$
משפט

נקלע לחובות כבדים בהוצל"פ ויזכה להתחלה חדשה

חייב שהוכרז "מוגבל באמצעים", שנגדו פתוחים 9 תיקים בהוצל"פ ואין לו שום נכסים, ביקש לקבל הפטר מחובותיו בגינם שילם מדי חודש 500 שקל לנושיו. רשמת הוצאה לפועל נענתה לבקשה

עו"ד צביה דותן סטרנס 12:2325.04.17

נגד חייב מוגבל אמצעים, נפתחו תיקי הוצל"פ רבים בשל חובות שצבר עקב כישלונו בהקמת עסק כנהג עצמאי, והלוואות שנטל בשנת 1992 לצורך זה. החייב הוכרז כמוגבל באמצעים בינואר 2010 ותיקי ההוצל"פ נגדו אוחדו לתיק אחד במסגרתו שילם מדי חודש 500 שקל שחולקו בין נושיו הרבים.

 

החייב – שדירתו נמכרה במסגרת הליך כינוס נכסים לטובת פירעון חובותיו, ושדירתו השכורה נשרפה כליל ב- 2011 על כל תכולתה – לא היה בעל נכסים שווי ערך, וכל שהיה לו הן משכורת של 4,900 שקל מעבודתו כנהג ופנסיה משירותו בצה"ל בגובה 3,500 שקל. מהכנסות אלו, שאינן גבוהות כשלעצמן, נוכה לו ידי חודש החזר כספי בסך כ- 2,500 שקל בשל מפרעה שנאלץ לקחת על חשבון הפנסיה שלו לצורך פיצוי שכניו בשל נזקים שנגרמו להם כתוצאה מהשריפה (לדאבונו הוא לא היה מבוטח).

בנסיבות אלו ביקש החייב במסגרת תיק ההוצאה לפועל לקבל הפטר מחובותיו כדי שיוכל להתחיל דף חדש ללא המגבלות שחלות עליו כחייב מוגבל באמצעים.

 

יצוין כי ניתן לקבל הפטר מחובות לא רק במסלול של פשיטת רגל במסגרת בקשה שמוגשת לבית המשפט המחוזי אלא בתנאים מסוימים גם במסגרת תיק ההוצל"פ.

התנאים לקבלת הפטר במסלול ההוצאה לפועל יותר קשיחים מהתנאים של פשיטת רגל אולם התוצאה הסופית בשני המסלולים היא זהה – הפטר מכלל החובות למעט חובות שאינם ברי הפטר כגון: חוב מזונות, משכנתא, קנסות ועוד, ואפשרות להתחלה חדשה מבחינה כלכלית ומשפטית. 

 

עמד בתנאים

 

הרשמת אופיר בן יוסף החליטה לקבל את בקשת החייב ולהעניק לו הפטר מחובות לאחר שהגיעה לכלל מסקנה כי הוא עומד בתנאי הזכאות הקבועים בחוק ההוצל"פ,

שכן הוא עמד לאורך השנים בתשלום החודשי שהושת עליו, הוא במעמד מוגבל באמצעים מעל 4 שנים רצופות, חובותיו נמוכים מ- 800 אלף שקל ואין בבעלותו נכסים ברי מימוש.

 

הרשמת בן אופיר ציינה את העובדה כי נושי החייב לא הופיעו לדיון שנקבע בעניין ההפטר על אף שזומנו כדין ולא הביעו כל התנגדות לבקשתו – והסיקה מכך שהם אדישים לגבי תוצאת ההליך. כמו כן הרשמת הדגישה את החשיבות והאינטרס הציבורי שיש בשיקום החייבים העומדים בקריטריונים של מתן ההפטר, ולאחר בחינת מכלול השיקולים הכריעה לטובת קבלת בקשת החייב.

 

לפסק הדין

• שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בהחלטה

 

עו"ד צביה דותן סטרנס עוסקת בהוצאה לפועל

 

** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

 

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x