• תפריט
משפט

עונשו של ניסים דג'לדטי על העלמת הכנסות: מעל חמש שנות מאסר

איש העסקים הורשע ב-12 עבירות של העלמת הכנסות בסכום של יותר מ-40 מיליון שקל, ובעבירות מרמה. ישלם קנס של 400 אלף שקל. השופטת: "בדרך מתוחכמת ותוך שימוש במרמה סבר כי יוכל להתחמק מחובותיו החוקיות"

נעמי צורף 11:0017.05.17

63 חודשי מאסר בפועל וקנס של 400 אלף שקל נגזרו היום (ד') בבית משפט השלום בתל אביב על איש העסקים ניסים דג'לדטי אשר הורשע ב-12 עבירות של העלמת הכנסות ומרמה.

 

על פי כתב האישום שהגישה פרקילטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), דג'לדטי העלים הכנסות בסכום של יותר מ-40 מיליון שקל בחשבונות הבנק של החברות שברשותו מבלי לדווח על כך בדו"חותיהן או בדו"חותיו האישיים.

 

ניסים דג'לדטי ניסים דג'לדטי

 

כמתואר בכתב האישום, בין השנים 2008-2000 עסק דג'לדטי בעיסוקים מסחריים שונים הכוללים מסחר, מתן הלוואות, מימון השקעות, ניכיון שיקים ותיווך עסקי ביטוח נדל"ן גז ונפט.

 

דג'לדטי הוכרז כפושט רגל ב-1996, אך למרות זאת המשיך בפעילותו העסקית והניב רווחים, עוד לפני שקיבל הפטר מפשיטת הרגל (פטור מחובותיו) בשנת 2004.

 

בכתב האישום נטען כי החברות "גיל תום טריידינג", "באבל אימפוריוסם סחר" ו"החבובות חנות הצעצועים שלי", שהוקמו ונוהלו על-ידו, לא נרשמו על שמו, לא בבעלותו ולא בניהולו אלא על שם בעלות בדויה ואנשי קש, למרות שהוא עצמו היה "הרוח החיה בהן" ובעל השליטה בחשבונותיהן.

 

השמטת ההכנסה מיוחסת לו בכך שלא דיווח על הכנסתו ממסירת מניותיו בחברת אינפינטי בית השקעות, חברה שהקים לאחר שקיבל הפטר מפשיטת הרגל. מטרת הקמתה הייתה עיסוק בתיווך ובהשקעות בעסקי נדל"ן, גז ונפט. כחודש לאחר הקמת החברה, התקשר דג'לדטי עם החברה הרוסית לקידוחי נפט "טרנס נפטא", ובמסגרת זו מסרה טרנס נפטא סכום של 225 אלף דולר, שכנגדו מסר דג'לדטי לטרנס נפטא את מניות אינפינטי. את הסכום העביר דג'לדטי לחשבון של חברה אחרת שבשליטתו. דג'לדטי הסווה סכום זה כ"הלוואה" ולא דיווח עליו ועל רווח ההון שנוצר ממסירת המניות לפקיד השומה.

 

על פי הכרעת הדין, הוכח כי דג'לדטי לא דיווח על הכנסתו ממניות אינפיניטי בכוונה להתחמק מתשלום מס של כמיליון שקל. עוד הוכח, כי חברות הקש שדג'לדטי עמד בראשן השמיטו הכנסות בסך כולל של למעלה מ-40 מיליון שקל.

 

"במשך שנים ארוכות פעל דג'לדטי 'מתחת לראדר' תוך ניהול עסקיו, בין היתר תוך שימוש בחברות, בסכומי עתק ובעזות מצח של ממש מבלי שמצא לנכון לדווח על כל חלק מהכנסותיו", כתבה השופטת דנה אמיר בגזר הדין. בהמשך, התייחסה השופטת להתנהלותו של דג'לדטי ותארה כי "הוביל בכחש את חוקרי רשות המיסים ופקידי השומה" תוך כדי ביצוען של העברות והוסיפה במאמר מוסגר כי "הנאשם נהג באותו האופן בבית המשפט".

 

"התרשמתי כי הנאשם, איש עסקים ממולח, אשר גלגל תחת ידיו סכומים של עשרות מיליוני שקלים, מכיר היטב את חובותיו, אך בדרך מתוחכמת ותוך שימוש במרמה סבר כי יוכל להתחמק מחובותיו החוקיות והאזרחיות וכך היה למשך שנים ארוכות, עד אשר נתפס", כתבה השופטת.

 

עוד הוסיפה כי "דרגת החומרה הרבה במקרה זה איננה נובעת דווקא או אפילו בעיקרה מסכום ההכנסה שהועלמה, אלא מהתנהלותו השיטתית של הנאשם לביצוע העברות לאורך שנים ארוכות, במסגרת כמה חברות, מספר חשבונות בנק, תוך שהוא נוקט במרמה ותחכום ומבצען על אף קיומה של החקירה".

 

השופטת קבעה את מתחם הענישה בין 3.5-6.5 שנות מאסר והסבירה כי בנסיבות המקרה היה נכון למקם את העונש בחלקו העליון של מתחם הענישה, אולם, לאור העובדה שחלף זמן רב מאז ביצוע העברות וכן תוך מתן משקל למצבו המשפחתי והרפואי, החליטה לגזור את עונשו מעט מעל לאמצע מתחם הענישה.

 

אינפיניטי בית השקעות אינו קשור לבית ההשקעות אינפיניטי הפועל כיום ולחברות הקשורות בו.

 

עו"ד צבי קלנג בא כוחו של ניסים דג'לדטי מסר בתגובה :"למרשי טענות משפטיות נכבדות ומשמעותיות לגבי הכרעת הדין וכמובן על גזר הדין. בכוונתנו, לערער הן על גזר הדין והן על הכרעת הדין. לערעור ככל הנראה, יצטרף עו"ד איל רוזובסקי".

 

מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר: "בית המשפט גזר היום מעל לחמש שנות מאסר על ניסים דזלדטי, אשר הורשע בכך שהעלים הכנסות בגובה מעל ל-40 מיליון שקל, תוך שימוש בחברות שנרשמו על שם אנשי קש. מעשיו, אשר בוצעו במשך שנים באמצעות דרכי הטעייה ומרמה מתוחכמות כלפי רשויות המס, פגעו בעקרון השוויון וגרמו נזק לקופה הציבורית. בהחלטתו אימץ היום ביהמ"ש את עמדת הפרקליטות וקבע כי פעולותיו של הנאשם ראויות לעונש מאסר ממושך מאחורי סורג ובריח לצד קנס משמעותי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x