$
משפט

פרסום ראשון

מנהל השקעות לשעבר בדש איפקס, שנמלט מישראל, נעצר בגרמניה

ולדימיר יבסטפייב, שלפני 3 שנים הוגש נגדו כתב אישום על תרמית בני"ע וגניבה של 6 מיליון שקל, יצא מגבולות ישראל באפריל 2014 ולא שב. הוא יוסגר לישראל בימים הקרובים

תומר גנון 14:4904.04.17

ולדימיר יבסטפייב, מנהל השקעות לשעבר בדש איפקס שנמלט מישראל לאחר שהוגש נגדו כתב אישום חמור על תרמית בניירות ערך וגניבה בהיקף של 6 מיליון שקלים, נעצר לאחרונה בגרמניה ויוסגר בימים הקרובים לישראל. כך נודע ל"כלכליסט".

 

יבסטפייב יצא מגבולות ישראל באפריל 2014 ולא שב. בסמוך לכך הפרקליטות פתחה בהליכי הסגרה, והשופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בת"א התלה את ההליכים נגדו.

 

על פי כתב האישום המקורי שהוגש נגדו, יבסטפייב הפיק את הרווחים התרמיתיים תוך שימוש בחשבונות הלקוחות בדש אייפקס, ובחלקו על חשבונם. כתב האישום מייחס ליבסטפייב עבירות של תרמית בניירות ערך, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. יחד עם ליבסטפייב נאשם בפרשה אדם נוסף ששמו נאסר לפרסום.  

השופט חאלד כבוב השופט חאלד כבוב צילום: שאול גולן

 

על פי כתב האישום, במהלך השנים 2011-2008 ביצע יבסטפייב עסקאות עצמיות ומתואמות במסגרת המסחר בבורסה בעשרות ניירות ערך שונים. עסקאות אלה, אשר נחזו להיות עסקאות אמיתיות בין קונה מרצון למוכר מרצון, נערכו לרוב בין חשבונות שניהל יבסטפייב במסגרת תפקידיו באיפקס ניהול תיקים ובאיפקס קופות גמל, ובהם נוהלו כספי העמיתים, לבין חשבונותיהם של המקורבים. עסקאות אלה הניבו לחשבונות הצדדים השלישיים במרמה רווחים של מיליוני שקלים, חלקם על חשבון חשבונות העמיתים ותוך פגיעה באינטרסים הקנייניים שלהם. יבסטפייב דאג כי חלק מהרווחים שהצטברו בעסקאות אלה יועברו בהיחבא לכיסו.

 

באחד האירועים הזרים יבסטפייב במשך שבועות אחדים, באמצעות חשבונו של הנאשם הנוסף, הוראות קנייה של נייר ערך במטרה להעלות את שערו בדרכי תרמית. הוראות אלה נקשרו בעסקאות שהביאו לעלייה השער. בסוף התהליך העמיד יבסטפייב את ניירות הערך שרכש למכירה. בד בבד הזרים יבסטפייב הוראות רכישה של נייר הערך באמצעות חשבונות קופות הגמל, ואלה נקשרו בעסקאות עם הוראות המכירה והניבו לחשבון המוכר רווחים ניכרים, שהועברו בחלקם לכיסו. במלאכת העלאת השערים בעסקה זו נטל חלק גם הנאשם הנוסף, ששימש מתווך בשוק ההון, ובשל כך מייחס לו כתב האישום, בין היתר, עבירות של השפעה בדרכי תרמית והנעה בתרמית.

 

חברו של יבסטפייב, איש העסקים איציק בביוב, הודה בעבר בשותפות בתרמית ני"ע במסגרת הסדר טיעון ונגזרו עליו 5 חודשי עבודות שירות. על פי ההסדר עם בביוב, הוא התחייב להעיד נגד יבסטפייב במקרה שיחזור לישראל.

https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3652620,00.html

בטל שלח
    לכל התגובות
    x