$
משפט

בעקבות השימוע: נסגר התיק נגד דן כץ, לשעבר מנכ"ל עשות אשקלון

כץ נחשד בעבירות של הפרת אמונים, זאת במסגרת פרשה שחשפה כשלים ואי סדרים בפיקוח בתחום מכירת פסולת המתכות מהמפעל

נעמי צורף 12:1612.05.17
פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הודיעה על סגירת התיק נגד דן כץ, שכיהן עד לאחרונה בתפקיד מנכ"ל המפעל הביטחוני עשות אשקלון. כץ נחשד בעבירות של הפרת אמונים והפרת אמונים בתאגיד. ההודעה על סגירת התיק מגיעה לאחר שטענותיה של עו"ד נוית נגב, שייצגה את כץ בהליך השימוע שנערך בינואר השנה, התקבלו.

 

 

 

עשות היא החברה הציבורית הנמצאת בשליטת תעש. לפי כתב החשדות שנשלח למעורבים בפרשה, בין השנים 2008-2015 מכר יו"ר ועד העובדים לשעבר במפעל, פרץ מצרפי, שהיה ממונה על מכירת המתכות במפעל, לחברות פרטיות המצויות בשליטתו של מאיר זבן, שבבי ברזל, פסולת אלומיניום ומתכות במחיר נמוך משמעותית מהמחיר שאושר על ידי ועדת המכירות במכרז. בהמשך, על פי החשד, בהנחייתו של מצרפי, הוציא זבן מהמפעל במשאיות מאות טונות של פסולת מתכת, מבלי לשלם כלל. לאחר קבלת המתכות עירבב זבן את המתכות עם רכושו הלגיטימי מבלי שניתן להבדיל ביניהם, ומכר את המתכות ללקוחות שונים.

 

 

דן כץ דן כץ צילום: עמית שעל

 

דו"ח ביקורת פנימית משנת 2010, הצביע על כשלים בפיקוח בתחום מכירת פסולת המתכות, על חשבוניות רבות ללא תיעוד של תעודות משלוח ותלונות על יציאת עשרות משאיות עמוסות שבבים ופסולת משער המפעל שלא כדין. אולם על פי החשד למרות הדו"ח המנכ"ל דן כץ בחר שלא לחקור את העניין ולא נקט בפעילות הנדרשת למנוע גניבת מתכות בעתיד וזאת בכדי שלא לערער את היחסים עם מצרפי. עו״ד נגב טענה בשימוע כי כץ לא היה מודע למעשים שייוחסו ליו״ר ועד העובדים, ככל שאלה נעשו. עוד טענה נגב כי כץ נקט בכל הצעדים הנדרשים כדי למנוע גניבה מהמפעל, הכל תוך דיווח למחלקת הבטחון בתע"ש. לדבריה, כץ לא נרתע מהתמודדות עם ועד העובדים, ופעל למצוא את שביל הזהב שיבטיח פעילות תקינה של החברה.

 

 

 

דן כץ (75), שכיהן 12 שנים כמנכ"ל עשות, הועסק בתעשיות הביטחוניות לאורך כל חייו הבוגרים, כ-45 שנים. מתוכן 18 שנים בתעשייה הצבאית ו-27 שנה בעשות.

 

עו"ד נגב ממשרד שינמן נגב ניב, אשר ייצגה את כץ, מסרה: "אני שמחה שטענותינו בשימוע התקבלו. דן כץ הוא אדם הגון וישר דרך, מנהל מוערך שתרם למעלה מ-40 שנים לתעשיות הביטחוניות. האמנו עוד מראשית הדרך שלא היה בסיס לייחס לדן אפילו חשד בעניין זה, ואני שמחה שפרקליטות מחוז דרום קיבלה את הדברים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x