$
משפט

המפרק הזמני של רפאל: התנהלותו האישית של רפי כהן הובילה למפלה

בדו"ח שהגיש היום המפרק עו"ד ליאור כספי הוא מפרט עדויות שמסרו לו עובדים במסעדת רפאל לפיהן בכל ערב היה מגיע שליח של כהן למסעדה ומרוקן את קופת המזומנים שלה; לפי הדו"ח, החובות הידועים עומדים על יותר מ-4 מיליון שקל

ענת רואה 20:5815.05.17

המפרק הזמני של מסעדת רפאל, עו"ד ליאור כספי, טוען בדו"ח חקירה שהגיש כי החברות ובעליהן, השף רפי כהן, פעלו תוך עירוב נכסים וכספים, ערבויות והתחייבויות וכי מחקירה שביצע עולה תמונה עגומה לפיה מדובר בסכומי כסף גדולים: כחצי מיליון שקל לעובדים, כ-1.5 מיליון שקל לספקים, 600 אלף שקל למלונות דן, 1.5 מיליון שקל לרשות המסים - וזוהי איננה הרשימה המלאה לטענתו.

 

 

 

כהן הוא הבעלים של שתי חברות, חברת ש.מ.ר.פ מסעדות ואירוח וחברת רפי כ. השקעות בע"מ. לפי הדו"ח שהוגש היום (ב') לבית המשפט המחוזי בתל אביב, לכהן עצמו יש בנוסף זכויות בנכס בנווה צדק בתל אביב, בו הוא מתגורר, אך לדבריו "במועד הביקור הבית היה נטוש תוך ששכניו סירבו לשתף פעולה עם המפרק הזמני ורק הסכימו למסור כי הוא לא נראה במקום כחודש". לטענת המפרק, המידע אודות נכסיו האישיים של כהן הוא חשוב ומהותי, מאחר שכהן כבעל מניות ושליטה בשתי החברות חייב להן באופן אישי כשני מיליון שקל בגין משיכות יתר.

מסעדת רפאל מסעדת רפאל צילום: נמרוד קליגמן

 

בדו"ח מובא פירוט של תשאולים וחקירות שערך המפרק הזמני, ולמשל מול קצין הביטחון של מלון דן, שבמתחמו ממוקמת המסעדה, אשר טען כי המלון ראה לנכון לקחת את המסעדה כ"בת טיפוחיו" ואפשר לכהן לעשות במקום ככל העולה על רוחו.

 

ניהול בשלט רחוק

 

מלצר במסעדה שתושאל אף הוא טען כי כהן ניצל את המוניטין שבנה במשך השנים ולכן תמחר את המנות במחירים גבוהים. לפי המלצר, כהן לא נכח במסעדה זמן רב וקרובת משפחתו, חנה פררנד כהן, נטלה פיקוד על המסעדה, כשלמעשה כהן ניהל אותה ב"שלט רחוק". עם זאת, לפי המלצר לא אחת הגיע איש מטעמו אשר אסף כסף מזומן מהקופה וטען כי התבקש לעשות זאת על פי דרישתו של כהן.

 

עובדים בעילום שם, כך נטען, מסרו פרטים אודות אופיו הבעייתי של כהן לרבות התעמרות דרך קבע בהם וכן אודות התנהלותו הקלוקלת בכל הנוגע לכספים. משכורות העובדים התבססו עם שכר חודשי וטיפים, כאשר נטען כי את הטיפים לקחו מהם. "במשך מספר חודשים היה מגיע אל המסעדה מדי ערב נהג מונית או שליח והם היו לוקחים מהקופה כספים במזומן בהוראה של כהן ומותירים את הקופה ריקה", טענו אותם עובדים לפי המפרק בדו"ח, "למעשה נוצר מצב אבסורד בו העובדים נאלצו לממן מכיסם רכישת מצרכים בכדי שהמסעדה תוכל להמשיך לתפקד". אותם עובדים המשיכו ואמרו כי כהן אמר להם שהמסעדה תפסיק את פעילותה באופן זמני ותשוב לפעילות לאחר חג הפסח אלא שהם התבדו: כהן חדל להשיב לטלפונים וכל שטרח היה להשיב להודעות טקסט, בטונים צורמים והאשמות שווא.

 

בדו"ח מסכם המפרק הזמני ואומר כי ממצאים שאסף עד כה "ברור כי לא המזון וטיב איכותו הם אלו אשר הובילו למפלתו הכלכלית של מר כהן ושתי החברות, כי אם התנהלותו האישית בכל הנוגע לכספים ואופן תפקודו כבעלים של החברות, וזו הסיבה בגינה נפלה האימפריה המכונה מסעדת רפאל".

 

לפי הדו"ח, אין ספק כי כהן "השתמש בחברות לצרכיו האישיים" ובין היתר הוא מימן את רכישת ביתו באמצעות החברות ולמעשה לא עשה אבחנה בין החברות לבין עצמו,  והוא נותר חייב להן כ-2 מיליון שקל.

 

 

 

"מתבררת תמונה די ברורה לפיה מדובר בגאון בתחום הקולינארי, מטובי השפים בארץ אשר החל דרכו עוד בהיותו נער", כותב המפרק הזמני, "כהן התלמד בצרפת אצל טובי השפים ומשם סלל את דרכו לצמרת המסעדות בארץ. מעדויות שנאספו מר כהן עבר התמוטטות נפשית בגינה אושפז בשנת 2014 ומאז הוא ניתק קשר עם בני משפחתו ומנהלים במסעדה בטענה כי גנבו ממנו כספים בעת שהיה מאושפז".

 

המפרק מבקש להרחיב את צו הפירוק כך שיכיל גם את חברת רפי כ. השקעות בע"מ ולא רק את חברת ש.מ.ר.פ מסעדות ואירוח וכן הוא מבקש להורות על צו כינוס נכסים כנגד כהן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x