$
משפט

"הרווחים לא אותרו עד היום, יש חשש להימלטות מאימת הדין"

כך קבעה היום השופטת לימור מרגולין-יחידי, שהורתה לעצור עד החלטה אחרת את ולדימיר יבסטפייב, מנהל השקעות לשעבר בדש איפקס שברח לאוסטריה באמצע 2014 לאחר שהוגש נגדו כתב אישום חמור על תרמית בני"ע וגניבה מלקוחות בהיקף של כ-6 מיליון שקל. יבסטפייב עזב את ישראל ימים ספורים לאחר שנחקר גם ברשות המסים בחשד להעלמת מס. המשטרה הגרמנית עצרה אותו לאחרונה כשניסה להיכנס למדינה

תומר גנון 12:3907.04.17

שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, לימור מרגולין-יחידי, האריכה היום (ו') עד החלטה אחרת את מעצרו של ולדימיר יבסטפייב, מנהל השקעות לשעבר בדש איפקס שנמלט מהארץ לפני מספר שנים לאחר שהוגש נגדו כתב אישום חמור על תרמית בני"ע וגניבה מלקוחות בהיקף של כ-6 מיליון שקלים. יבסטפייב הוסגר אתמול (ה') לישראל מגרמניה.

 

 

 

בעת שיצא מישראל, באמצע שנת 2014, התנהלה נגד יבסטפייב במקביל להגשת כתב האישום נגדו גם חקירה בחשד להעלמת מס. הוא עזב את הארץ שלושה ימים לאחר שנחקר במשרדי מס הכנסה בחולון בחשד זה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הוא נעצר לאחרונה בגרמניה בעקבות צו מעצר בינלאומי שהוצא נגדו.

 

 

יבסטפייב במהלך הדיון היום יבסטפייב במהלך הדיון היום צילום: אוראל כהן

 

אתמול אחר הצהריים נחת יבסטפייב בנתב"ג והוסגר לידי חוקרי רשות ני"ע. הוא נחקר במשרדי הרשות בת"א חשד לשיבוש מהלכי משפט. ככל הידוע, בשנים האחרונות הוא שהה באוסטריה, שבה החזיק בעבר מלון בבעלותו. הוא נעצר על ידי המשטרה הגרמנית לאחר שניסה להיכנס למדינה, ככל הנראה באמצעות רכבו.

 

הסנגור: "יבסטפייב לא ניצל שעת כושר ונמלט"

 

"מדובר בכתב אישום חמור לכל הדעות, הכולל חמישה אישומים הקשורים לתפקידו כמנהל השקעות, ואין מחלוקת שיבסטפייב עזב את ישראל ושב כעת במסגרת הליך הסגרה - כארבע שנים מאוחר יותר", כתבה השופטת בהחלטה, "הרווחים הנטענים מהמעשיים הפליליים לכאורה לא אותרו עד היום, כך שלכאורה לפחות יש לו אמצעים לנהל את מרכז חייו בחו"ל. יש חשש להימלטות מאימת הדין בעוצמה לא מבוטלת. למרות זאת הגעתי למסקנה שאת ההחלטה הסופית בבקשת המדינה למעצרו עד תום ההליכים, ראוי לקבל לאחר עיון בתסקיר של שירות מבחן".

 

 

הגעתיבסטפייב לישראל, אתמול הגעתיבסטפייב לישראל, אתמול

 

עו"ד שריג דמרי, המייצג את יבסטפייב, ביקש במהלך הדיון מבית המשפט לשחררו למעצר בית בתנאים מגבילים בפיקוח בני משפחתו. "לא מדובר במקרה רגיל", אמר עו"ד דמרי. "הוא יצא ונכנס לפחות שמונה פעמים מהארץ במהלך החקירה של רשות ני"ע. הערבויות פקעו ולא הוארכו בגלל מחדל של הרשויות. הוא יצא כדין מישראל. הוא לא ניצל שעת כושר ונמלט. כשנעצר בגרמניה ויתר על כל זכויותיו וביקש להגיע בהקדם לישראל. אפשר לשחררו למעצר בית עם אזיק אלקטרוני".

 

מחלקת ני"ע בפרקליטות, המיוצגת על ידי עו"ד יוני לבני, התנגדה לשחרורו. "לאור חשיבותו של מיצוי הדין, הוקדשו על ידי המדינה זמן ומשאבים רבים לאיתור של יבסטפייב, תוך שיתופי פעולה חובקי עולם עם גופי חקירה ומודיעין בינלאומיים, פרסום הודעות לשם זיהויו", נכתב בבקשת המעצר.

"לבד מהעלות הישירה שהייתה כרוכה באיתורו של יבסטפייב", נכתב, "גבתה יציאתו מן הארץ מחירים כבדים בתחום האכיפה במסגרת זאת, נאלצה המדינה בחלק מהמקרים להגיע להסדרי טיעון מקלים עם כמה מבין המעורבים האחרים בפרשה לאור הקושי הכרוך בקיום הליכים רק נגדם".

 

כאמור, השופטת קיבלה את בקשת הפרקליטות והורתה על מעצרו עד תום ההלכים.

 

 

 

על פי כתב האישום המקורי שהוגש נגדו, יבסטפייב הפיק את הרווחים התרמיתיים תוך שימוש בחשבונות הלקוחות בדש איפקס, ובחלקו על חשבונם. כתב האישום מייחס לו עבירות של תרמית בניירות ערך, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

 

חברו של יבסטפייב, איש העסקים איציק בביוב, הודה בעבר בשותפות בתרמית ני"ע שמיוחסת למנהל ההשקעות. השופט כבוב גזר על בביוב במסגרת הסדר טיעון חמישה חודשי עבודות שירות. על פי ההסדר עם בביוב, הוא התחייב להעיד נגד יבסטפייב במקרה שיחזור לישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x