$
משפט

איילת שקד מציעה: יועץ משפטי ימונה על ידי ועדת איתור

הצעתה של שרת המשפטים היא פשרה בין המצב הקיים, שבמסגרתו יועמ"שים ממונים במכרז, לבין הצעת החוק של ח"כ אמיר אוחנה, שלפיה ימונו כמשרת אמון. ההצעה הגיעה בתגובה לביקורת החריפה שמתח מנדלבליט על ההצעה

אדריאן פילוט 06:5415.05.17

שרת המשפטים איילת שקד מקדמת בימים אלה הצעת חוק ממשלתית, לפיה יועצים משפטיים ימונו על ידי ועדות איתור בראשות מנכ''ל המשרד, ולא בתהליך של מכרז כפי שמתבצע היום, או באמצעות מינוי אישי כפי שהציע ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד. כך נודע ל"כלכליסט".

 

ההצעה של שקד מגיעה כתוצאה מהתגובה החריפה הן של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, והן של נציב שירות המדינה משה דיין, להצעת אוחנה המבקשת להפוך את תהליך המינויים הקיים של יועצים משפטיים לתהליך מינוי אישי ופוליטי.

 

ההצעה של אוחנה היתה צריכה לעלות אתמול להצבעה של ועדת שרים לענייני חקיקה, אך רק ברגע האחרון ומאחורי הקלעים הוחלט לדחות את הצבעה לשבוע הבא. גורמים בוועדה מסרו ל"כלכליסט" כי הדברים נעשו בתיאום בין שקד לאוחנה. הערכות במערכת הפוליטית הן כי אוחנה נחוש לבצע שינוי בשיטת המינויים של יועצים משפטיים ולכן הוא יהיה מוכן להתפשר ואף לאמץ את הגרסה של שקד במידת הצורך.

מימין: היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ושרת המשפטים שקד מימין: היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ושרת המשפטים שקד צילום: יאיר שגיא

 

שקד, שנחתה ביום שישי מביקור בארה''ב, צפויה להשקיע מאמץ בימים הקרובים כדי לשכנע - ובעיקר לרכך - את היועץ המשפטי לממשלה אשר הביע התנגדות גורפת ונחרצת להצעתו של אוחנה.

 

הצעת שקד מהווה מעין פשרה בין הצעתו של אוחנה המבקשת להשתחרר לגמרי ממנגנון המכרז ולהפוך את המינוי של שומר הסף למינוי פוליטי. עוד נודע ל"כלכליסט" כי במקביל אוחנה צפוי להיוועד עם ראש הממשלה בנושא, וצפוי לגייס את תמיכתו ואת תמיכת שרי הליכוד בישיבת הסיעה שצפויה להתקיים היום.

 

נציב שירות המדינה משה דיין שיגר בסוף השבוע האחרון מכתב חריף בו הביע את התנגדותו הנחרצת והחריפה, והסביר כי אישור הצעת החוק תהווה "טעות קשה מאוד שתביא נזק חמור לשירות המדינה". לדבריו, השינוי המוצע "גם יגרום נזק קשה למעמדו של היועץ המשפטי של משרדי הממשלה".

 

דיין סיכם את דבריו וכתב כי "יועץ משפטי אינו משרת אמון, ומעצם תפקידיו ומשימותיו הוא שומר סף״. לפי הערכות, גם הפעם צפוי דיין להתנגד להצעה שכן הוא לא רואה בוועדת איתור תחליף לתהליך המכרז.

 

הצעת החוק הממשלתית ששקד מקדמת בימים אלו צפויה להיתקל במכשול נוסף, והוא שר האוצר משה כחלון. בלשכתו של השר מסרו כי הוא לא מכיר את הצעתו של אוחנה, אך בסביבתו הסבירו כי רק אם היועץ המשפטי לממשלה יתמוך בהצעה של שקד, כחלון יתמוך ולא יתנגד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x