$
משפט

לשכת עוה"ד מנסה לצמצם את ייצוג הסנגוריה הציבורית לחשודים ונאשמים

הסיבה: מבקשת להגדיל את פרנסתם של עורכי הדין העוסקים בתחום הפלילי. ראש הלשכה ל"כלכליסט": "מטרת הקמתה של הסנגוריה היתה לתת ייצוג בחינם למעוטי יכולת, אבל אנחנו ממש לא שם"

ענת רואה 08:4905.03.17

לשכת עורכי הדין מנסה להביא לצמצום הייצוג שמעניקה הסנגוריה הציבורית לחשודים ונאשמים, במטרה להגדיל את פרנסתם של עורכי הדין העוסקים בתחום הפלילי.

 

שלשום שלח ראש הלשכה, עו"ד אפי נוה, מכתב לכל עורכי הדין ובו כתב כי הוא פועל בנושא מאז יוני 2016, וזאת "בעקבות תלונות שנשמעו מצד עורכי דין פרטיים העוסקים בתחום המשפט הפלילי", שלפיהן במרוצת השנים הלך וגדל היקף הייצוג הניתן על ידי הסנגוריה הציבורית, וזו הפכה לגורם כמעט בלעדי של ההגנה שניתנת לנאשמים וחשודים במדינת ישראל.

אפי נוה, ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה, ראש לשכת עורכי הדין צילום: עידן מילמן

 

לפי ההודעה, הלשכה פנתה לשרת המשפטים אילת שקד וגובש "מהלך מערכתי" שיצמצם את היקף הייצוג שניתן על ידי הסנגוריה, ובין היתר יותקנו תקנות אגרות של הסנגוריה הציבורית כך שתיבדק יכולתם הכלכלית של נאשמים בעבירות כלכליות ובתיקים רחבי היקף, והם יחויבו בהוצאות הסנגוריה עד לרף שייקבע לפי יכולתם. לפי ההודעה, הדבר יאפשר "לשמור על הפרקטיקה הפרטית בתחום הפלילי".

 

האם במטרה להגדיל את פרנסת עורכי הדין בתחום, עלולים להיפגע חשודים ונאשמים שאין ידם משגת לשכור יצוג משפטי פרטי? עו"ד נוה הכחיש את הדברים ואמר ל"כלכליסט" כי "מטרת הקמתה של הסנגוריה היתה לתת ייצוג בחינם למעוטי יכולת, אבל אנחנו ממש לא שם. אנשים אמידים ומבוססים שיכולים לממן לעצמם ייצוג של עורך דין פרטי מקבלים ייצוג על חשבון המדינה - אז אנחנו מבקשים מבחנים כלכליים ולא יוצאים פה נגד הסנגוריה. למה הציבור צריך לממן את הייצוג של איציק אברג'יל, שולה זקן ועו"ד רונאל פישר? ושלושתם קיבלו ייצוג מהסנגוריה הציבורית. מבחינתי, זו ביזה של הקופה הציבורית, פשוט לבזוז אותה. אז אנחנו בלשכת עורכי הדין באים ואומרים, אולי מספיק עם החגיגה הזו? לא ייתכן שאנשים שלא חסרים להם אמצעים יקבלו מימון על חשבון המדינה".

 

ענת רואה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x