$
דעות

אל תגעו להם בקצבאות

יש לבטל את חוק לרון, המצמצם קצבאות לאנשים עם מוגבלות שיוצאים לעבוד

אורן הלמן 08:2527.03.17

בימים האחרונים מדברים על שני דברים חשובים מאוד: הפחתת מסים וביטול השחיקה של קצבאות הנכות. חשוב מאוד וצריך לשבח את שר האוצר משה כחלון על כך. אבל על דבר אחד לא כל כך מדברים: על הצורך בביטול מס שמוטל על כל האנשים עם מוגבלות שיוצאים לעבוד. למס הזה קוראים "חוק לרון".

 

המס הזה גורם לנכים שעובדים להפסיד את הקצבאות שלהם כשהם מרוויחים כסף ומתפרנסים, ומדובר במשכורות נמוכות מאוד, מ־2,000 שקל בערך, וככל שהשכר עולה – הקצבה מופחתת עד שהיא נעלמת. מה שאנו דורשים זה להפסיק את קיזוז קצבאות הנכות לאנשים עם מוגבלות שעובדים, בלי קשר לשכר שלהם.

 

המס הזה פוגע קשות במוטיבציה של אנשים עם מוגבלות לעבוד, וחשוב לדעת שלא רק אנשים עם מוגבלות מפסידים. גם המשק מפסיד מזה מיליארדים בכל שנה. ביטול של המס הזה יביא לצמיחה ויכניס כסף רב לאוצר המדינה. מבקר המדינה קבע בדו"ח 2014 שהמשק מפסיד מתת־העסקה של אנשים עם מוגבלות 5 מיליארד שקל כל שנה.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה

 

 

חוק לרון גורם גם נזקים נוספים. הוא בוחן אנשים עם מוגבלות לפי יכולת ההשתכרות שלהם, במקום להתייחס לנכות שלהם, וזה מעוות. הקצבאות אמורות לכסות את ההוצאות הגדולות שיש לאנשים עם צרכים מיוחדים בגלל מצבם הבריאותי, כגון טיפולים, מיכשור ותרופות. זו אחת מהסיבות לקבלת קצבת נכות. לא נכון לקשור בין גובה הקצבה לכושר ההשתכרות של אנשים עם מוגבלות. צריך לשים את הדברים על השולחן: הקצבה מטפלת בצורכיהם המיוחדים, בנכות. היא לא קשורה לכמה נכים מרוויחים.

 

המס הזה מאלץ אנשים עם מוגבלות לעבוד בתפקידים שהשכר בהם נמוך מאוד כדי שישמרו על הקצבה שלהם, ויותר גרוע: הוא מדרבן נכים לעבוד ב"שחור". כלומר החוק מאלץ אותם לשקר ולעבוד בלי תנאים סוציאליים ובלי זכויות. המס הזה שולח אנשים עם מוגבלות לתפקידים זוטרים ולא ומשמעותיים. הוא יוצר תקרת זכוכית לאנשים עם מוגבלות ומקשה עליהם להגיע לתפקידים בכירים, כי אז הם מתחילים לעשות חשבון של הפסד כספי.

 

אני מקבל עשרות פניות של אנשים עם מוגבלות שמתחילים לעבוד ואז פתאום הביטוח הלאומי "נזכר" שהם חייבים לו עשרות אלפי שקלים, חובות שהצטברו להם במשך שנים רבות.

 

אז תגידו, מה המדינה רוצה מאותם אנשים שיש להם מוגבלות, ובסך הכל רוצים לעבוד, להתפרנס ולתרום לכלכלה? לוקחים להם את הקצבאות, שולפים להם חובות עבר עצומים, גורמים להם ללכת עם מחשבונים ולחשב כמה כסף הם יפסידו אם יקבלו משכורת כזו וכזו. פשוט מקומם!

 

אז במסגרת הפחתת המסים המבורכת שמתכננת הממשלה חייבים לבטל את המס הזה, כלומר את חוק לרון. זה מאוד הגיוני לפעול לשילוב של אנשים עם מוגבלות בעבודה. המדינה תרוויח, אנחנו נרוויח, הכלכלה תרוויח, וגם אנשים עם מוגבלות ירוויחו.

 

ועוד נתון חשוב מאוד: לפי סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מחודש דצמבר 2016, ל־15% מאזרחי ישראל בגילי 20 ומעלה מוגבלות תפקודית חמורה. בישראל חיים 880 אלף אנשים עם מוגבלות בגילי עבודה ו־330 אלף ילדים עם צרכים מיוחדים.

 

זה בדיוק הרציונל לחוק שיזמנו במסגרת הפעילות של "סיכוי שווה", שנכנס לתוקף ב־1 בינואר השנה, ומחייב סיכוי שווה לשילוב של לפחות 5% עובדים עם מוגבלות בכל גוף ממשלתי שיש בו יותר מ־100 עובדים.

 

הכותב הוא מייסד דף הפייסבוק והלינקדין "סיכוי שווה" לשילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה ובחברה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x