משפט

חברת החשמל תובעת 110 מיליון שקל מהבכירים לשעבר שקיבלו שוחד מסימנס

החברה צירפה היום את דוד קון, יעקב חאין, חיים בר-נר, יונה שוויצר וצבי אייל לתביעה המקורית שהגישה בשנת 2013 נגד השופט והדירקטור לשעבר, דן כהן, וכן נגד אנשי הקש מטעם הקונצרן הגרמני שניהלו את מנגנון השוחד – מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון וגיסו שלמה דניאל

תומר גנון 19:4109.04.17

חברת החשמל הגישה היום (א') לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד כתב תביעה מתוקן על סך 110 מיליון שקל הכולל חמישה בכירים לשעבר בחברה שהודו והורשעו בקבלת שוחד מהקונצרן הגרמני סימנס בתמורה להטיית מכרזי ענק ומידע עליהם. החברה הודיעה לפני כשנתיים לביהמ"ש שהיא שוקלת לצרף את הבכירים לשעבר לתביעה, שאותה הגישה במרץ 2013 נגד השופט והדירקטור לשעבר דן כהן, שהורשע בקבלת שוחד של 1.1 מיליון יורו מסימנס, וכן נגד אנשי הקש מטעם סימנס, שחתמו על הסכמי עדי מדינה והפלילו את הבכירים – מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, וגיסו שלמה דניאל.

 

התביעה הוגשה כעת בעקבות הסדרי טיעון שעליהם חתמו לאחרונה החמישה.

 

הבכירים לשעבר שנוספו לתביעה המתוקנת הם דוד קון (לשעבר המשנה למנכ"ל החברה, יו"ר ועדת מכרזים וסמנכ"ל ייצור והולכה); יעקב (יאשה) חאין (לשעבר המשנה למנכ"ל החברה, וסגן מנהל אגף הייצור בתקופה הרלוונטית); חיים בר-נר (לשעבר סגן מנהל אגף לתכנון הנדסי ומנהל מחלקה); יונה שוויצר (מנהל אגף התכנון ההנדסי לשעבר); וצבי אייל (מנהל מחלקה באגף התכנון לשעבר).

 

מימין אורן אהרונסון ויעקב (יאשה) חאין מימין אורן אהרונסון ויעקב (יאשה) חאין צילום: אוראל כהן

 

"עניינה של תביעה זו באחת מפרשיות השוחד, המרמה והשחיתות הציבורית החמורות ביותר שידעה מדינת ישראל", נכתב בכתב התביעה המתוקן שהגישה החברה באמצעות עו"ד קובי שרביט, מורן ימני, יפעת פגיס-גלמן ומאור רוט ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן.

 

"תביעה זו הינה להשבת כספים שהועברו על ידי חברת סימנס לאהרונסון ודניאל, לצורך תשלומי שוחד לגורמים בחברת החשמל. מדובר בסך כולל של 13.5 מיליון יורו, השווים נכון למועד הגשת כתב התביעה המתוקן בתוספת ריבית והצמדה כ-110 מיליון שקלים. סכום זה כולל גם תשלומי שוחד לגורמים נוספים בחברת החשמל (למשל 120 אלף יורו לד"ר דוד אלמקייס, סמנכ"ל תכנון ופיתוח לשעבר בחברה שההליכים הפלילים נגדו עוכבו בשל נסיבות אישיות ורפואיות, ת.ג)".

 

סימנס: "בידי אהרונסון ודניאל נותרו כספים"

 

במקביל לתביעה המתוקנת שהגישה היום חברת החשמל, הגישה גם סימנס העולמית תביעה מתוקנת נגד אהרונסון ודניאל שאותם תבעה בשנת 2008. בכתב התביעה המתוקן שהוגש באמצעות עוה"ד רלי לשם, נדב וייסמן ועדי פרמדר ממשרד מיתר ליקוורניק ושות', מעמידה החברה את תביעתה על 43 מיליון שקלים. סכום זה מבוסס על כ-8 מיליון יורו מתוך 13.5 מיליון יורו שהעביר סימנס לחשבונות הקש, ולטענתה, בין היתר על סמך עדותם של אהרונסון ודניאל ברשות ני"ע, "נותרו שלא כדין בחזקתם ושליטתם של השניים".

 

בין הסכומים שסימנס מפרטת בתביעה המתוקנת ככאלה שנותרו בידי השניים היא מציינת את הסכומים הבאים: 1.1 מיליון דולר שהועברו במזומן לדניאל ואהרונסון, ומתוכם שולמו "רק" 120 אלף דולר לבכיר בחברת החשמל; כ-850 אלף יורו שהועברו לחברת פרטית של אהרונסון בשם אלפא פלוס. מתוך סכום זה הלווה אהרונסון כחצי מיליון דולר לחבר ששירת איתו כקצין בחיל המודיעין, וסכום נוסף של 410 אלף יורו נתפס על ידי המדינה; סך של כ-3 מיליון דולר שעוברו לחשבונות פרטיים של אהרונסון ואביו אפרים בחברת השקעות בשם FOREX ADVISORS אשר נוהלה על ידי איש העסקים האנגלי-ישראלי אנטון דלין, חברו של אהרונסון; וכ-4.3 מיליון יורו שנתפסו ועוקלו על ידי הרשויות בשוויץ בשנת 2009.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x