שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

רמי לוי ישלם את הקנס הגבוה אי פעם על פגיעה בהתאגדות: 1.5 מיליון שקל

ביה"ד לעבודה קבע כי הבעלים של שיווק השקמה ישלם את הקנס להסתדרות: "פגע בהתארגנות העובדים באופן קיצוני תוך פגיעה במובילי ההתארגנות והצרת צעדיהם באופן בוטה"

אסנת ניר 15:5812.03.17

רמי לוי ורשת השיווק שבבעלותו, שיווק השקמה, ישלמו פיצוי כספי בגובה 1.5 מיליון שקל על פגיעה בהתאגדות עובדים, כך קבע בית הדין לענייני עבודה. בית המשפט מתח ביקורת על החלטת רמי לוי לסגור את פעילות החברה "ביכורי השקמה" ולמזג אותה לחברה האם, רשת רמי לוי, בטענה כי מדובר במהלך פיקטיבי המונע משיקולים זרים של פגיעה בהתאגדות.

 

מדובר בפיצוי הכספי הגבוה ביותר שהוטל אי פעם על מעסיק בגין פגיעה מסוג זה. הרכב בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, בראשות השופט יוחנן כהן קבע כי: "רמי לוי והרשת שבבעלותו רמי לוי שיווק השקמה פגעו בהתארגנות העובדים באופן קיצוני תוך פגיעה במובילי ההתארגנות והצרת צעדיהם באופן בוטה" וכי רמי לוי והרשת בבעלותו הסבו פגיעה קשה ואנושה בהתארגנות העובדים הראשונית עד כדי העלמתה.

 

פסק הדין מתייחס להתנהלותו של לוי ורשת שיווק השקמה בעת רכישת חלקה של נטו ב"ביכורי השקמה" ב-2015 מול 180 עובדי המפעל שביקשו להתאגד: "בנסיבות החמורות, החריגות והקיצוניות יש לקבוע פיצוי הולם, בשים לב לשיעור ההפרה המירבי בין כל הפרה והפרה".

 

לוי והרשת בבעלותו, הואשמו בין היתר ב"פגיעה בזכות השביתה המוכרת כבעלת מעמד של זכות יסוד, התבטאויות נחרצות וקשות כנגד קיומו של ארגון העובדים ופגיעה קשה בהתאגדות". עוד קבע בית הדין כי "העברת פעילות החברה הייתה מהלך פיקטיבי המונע משיקולים זרים של פגיעה בהתארגנות".

 

רמי לוי
רמי לוי צילום: אוראל כהן

 

בית הדין ציין כי הנהלת רמי לוי נקטה ללא הרף בשורת צעדים שנועדו לסכל את מהלך ההתארגנות ולמחוק את קיומו של ארגון העובדים בחברה ובכך גם למנוע דריסת רגל של ארגון העובדים ברשת כולה. "בנסיבות אלו, בדגש על כך שההתארגנות שהייתה בראשית דרכה ואף לא היה עוררין על יציגותה, נפגעה אנושות עד כדי כך שהלכה למעשה זו אינה פעילה עוד, מהווים נסיבות חמורות ביותר המצדיקות פסיקת פיצוי בסכום גבוה ומשמעותי ביותר", נכתב בפסק הדין.

 

לוי והרשת חויבו לשלם את סכום הפיצוי להסתדרות בתוך 30 יום ממועד פסק הדין.

 

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בירך על פסק הדין ואמר היום כי: "ההחלטה המפורטת של בית המשפט מלמדת כי רמי לוי השתמש בשיטות מנוגדות לחוק על מנת לפגוע בזכות הבסיסית ביותר של העובדים. אדם שפגע באופן מכוון בחוק ובזכויות העובדים שלו, לא רק שאינו ראוי להדליק משואה במדינת ישראל, אלא חייב להתנצל על כך בפני העובדים ולשלם ביוקר על מעשיו. החלטת בית הדין להטיל על לוי ועל החברה בבעלותו את הסכום הגבוה ביותר שנפסק במדינת ישראל בגין הפגיעה בהתארגנות, מלמדת על חומרת ההתנהלות שלו ומהווה איתות אזהרה לכל מעסיק שמרגיש מעל החוק".

 

ההסתדרות יוצגה בבית הדין על ידי עו"ד אלעד מורג מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, בראשות עו"ד איריס ורדי, ובאמצעות עורכי הדין אהוד שילוני, אורית לרך ובוריס מריאקרי ממשרד אהוד שילוני ושות'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x