השרה תעשה כן.

 

זמן קצר לאחר שקיבלה את מכתבה של הנשיאה, השיבה השרה שקד וטענה כי נאור מבקשת במכתבה "לבחור את נשיא בית המשפט העליון הבא למעלה ממאה ימים בטרם פרישתך ולפיכך ללא כל נחיצות בעת הזו, וזאת בטרם התקיים דיון מהותי בנושא".

 

שקד הודיעה במכתבה כי הוועדה תכונס במועד שתואם על דעת כל חבריה, ב-18 ביולי וכתבה כי על סדר יום הועדה שיפורסם "דיון עקרוני ציבורית בשאלת אופן בחירת נשיא לבית המשפט העליון ומנגנון הסניוריטי". שקד הוסיפה כי לישיבה יזומנו גם מי שאינם חברי הוועדה ו"רק לאחר הדיון העקרוני יקבע מועד לישיבת הועדה בה נקבע את זהות נשיא בית המשפט העליון ומשנהו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x