$
דעות

פרשנות

בג"ץ עשה חסד עם הפוליטיקאים החרדים

הפוליטיקאים החרדים אוהבים להתגאות שבשל המדיניות שפיתחו בקדנציה הנוכחית להסתיר את ההישגים שלהם, ירד מפלס העוינות כלפיהם. סגירה של הפיצוציות היתה מחזירה אותו לשיאים חדשים

שחר אילן 23:1919.04.17

רק זה היה חסר לפוליטיקאים החרדים אם בג"ץ היה מורה לסגור את תל אביב בשבת. יש מעט דברים קדושים לציבור החילוני בישראל כמו אורח החיים של העיר ללא הפסקה. הפוליטיקאים החרדים אוהבים להתגאות שבשל המדיניות שפיתחו בקדנציה הנוכחית להסתיר את ההישגים שלהם, ירד מפלס העוינות לחרדים. סגירה של הפיצוציות היתה מחזירה אותו לשיאים חדשים.

 

וכך שוב הפכה המערכת הפוליטית את בג"ץ לקורבן. שוב היא סירבה בכל תוקף להכריע במחלוקת קשה בתחומי הדת והמדינה. שוב היא השליכה את תפוח האדמה הלוהט לפתחם של השופטים. ושוב אחרי שבג"ץ החליט, הפוליטיקאים תוקפים אותו ומאשימים אותו באנטי דתיות.

מימין: משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה מימין: משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה צילום: עטא עוויסאת

 

 

כי זו האמת: הבעיה היא לא האקטיביזם השיפוטי של בג"ץ, שספק אם הוא עדיין קיים. הבעיה היא השיתוק של המערכת הפוליטית. השיתוק הזה נובע מכך שהמדינה הולכת ומתחלקת לשבטים והשבטים הולכים ומקצינים. כתוצאה מכך אין יותר פשרות בנושאי דת ומדינה בישראל. ושלא יהיה ספק, כל מי שמסכל פשרה, במקרה זה למשל שר הפנים אריה דרעי, בעצם מעביר את סמכות ההחלטה לבג"ץ.

 

סביר שכאשר רה"מ בנימין נתניהו קיבל את דרישת המפלגות החרדיות לחוקק חוקף עוקף בג"ץ הוא לא ממש הרגיש את ממשלתו מתנדנדת. זה לא רק שקשה לראות אותם מפרקים את הממשלה הטובה בתולדותיהם על זה שהחנויות בתל אביב נשארות פתוחות. זה גם שהחרדים עצמם הסבירו לו במשבר התאגיד כמה שהם מתנגדים לבחירות. אחרי זה קצת קשה לאיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x