$
דעות

ועידת האנרגיה

לשחרר את הסביבה מהפוליטיקה

פיקוח נכון על איכות הסביבה במפרץ חיפה יתקיים רק על ידי הפיכת האזור למועצה תעשיתית

אבנר מימון 08:1304.04.17

בימים מורכבים אלו, שבהם תשומת הלב של הציבור אורכת בערך 20 שניות של קריאת פוסט בפייסבוק, מונחת על שולחן מקבלי ההחלטות תוכנית ארוכת טווח אשר עשויה לטפל בנושא הסביבתי לעומק. את התוכנית אפשר לסכם בכותרת קצרה — הפיכת אזור התעשייה של מפרץ חיפה למועצה תעשייתית.

במועצה תעשייתית יו"ר המועצה הוא נציג של שר הפנים וחברים בה נציגי שרי הבריאות והכלכלה, שלושה נציגי הרשויות המקומיות הגובלות במקום ואליהם מצטרפים נציגי המפעלים באתר, שבאופן מובנה מהווים מיעוט במועצה.

אחד התפקידים המרכזיים של המועצה הוא פיקוח על איכות הסביבה במפעלים, באמצעות אנשי מקצוע ומנגנונים מובנים ושקופים. השקיפות לא עוצרת בהיבטי איכות הסביבה - מדי שנה מופק דו"ח מפורט על המשאבים והכספים שהשקיעה המועצה התעשייתית בכלל ובאיכות הסביבה בפרט, תוך ניתוח אפקטיביות ההשקעות והתוצאות שהושגו בפועל.

 

בתי הזיקוק במפרץ חיפה בתי הזיקוק במפרץ חיפה צילום: אורן פרוינד

 

אנשי מקצוע בלתי תלויים יקבעו

 

מועצה תעשייתית הנה כלי שכבר מיושם בדרום הארץ (נאות חובב) ובצפון הארץ (תפן) בהצלחה רבה. המטרה של כולנו צריכה להיות שיפור המודל שכבר עובד — ללמוד מהטעויות שנעשו, ליישם את הלקחים ולבנות מועצה תעשייתית חזקה ויציבה שתעניק מחד פיקוח אפקטיבי ושקוף בנושאי הסביבה והבטיחות ומאידך תספק את היציבות שכל כך דרושה לתעשייה.

 

במקום שתשב עירייה אחת אשר מטבע הדברים מושפעת משיקולים שאינם רק מקצועיים או סביבתיים, ותחרוץ את עתיד המתחם התעשייתי החשוב הזה לשבט או לחסד, יישבו אנשי מקצוע בלתי תלויים הרואים לנגד עיניהם, באופן מקצועי ומתכלל, את מלוא השיקולים, הצרכים והאילוצים הקיימים. גורמים אלו יעסקו יום יום בשאלה כיצד משפרים את איכות האוויר, הניטור ואיכות החיים במתחמים התעשייתיים של מפרץ חיפה ובאזורים הסובבים אותם.

 

שיח של עובדות ולא של דעות

 

בסופו של יום, מעבר לכל הדרישות המקצועיות והטכניות הנוגעות לאיכות הסביבה, בטיחות וניטור האוויר, מהלך כזה יתעל את המשאבים הנדרשים לנושאים הסביבתיים המטרידים את הציבור, יחדש את האמון של האוכלוסייה המתגוררת מסביב למפעלים, ויצור מנגנון של מידע אמין, זמין ומפוקח על ידי נציגי הציבור ואנשי מקצוע. בניהול נכון של הדברים, מפרץ חיפה יכול להפוך לסמל של תעשייה בת־קיימא המספקת את הצרכים החיוניים של המשק ומתקיימת בד בבד עם אוכלוסייה תוססת.

 

תעשייה יצרנית, אחראית ובטוחה חשובה מדי בשביל שתהיה שבויה בידי שיח של דעות, במקום שיח של עובדות. תעשייה לא יכולה להתנהל בסדר יום תזזיתי, אלא צריכה ודאות כדי שתוכל להשקיע מיליונים בשיפור המתקנים ובפיתוח תשתיות לייצור דלקים נקיים בתקנים החדשניים ביותר, ובמתקנים שישפרו את ההגנה על הסביבה לטווח ארוך.

 

הכותב הוא מנכ"ל קבוצת בזן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x