$
דעות

פרשנות

מי תמלא את הוואקום שיצרה אינטל

בעקבות שדרוג המפעל ייצאה ענקית השבבים 24% פחות מאשר ב־2015 והדבר צריך לאותת לישראל כי הסתמכות על חברה אחת עשויה להיות מסוכנת

מאיר אורבך 07:5521.02.17

אינטל ישראל היא היצואנית המובילה בארץ ומהווה 8% מהיצוא. ההישענות עליה גורמת לשתי בעיות: יכולת הייצור של המפעל בקריית גת והצלחתה של החברה העולמית ורמת הביקושים למוצרי המפעל בישראל.

 

בעקבות שדרוג המפעל ייצאה החברה 24% פחות מאשר ב־2015. המפעל לא מוכר את השבבים שלו ללקוחות קצה, אלא לאינטל העולמית בתשלומי העברה. ירידה בביקושי החברה העולמית לשבבים המיוצרים בישראל יכולה להפילו במיליארדי דולרים, ולישראל לא תהיה השפעה.

 

 

 

עם זאת, בשנים הקרובות הוא אמור לספק תוצרת נאה. אבל יש להסתכל על העשורים הבאים שבהם לא נראים באופק מפעלים מתקדמים וחברות נוספות שמייצרות אלפי מקומות עבודה. האיום הפך למשמעותי יותר כשאינטל העולמית הכריזה שהמפעל החדש של החברה יוקם באריזונה, ארה"ב, בהשקעה של 7 מיליארד דולר. כך שאם לישראל היו תקוות שהמפעל החדש יבטיח את המשך הייצור בישראל לעשורים רבים, הרי שהמלחמה כעת היא המפעל שאחריו, ועם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ישאר בבית הלבן, הסיכויים שמפעל חדש יקום מחוץ לגבולות ארה"ב הוא נמוך מאוד.

 

ישראל תיקלע לוואקום ביצוא כל עוד היא מסתמכת על חברה אחת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x