$
משפט

המשטרה הקפיאה נכסים לנשיא חברת הכרייה של שטיינמץ

נכסים במיליוני שקלים של אשר אבידן נשיא חברת הכרייה BSGR ובני משפחתו הוקפאו במסגרת חקירת מתן השוחד לנשיא גינאה לשעבר

נעמי צורף ותומר גנון 06:5911.05.17

המשטרה הקפיאה נכסים בשווי מיליוני שקלים השייכים לטענתה לאשר אבידן, נשיא חברת הכרייה BSGR של בני שטיינמץ, ולבני משפחתו במסגרת חקירת פרשת מתן השוחד לנשיא גינאה לשעבר.

 

 

בין הנכסים אפשר למצוא חמש דירות במרכז תל אביב, דירה נוספת במרכז הארץ, וכן שתי מכוניות: פיג'ו משנת 2014 ושברולט משנת 2016.

 

בסוף חודש דצמבר האחרון נעצר בני שטיינמץ בחשד למתך שוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולר לנשיא גינאה שנפטר, נסאנה קונטה, ולאשתו. אבידן, בכיר לשעבר במשרד החוץ, נעצר למחרת בחשד למעורבות בהעברת כספי השוחד.

 

בבקשה שהוגשה אתמול לבית משפט השלום בראשון לציון, מבקש אבידן באמצעות באי כוחו עוה"ד ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר, להורות על שחרור נכסיו. "מדובר בתפיסה רחבת היקף, בלתי מידתית, שאינה יכולה להיות מבוססת מבחינה ראייתית", נכתב בבקשה.

בני שטיינמץ ליד הבניין בו שוכן משרדו בהרצליה בני שטיינמץ ליד הבניין בו שוכן משרדו בהרצליה צילום: אוראל כהן

 

"חוסר המידתיות והעדר ההצדקה שבתפיסה בולטים במיוחד בכך שהמשטרה תפסה נכסי נדל"ן שבבעלות בניו של אבידן והטילה צו מניעה גם עם זכויותיהם", נכתב.

עוד נטען כי המשטרה לא ציינה בפני בית המשפט שחשבון הבנק שהיא ביקשה להקפיא הוא חשבון משותף לאבידן ואשתו וכתוצאה מכך הוקפא החשבון. "אין חולק כי הקפאת חשבון בנק מהווה פגיעה בזכויות הקניין של בעלי החשבון. אין חולק גם כי גם למשטרה אין רשות לרדת לנכסיה של אשתו", נכתב.

 

החשד בפרשה נוגע לקבלת זכויות כרייה של עפרות ברזל בגינאה. הוא התעורר לאחר שחברת BSGR של שטיינמץ קיבלה לידיה ב־2008 את השליטה במכרה גדול בגינאה בשם סימנדאו, שהופקעו מענקית הכריה ריו טינטו. BSGR השקיעה בפיתוחו כ־160 מיליון דולר, ובהמשך מכרה חלק מהזכויות בו בעסקה בשווי 2.5 מיליארד דולר לחברת הכרייה הברזילאית וייל (Vale), היצואנית הגדולה בעולם של רכיבים לייצור פלדה.

 

לפי החשד נגד אבידן, הוא העביר כספי שוחד בהיקף של מיליוני דולרים מ־BSGR לאשת הנשיא המנוח. זאת בתמורה לסיוע שהעניקה לכאורה לחברה של שטיינמץ לקבל את הזיכיונות לכריית ברזל בסימנדאו. על פי המשטרה הזיכיון הניב ל־BSGR רווחים של מאות מיליוני דולרים.

 

אבידן עובד ב־BSGR משנת 2006. הוא עבד במשרד החוץ במשך 22 שנים, ובתפקידו האחרון היה ראש המחלקה האחראית על הקשר עם השגרירויות באפריקה, במזרח התיכון ובאירופה. בגיל 46 פרש למגזר הפרטי, והצטרף ל־BSGR של שטיינמץ. הוא עבר להתגורר בגינאה והיה אחראי מטעמה על פרויקט המכרות בסימנדאו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x