שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

האם הקואליציה תטרפד הצעת חוק להגבלת שכר הלימוד במכללות הפרטיות?

הצעת חוק פרטית של ח"כ אראל מרגלית הביאה לפיצוץ בקואליציה. איילת שקד מתנגדת, בנט סירב בינתיים לתמוך ואילו ביטן מעוניין לתמוך במהלך

עמרי מילמן 21:3819.02.17

הצעת החוק להגבלת שכר הלימוד במכללות הפרטיות הביאה לפיצוץ בקואליציה היום (א'). מדובר בהצעת חוק פרטית שהציע ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) הקובעת כי המל"ג יקבע מה שכר הלימוד המקסימלי שניתן לגבות.

 

כיום אין כל הגבלה כזו ותואר במכללה פרטית יכול להגיע לעלות של כ-150 אלף שקל לעומת כ-40 אלף שקל באוניברסיטה. הנציג של איילת שקד סירב לקדם את הצעת החוק, עליה חתמו 66 חברי כנסת, ככל הנראה בטענה כי מדובר בפיקוח חמור יחסית. אולם ביטן התעקש כן לקדם מהלך כלשהו שיגביל את שכר הלימוד במכללות והודיע כי יאפשר לקואליציה לתמוך בחוק. ביטן אמר ל"כלכליסט" כי "שכר הלימוד מאד גבוה, נותנים למכללות לקבוע את שכר הלימוד, זה לא הגיוני מה שקורה במדינה. לסטודנטים אין יוקר מחיה? 30 אלף שקל זה הזוי, הממשלה צריכה לעסוק בכך, נכון זה לא צריך לבוא באמצעות חקיקה פרטית אלא רפורמה של הממשלה, אך צריך לקדם פה מהלך".

 

ח"כ אראל מרגלית, יוזם הצעת החוק ח"כ אראל מרגלית, יוזם הצעת החוק צילום: ענר גרין

 

למעשה המחלוקת בין ביטן לנציגי הבית היהודי לא עוסקת כל כך בהצעת החוק עצמה, אלא בסמכות הקואליציה מול ועדת השרים לענייני חקיקה. ביטן הדגיש כי ישנה מחלוקת עקרונית על תפקידה של הוועדה, בעוד שהוא חושב שתפקידה להמליץ לקואליציה, שקד סבורה כי הוועדה היא הגורם הקובע לפיו תפעל הקואליציה. לדבריו "כבר שיניתי הרבה מאד החלטות. לא נוותר על הסמכות שלנו לעשות שינויים כשאנחנו חושבים שצריך לעשות, זה התפקיד שלי, ואעשה אותו כל עוד אני יו"ר הקואליציה, זה לא אומר שבהכרח נתמוך בהצעת החוק של מרגלית".

 

ועדת השרים החליטה היום בסופו של דבר לדחות את ההצבעה על הצעת החוק לשבוע הבא, אולם ללא תמיכת שר החינוך, שהוא גם ראש מפלגתה של יושבת ראש ועדת השרים, שרת המשפטים איילת שקד, קשה לראות כיצד תוכל לעבור. לוועדת השרים אין השפעה לכאורה על הצעות חוק פרטיות, שכן הן יכולות לעלות בכל מקרה לאישור הכנסת. אולם הקואליציה נדרשת להישמע למשמעת הקואליציונית הנקבעת בוועדת השרים ומצביעה או מתנגדת לחוקים בהתאם להחלטת הוועדה. כיו"ר הקואליציה, ביטן רשאי לשחרר את הרסן מהמשמעת הקואליציונית, כך שאם כל מי שחתום על הצעת החוק באמת יתמוך, לא יהיה לה קושי לעבור.

 

איילת שקד. ללא תמיכת ראש מפלגתה, ההצעה תתקשה לעבור איילת שקד. ללא תמיכת ראש מפלגתה, ההצעה תתקשה לעבור צילום: אלכס קולומויסקי

 

לטענת מרגלית העובדה כי המכללות הפרטיות ממשיכות לגבות סכומי עתק ובמקביל חלקן מוגדרות כמלכ"רים שאינן משלמות מסים "מחייבת התערבות והסדרה מצד שר החינוך ושר האוצר. אם נטיל פיקוח על מחירי שכר הלימוד, השוק הזה של ההשכלה הגבוהה הפרטית, שמגלגל קרוב ל-2 מיליארד שקל בשנה, יוכל להיות יותר הגון ויותר שפוי." לדבריו ״אנו חווים תופעה דומה למה שקרה ברפואה בישראל, בה הרפואה הפרטית חיסלה את הרפואה הציבורית. הנהירה של מרצים רבים מהמוסדות הציבוריים לפרטיים היא תמרור אזהרה שמחייב הסדרה".

 

מלשכת שר החינוך נפתלי בנט נמסר כי "הנושא טרם הוצבע בועדת השרים לחקיקה ועל כן טרם התקבלה עמדת הממשלה לגביו. ככל שהנושא יובא להצבעה טרם החלטה כזו, על פי תקנון הממשלה הידוע היטב ליו"ר הקואליציה - על הקואליציה להתנגד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x