$
משפט

ההסתבכות של שפיר ברומניה: חקירה פלילית גם בישראל

הפרקליטות הורתה לאחרונה למשטרה לפתוח בחקירה נגד שפיר בעקבות חשדות נגד אברהם מורגנשטרן, מנהל לשעבר באחת מהחברות המסונפות לה, בגין מתן שוחד לראש עירייה רומני

תומר גנון 19:5020.02.17

ההסתבכות של חברת שפיר ברומניה מגיעה לישראל: הפרקליטות הורתה לאחרונה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד החברה בחשד למתן שוחד לעובד ציבור זר.

 

 

 

ההחלטה לפתוח בחקירה בישראל היא בעקבות חקירה שנפתחה ברומניה באפריל 2014 כנגד מנהל לשעבר בחברת שפיר מבנים רומניה, אברהם מורגנשטרן, בקשר לחשד למתן שוחד לכאורה בפרויקט שבוצע על ידי קבוצת שפיר.

 

 

אברהם מורגנשטרן אברהם מורגנשטרן

 

בעקבות החקירה ברומניה, נדרשה החברה־הבת של שפיר הנדסה ברומניה לספק לרשויות שם מסמכים שונים, ויציאתו של מורגנשטרן מרומניה עוכבה. במסגרת שיתוף פעולה בין הרשויות ברומניה וישראל, ולאחר שבפרקליטות נחשפו לחלק מהראיות שנאספו ברומניה, הוחלט לפתוח בחקירה פלילית גם בישראל.

 

בתשקיף שפרסמה שפיר הנדסה בנובמבר 2014 לקראת ההנפקה המתוכננת בבורסת בתל אביב, שבו דווח על החקירה, לא נכתב שמתקיימת חקירה נגד החברה, אלא רק נגד המנהל לשעבר מורגנשטרן, שעדיין מועסק על ידי הקבוצה, אולם לא בתפקיד ניהולי.

 

על פי הפרסומים בתקשורת ברומניה, מורגנשטרן נחקר עם ראש עיריית קונסטנטה, סטפן ראדו פיס, וחבר הפרלמנט אלכסנדר פיס. לטענת התביעה, בראשית 2011 השיק ראש העירייה תוכנית לבניית קמפוס של דירות שאושרה על ידי מועצת העיר. מורגנשטרן העביר לראש העירייה סכום של 175 אלף יורו לשם הבטחת הזכייה בחוזה לבניית פרויקט המגורים, ששוויו עמד על כ־10 מיליון יורו. לטענת הרשויות ברומניה, הכספים הועברו בכמה העברות דרך חשבונות של חברות shore-off.

 

 

 

חקירת סביב חשד לביצוע עבירות של מתן שוחד לעובד זר הן נושא טרי יחסית בישראל. לאחרונה נפתחו שתי חקירות מתוקשרות. האחת, נגד המיליארדר בני שטיינמץ בחשד למתן שוחד של עשרות מילוני דולרים לנשיא גינאה לשעבר ולאישתו, בתמורה שסייעו לחברת BSGR שבשליטתו לזכות בזיכיון כרייה לעפרות ברזל. השנייה, שנמצאת עדיין בראשיתה בישראל, היא נגד חברת התרופות טבע שהודתה במסגרת הסדר מול הרשויות בארה"ב בתשלומי שוחד של עשרות מילוני דולרים לפקידי ציבור ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו בתמורה לקידום תרופת הדגל שלה – הקופקסון.

 

מטעמה של שפיר לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x