$
משפט

שביתת העוזרים המשפטיים מתקרבת לסיום: בג"ץ הורה למדינה על ביטול קציבת כהונתם

בית המשפט העליון התייצב היום לצד העוזרים המשפטיים ופסק כי הנהלת בתי המשפט, משרד האוצר ונציבות שירות המדינה לא יוכלו לקצוב את תקופת העסקתם ל-8 שנים מקסימום. המהלך קרוב לוודאי יביא לסיום שביתת העוזרים שנמשכת קרוב לחודשיים

משה גורלי 18:0325.05.17

ניצחון לעוזרים המשפטיים יסיים ככל הנראה את שביתתם שנמשכת קרוב לחודשיים. הניצחון הוא בדמות פסק דין חלקי שניתן היום ובו הורו שופט בית המשפט העליון להיכנס למשא ומתן מואץ עם העוזרים תוך קבלת דרישתם העקרונית להסיר מתנאי התקשרותם עם המדינה את קציבת הכהונה מראש. פסק הדין ניתן בידי השופטים יורם דנציגר ואורי שהם נגד השופט נעם סולברג.

 

לאחר שנכשלו מאמצי השופטים להתניע בהסכמה משא ומתן בין הצדדים ניתן היום פסק דין חלקי שבו השופטים "מורים למדינה לקיים משא ומתן קיבוצי עם נציגות העובדים במטרה למצוא חלופה מוסכמת לקציבה גורפת מראש ובאופן סופי של משך העסקתם של העוזרים המשפטיים". החלופה המוסכמת נועדה להחליף את הקציבה הגורפת מראש, אבן הנגף שביסוד הסכסוך שהתגלגל לשביתה.

 

המדינה, כלומר הנהלת בתי המשפט, האוצר ונציבות שירות המדינה, זכתה בבית הדין הארצי לעבודה בפסק דין שהכשיר בדעת רוב את סמכות המדינה לקצוב לשמונה שנים מקסימום את תקופת העסקתם של העוזרים המשפטיים. בגיבוי ההסתדרות החריפו העוזרים את המאבק, יצאו לשביתה ולהפגנות, ועתרו לבג"ץ נגד פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה. העוזרים אינם חולקים על סמכות המדינה לקבוע בחוזי ההעסקה תקופה קצובה, ואף להאריך את העסקתם לתקופות קצובות. העוזרים גם מוותרים על קביעות, אולם התעקשו לסלק לחלוטין את הקציבה מראש שמשמעה לשלוח הביתה גם עובדים טובים שמצטיינים בעבודתם.

 

הפגנת העוזרים המשפטיים (ארכיון) הפגנת העוזרים המשפטיים (ארכיון) צילום: עמית שעל

עו"ד שרית טוביס, יו"ר ועד העוזרים המשפטיים: זהו יום חג לעוזרים המשפטיים. בית המשפט קיבל את עמדתנו במלואה וקבע כי אין שום הצדקה לפיטורים השרירותיים שהנהלת בית המשפט התעקשה כל כך עליהם".

 

עו"ד שרית טוביס, יו"ר ועד העוזרים המשפטיים עו"ד שרית טוביס, יו"ר ועד העוזרים המשפטיים צילום: עמית שעל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x