$
משפט

ביהמ"ש אישר לפתוח תיק הוצאה לפועל לאפריקה תעשיות ונגב קרמיקה

שופט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, אישר את פתיחת התיק בעקבות סירובן להעביר את הכספים שנפסקו להן בהסדר הפשרה לתביעה הייצוגית שהגישו בעלי המניות נגדן. אפריקה תעשיות: "פתיחת תיק הוצאה לפועל עלולה להביא לפירוקה של החברה"

נעמי צורף 12:2625.05.17
שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, אישר הבוקר לפתוח תיק הוצאה לפועל לאפריקה ותעשיות ונגב קרמיקה בעקבות סירובן להעביר את הכספים שנפסקו להן בהסדר הפשרה לתביעה הייצוגית שהגישו בעלי המניות נגדן. "פתיחת תיק הוצאה לפועל עלולה להביא לפירוקה של החברה", כתבה אפריקה תעשיות בתגובה שהוגשה לבית המשפט.

 

כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", חלפו חודשיים מאז אושר הסדר הפשרה בתביעה הייצוגית בבית המשפט, אך החברות טרם העבירו לבעלי המניות התובעים את הכספים שנפסקו בהסדר. בעלי המניות פנו לאחרונה לבית המשפט, באמצעות עוה"ד עידן איידן ואיתן חיימוביץ' בבקשה לפתוח בהליכי הוצאה לפועל נגד החברות ואף ואיימו בהגשת בקשה לפירוק.

 

נגב קרמיקה נגב קרמיקה צילום: אוראל כהן

  

"מדובר בשתי בקשות לאישור תביעות ייצוגיות שהוגשו בשנת 2013, התיקים הסתיימו בהסדרי פשרה בין הצדדים. אין כל מקום לקבל את בקשות הנתבעים שעומדות בסתירה לפסק הדין שניתן", כתב השופט כבוב. "מדובר בעתירה לדחיית ביצוע פסק הדין ללא תקופה מוגדרת עד השלמת משא ומתן שמנהלים הנתבעים עם צדדים אחרים. אני נעתר לבקשת באי כוח התובעים למתן אישור לנאמן לתשלום אגרת פתיחת תיק הוצאה לפועל מתוך כספים הקיימים בחשבון הנאמנות לצורך הבטחת התשלומים שנפסקו בפסק הדין".

 

באמצע מרץ האחרון אישר השופט כבוב את הסדר הפשרה בנוגע להליך הפיכתה של נגב לחברה פרטית, ונתן לו תוקף של פסק דין. בהסדר הוסכם כי נגב ואפריקה תעשיות, שבשליטת אפריקה ישראל של לב לבייב, ישלמו 3.2 מיליון שקל - סכום שעל פי ההסכם כולל את מלוא רכיב הפיצוי המיועד לחברי הקבוצה ואת רכיב שכר הטרחה והגמול לתובע. נוסף על כך ישלמו נגב ואפריקה 30 אלף שקל בתוספת מע"מ כהחזר הוצאות בעבור חלק משכר טרחת המומחה מטעם התובעים.

 

על פי ההסדר, את סכום הפיצוי היה על נגב ואפריקה לשלם בתוך 21 יום ממועד אישורו בבית המשפט. חברת הביטוח של הדירקטורים שילמה חצי מהסכום מיד לאחר פסק הדין, ואילו החצי השני - שאותו היו צריכות לשלם נגב ואפריקה - טרם שולם.

 

אפריקה תיארה בתגובתה כי מאז שהוגש הסכם הפשרה לאישור בית המשפט היא נקלעה "לקשיים כלכליים אשר מונעים ממנה, כיום לשלם את חלקה בסכום הפיצוי לחברי הקבוצה,ללא הסכמת נושיה".

 

עוד טענה אפריקה באמצעות עוה"ד יעל מושקוביץ ודנה שוורץ אשתר כי "אין לאפריקה תעשיות מקורות מימון לפרוע את כל התחייבויותיה, הן כלפי הגופים המוסדיים והן כלפי יתר נושי החברה ודירקטוריון החברה הנחה את הנהלת החברה להמשיך ולפעול למימוש נכסי החברה ופעילותה בתחום הפלדה".

 

נכתב כי נוכח מצבה הכלכלי אפריקה תעשיות צריכה לקבל את אישור נושיה הפיננסיים ואת הסכמת הבנקים והגופים המוסדיים לתשלום פסק הדין ולטענתה היא מנהלת בימים אלו דין ודברים מול נושיה במטרה לקבל את הסכמתם.

 

נגב כתבה בתגובה שהוגשה על ידי עו"ד רונית אופיר לבית המשפט כי נוכח מצבה של אפריקה "הנהלת נגב החדשה תעביר את חלקה בתשלומים עם ביצוע העברת התשלומים על ידי אפריקה".

 

כזכור, בתחילת אפריל נמכרה נגב קרמיקה לקרן ויולה קרדיט (זרוע המימון של הקבוצה) בשיתוף קבוצה בראשותו של יריב לרנר, המנכ"ל ובעל השליטה בחברת קווינקו, שמשמש יו"ר נגב לאחר הרכישה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x