$
משפט

שקד רוצה להנמיך את הרף לראשות ועדת העיזבונות

לקראת פרישת יו"ר ועדת העיזבונות, השופטת תחיה שפירא, מבקשת שרת המשפטים להגמיש את הכללים למינוי מחליף. על פי הצעתה, ניתן יהיה למנות לתפקיד גם נשיא של בית משפט שלום, ולא רק שופט מחוזי או עליון לשעבר

שחר אילן 08:2414.05.17

שרת המשפטים איילת שקד מבקשת להגמיש את הכללים למינוי יו"ר ועדת העיזבונות. שקד הגישה הצעה לפיה ניתן יהיה למנות לתפקיד גם נשיא בית משפט שלום בדימוס, בניגוד למצב הנוכחי שבו ניתן למנות רק שופט מחוזי או עליון לשעבר. שקד מבקשת לבצע את השינוי לקראת פרישתה הקרובה של יו"ר הוועדה הנוכחית, השופטת המחוזית בדימוס תחיה שפירא. את השינוי המבוקש הגישה שקד כהצעת החלטה לשרים. אם אף אחד מהם לא יביע התנגדות, ההצעה תכנס לתוקף ביום רביעי הקרוב.

 

ועדת העיזבונות אחראית לטפל בצוואות ותרומות שניתנו למדינה. ברוב המקרים צוואות אלו מייעדות את הכסף למטרה מסוימת, אך בחלקם הכספים נתרמים ללא ייעוד. את הוועדה, שבה חברים אישי ציבור ושבראשה עומד שופט, ממנה שר המשפטים. בעבר היתה הוועדה מעורבת בשתי חקירות פליליות, האחרונה מביניהן בראשית העשור הקודם, אז עמד בראשה שופט העליון בדימוס צבי טל. 

יו"ר ועד העיזבונות השופטת תחיה שפירא יו"ר ועד העיזבונות השופטת תחיה שפירא

 

השופטת תחיה שפירא עומדת בראש הוועדה עומדת מ־2011 וכעת היא מסיימת את התקופה המקסימלית בתפקיד: שתי קדנציות של שלוש שנים כל אחת. שפירא מונתה על ידי שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן.

 

בדברי ההסבר להצעה של שקד נכתב שתפקיד יו"ר ועדת העיזבונות מחייב השקעת זמן רב כאשר ישנם חודשים שבהם הוועדה מתכנסת מדי יום. לפי דברי ההסבר, החובה למנות רק שופט עליון או מחוזי בדימוס "יוצרת קושי מסוים באיתור מועמדים בעלי נכונות להקדיש את הזמן הדרוש לביצוע נאות של התפקיד הכרוך בסמכויות כה רבות. מכאן שישנה חשיבות להגמשת תנאי הכשירות למינוי היו"ר". המהלך, נטען, ירחיב את מעגל המועמדים הרלבנטיים לתפקיד אבל גם ישמור על בכירות המועמדים.

יתכן שהסיבה לבקשת ההגמשה היא הביקורת שנמתחה בשנים האחרונות על עודף ביורוקרטיה בוועדת העיזבונות ועל יחס בעייתי לארגונים הפונים לבקש הקצבות. "נוכח הסמכויות הניהוליות הנתונות ליו"ר הועדה הרי ברי כי ישנו יתרון לאדם בעל ניסיון ניהולי", נכתב בדברי ההסבר.

 

תחקיר שפרסם "כלכליסט" בספטמבר האחרון חשף שוועדת העיזבונות בראשות שפירא החליטה להקצות 150 אלף שקל למכון המקדש לצורך התקנת קערה לבית המקדש השלישי. התחקיר העלה גם ששיעור גדול מכספי הוועדה מיועדים לארגונים דתיים וחרדיים וחלק אחר מועבר למשרדי ממשלה במקום לעמותות.

 

מלשכת השרה שקד נמסר בתגובה שההצעה מיועדת להרחיב את מגוון המועמדים. "צריך מישהו עם הרבה כוח כי מדובר בעבודה מקצועית ואינטנסיבית. יש כמה מועמדים והשרה נפגשת עם נשיאים ונשיאות לשעבר", נמסר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x