$
דעות

פרשנות

השאיפה של כחלון: למחות את חרפת התאגיד

שר האוצר הציג אתמול תוכנית שתאפשר לו לסגור חשבון עם נתניהו. אחריות תקציבית? זה לא חשוב

עמרי מילמן 06:5519.04.17

שר האוצר משה כחלון הכריז אתמול על מלחמה פוליטית כשהציג תוכנית עם שורה של הקלות שיעלו למדינה כ־4 מיליארד שקל בשנה, בלי לתאם אותה עם אף אחד בממשלה. וזה עוד לפני העלאת קצבאות הנכים המתוכננת שתעלה עוד 3.2 מיליארד שקל בשנה. לכאורה, ישנו מקור תקציבי לכל ההחלטות הללו של שר האוצר. 1.7 מיליארד שקל שייגרעו מקופת המדינה בשל הגדלת נקודות הזיכוי במס אמורים להגיע מהעלאת תחזית ההכנסות ל־2017, באותו הסכום בדיוק, שעליה הוחלט באוצר ממש עכשיו; 600 מיליון שקל שייגרעו מההכנסות כתוצאה מהפחתת המכסים יגיעו מהעלאת תחזית ההכנסות ל־2018 ב־2.3 מיליארד שקל; תוכנית הצהרונים, שתעלה 900 מיליון שקל, מענקי העבודה, שיעלו 750 מיליון שקל, והשלב הראשון של העלאת קצבאות הנכים, שיעלה 850 מיליון שקל, ימומנו מכרית הביטחון של תקציב 2017—2018 שעומדת על 2.5 מיליארד שקל. כל זאת בלי להתייחס למיליארד השקלים שקק"ל צריכה להעביר למדינה וטרם העבירה. אז לכאורה יש תקציב.

 

תוכנית כמעט חסרת אחריות

 

אבל רק לכאורה. בפועל, מבחינה תקציבית, התוכנית הזו, שמורכבת משורה של צעדים שיכולים לעזור לכלל הציבור הישראלי, כמעט חסרת אחריות. הסיבה לכך היא שהאוצר לא יכול לומר כיום שאין לו צורך בכרית הביטחון. בנוסף, מדובר על תוכנית שלא תואמה עם אף אחד בממשלה ולכך עשויות להיות השלכות תקציביות ופוליטיות. אנשיו של שר החינוך נפתלי בנט החלו להזדעק על חוסר התיאום איתם בכל הנוגע לתוכנית הצהרונים שנמצאים בתחום אחריותם, שר הבריאות יעקב ליצמן כבר הספיק להזכיר את ההתחייבות הקואליציונית למימוש הרפורמה הסיעודיות שטרם התבצעה, וסביר להניח שגם יו"ר ועדת הכספים משה גפני ושר הפנים אריה דרעי לא ישבו בשקט בזמן שהתוכנית של כחלון מחלקת מחדש את השלל התקציבי.

 

מה שכחלון כן הצליח להשיג במהלך הזה הוא לסובב בחזרה את המציאות שהיכתה בפניו כשהתקפל בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית תאגיד השידור הציבורי. לאחר שהוצג כמי ששיתף פעולה עם נתניהו במהלך מלוכלך שבמסגרתו יוקם תאגיד חדשות חדש שיהיה כפוף למרותו של נתניהו, כעת הוא יהנה ממוניטין של מי שקידם רפורמה משמעותית. אם הרפורמה לא תתרחש, הוא יפיל את האשמה על נתניהו, ואם היא תצליח הוא יקח לעצמו את הקרדיט.

 

הפגנות נגד סגירת חטיבת החדשות של תאגיד השידור הפגנות נגד סגירת חטיבת החדשות של תאגיד השידור צילום: מתן טורקיה

 

כחלון הלך על כל הקופה

 

הכרזת מלחמה כזו מוכיחה שכחלון חושב שכבר אין לו מה להפסיד. יאיר לפיד פוטר ממשרד האוצר על הרבה פחות מזה - עלות תוכנית 0% מע"מ על דירות חדשות מקבלן שעלותה נאמדה ב־2 מיליארד שקל ושתואמה עם נתניהו. כחלון הקפיד לעקוץ את השניים במסיבת העיתונאים שערך אתמול כשאמר ש"כולם מדברים על מעמד הביניים. עד היום דיברו ולא עשו. אפשר לשאול איפה הכסף, אבל מה שחשוב באמת זה חיזוק מעמד הביניים". הוא החליט ללכת על כל הקופה ולא להשאיר שקל לשותפיו לקואליציה. בהליך תקין היה מצופה משר האוצר להציג לממשלה מה ברצונו לעשות עם עודפי תקציב, במידה וישנם, לפני שהוא יוצא בהכרזות לציבור. מאחר שחלק גדול מההכרזות שכחלון השמיע אתמול צריכות לקבל את אישור הכנסת כדי להתממש, הן עוד עלולות לעלות לציבור הרבה כסף.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x