$
דעות

דעה

בנק ישראל חייב להעלות את הריבית - גם במחיר של פגיעה בייצוא

המשק הישראלי בשל להעלאת ריבית - ויעידו על כך שיעור הצמיחה הגבוה והאבטלה הנמוכה. לכולנו עדיף שלמשבר הבא נגיע עם ריבית הגבוהה בהרבה מ-0.1%

שי סלינס 17:0916.02.17

נתון הצמיחה המעולה של המשק שפורסם היום, 6.2% ברבעון הרביעי, חייב להוציא את קברניטי בנק ישראל מהתרדמת אליה נכנסו לפני יותר משנתיים - ועליהם להתחיל לשקול ברצינות להעלות את הריבית בטווח הזמן המיידי מהרמה האפסית, בשיעור של 0.1%, בה היא נמצאת כיום.

 

הקרקע, כך נראה, בשלה להעלאת ריבית. מלבד הזינוק בצמיחה, שוק העבודה בישראל נמצא במצב הטוב ביותר שלו מזה עשורים עם שיעור אבטלה של 4.3%. נוסיף לכך את הבורסה היציבה יחסית בתל אביב, השיאים בוול סטריט ואת הכיוון החיובי אליו הולכת כלכלת ארה"ב עם צפי לשלוש העלאות ריבית עד סוף 2017, ונגיע למסקנה פשוטה: שעון החול של בנק ישראל עם הריבית האפסית - נגמר.

 

אז נכון, יש גם לא מעט סיבות נגד העלאת ריבית מיידית: החל מהאינפלציה בישראל שעדיין לא מצליחה להרים את הראש, במיוחד לאור מדד ינואר השלילי, דרך הדשדוש המתמשך של גוש היורו והמדיניות המרחיבה שהוא נוקט הכוללת ריבית שלילית של 0.4%, ועד לשקל שלא מפסיק להתחזק מול המטבעות המובילים מתחילת השנה.

 

קרנית פלוג קרנית פלוג צילום: צביקה טישלר

 

ואולם אם מפרקים את הטיעונים האלו לגורמים - אז לגבי אירופה, ניתן לראות את האור בקצה המנהרה, כאשר לראשונה זה עשור כל מדינות האיחוד הציגו צמיחה חיובית.

לגבי השקל, בנק ישראל לא ממש מצליח למנוע את ההתחזקות שלו גם ללא העלאת ריבית ועם רכישה מאסיבית של דולרים בשוק. ולגבי האינפלציה, מסורתית מדדי המחירים הראשונים של השנה נמוכים, וכרגע ההערכות הן שהאינפלציה ב-2017 תעמוד על 1% - כך שהמצב לא כל כך נורא.

 

בחודשים הקרובים יצטרכו בבנק ישראל לקבל החלטות לא פשוטות, שייתכן כי יפגעו בחלקים לא קטנים מהאוכלוסייה; העלאת ריבית תפגע בראש ובראשונה ביצואנים, בעקבות ההתחזקות של השקל.

 

עם זאת, בטווח הארוך הכלכלה הישראלית יכולה רק להרוויח מהעלאת הריבית. כך, הבנק המרכזי ישראל יתחיל "לאגור נשק" לקראת המשבר הכלכלי הבא. שהרי, כמו כל משבר כלכלי גדול בהיסטוריה - סביר להניח שגם את המשבר הבא לא נוכל לצפות מראש. וכשזה יפרוץ, והבורסות יפלו ביום אחד והאבטלה תטפס במהירות - טוב יהיה אם בבנק ישראל יהיו מוכנים לצאת למלחמה עם ריבית הגבוהה בהרבה מ-0.1%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x