שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

רוצים לבקש אזרחות ספרדית או פורטוגלית? קחו בחשבון את הגיל

שתי המדינות מאפשרות לצאצאי מגורשי ספרד לקבל אזרחות אירופית בתנאים מסוימים. במקרה של משפחה עם קטינים, מומלץ לבוגרים להגיש בקשה לאזרחות במסלול הפורטוגלי ולקטינים במשפחה במסלול הספרדי

עו"ד אתי אלמגור 07:2319.05.17

ספרד ופורטוגל השייכות לאיחוד האירופי הוציאו לפני כשנה וחצי חוקים חדשים המאפשרים לצאצאי מגורשי ספרד לקבל אזרחות אירופית. זאת, מבלי לוותר על אזרחות אחרת שברשותם, וללא קשר למקום מגוריהם הנוכחי. האם לבחור באזרחות ספרדית או פורטוגלית?

 

בחודשים האחרונים יהודים רבים ממוצא ספרדי קיבלו אזרחויות ספרדיות ופורטוגליות. הדרישות לקבלת אזרחות ספרדית מורכבות יותר בהשוואה לאזרחות פורטוגלית. בשני המסלולים - אזרחות ספרדית ופורטוגלית - המבקש נדרש להוכיח לקהילה היהודית שהוא אכן צאצא ליהודי מגורשי ספרד ולקבל את הכרתם.

 

אם משפחתך הגיעה מאחת המדינות הבאות, סביר להניח שאתה צאצא למגורשי ספרד: מרוקו, אלג'יריה, טוניס, לוב, מצרים, סוריה, לבנון, טורקיה, יוון, בולגריה, יוגוסלביה, איטליה, צרפת ועוד.

פליפה מלך ספרד פליפה מלך ספרד צילום: רויטרס

 

יחד עם זאת, במסלול הספרדי לא מסתפקים בדרישה הראשונית כפי שמסתפקים במסלול הפורטוגלי, ונדרש מהמבקש גם לעבור שתי בחינות מטעם מכון סרוונטס (מוסד ללימודי שפה ותרבות ספרדיים בת"א): מבחן בידיעת השפה הספרדית ומבחן בתרבות ואקטואליה ספרדית, להוכיח זיקה לספרד ולאחר מכן להיפגש עם הנוטריון בספרד לצורך חתימות והעברת הבקשה לרשויות לצורך אישור האזרחות.

 

בקשת אזרחות עבור קטינים

 

  צילום: ג'ורגיו שוויגר

החוק הפורטוגלי מאפשר רק לבוגרים מעל גיל 18 להגיש בקשת אזרחות. אך בשבוע האחרון נכנס תיקון לחוק על פיו בקשה שתוגש עבור קטין ותסורב ע"י הרשויות בשל גילו של המבקש, תוכל להתדיין בערכאות משפטיות אשר רשאים לשנות את ההחלטה.

 

המסלול הספרדי, שלא כמו הפורטוגלי, פתוח לקטינים ואף מהיר יותר עבורם שכן הוא פוטר אותם מהדרישה לעבור מבחני שפה ותרבות, עובדה המקלה מאוד על הוצאת אזרחות אירופית לקטינים.

 

במקרה של משפחה עם קטינים, מומלץ לבוגרים במשפחה להגיש בקשה לאזרחות במסלול הפורטוגלי ולקטינים במשפחה במסלול הספרדי.

 

בני 70 ומעלה

 

חשוב לדעת שעדכונים חדשים בחוק הספרדי פוטרים גם בני 70 ומעלה מהדרישה למעבר מבחני שפה ותרבות ובכך מקלים ומקצרים את התהליך ולכן לאוכלוסייה בגיל הזה יש אפשרות לבחור בין אזרחות פורטוגלית לספרדית.

 

למה חשוב להזדרז בהגשת הבקשה? להבדיל מהחוק הפורטוגלי שאינו מוגבל בזמן, החוק הספרדי המאפשר קבלת אזרחות ליהודים ממוצא ספרדי הוא בתוקף ל-3 שנים בלבד החל מאוקטובר 2015 עם אפשרות להארכה לשנה אחת נוספת בלבד.

 

יתרונות אזרחות אירופית

 

אז למה בעצם כדאי לאחוז באזרחות ספרדית או פורטוגלית? הרחבת גוש האיחוד האירופי הניבה מגמת עלייה, ההולכת וגוברת באופן ניכר, במספר האזרחים הישראלים

המעוניינים להשיג וליהנות מאזרחות אירופית.

 

יתרונות האזרחות הספרדית והפורטוגלית הן רבות ומגוונות ובראשן: הזדמנויות כלכליות, אפשרויות לימודים אקדמאיים בעלות נמוכה, תעסוקה הכוללת את כל התנאים הסוציאליים של אזרחי אירופה, כניסה לארה"ב ללא ויזה, כניסה למדינות אליהן לא ניתן להיכנס עם דרכון ישראלי ועוד.

 

למעשה, נפתחה כאן הזדמנות בפני מיליוני יהודים ממוצא ספרדי לקבל אזרחות ודרכון ספרדי או פורטוגלי. כאמור, חלון ההזדמנויות במסלול הספרדי עתיד להסתיים בעוד כשנה וחצי ולכן מומלץ כי אלה השוקלים להגיש בקשה יעשו כן בהקדם.

 

* עורכת דין ונוטריון אתי אלמגור עוסקת בהוצאת אזרחות פורטוגלית וספרדית

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

 

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x