$
משפט

פרשת השחיתות בנתניה: בכירים בארבע חברות ציבוריות נחקרו במשטרה

על פי החשד, יו"ר אשטרום רמי נוסבאום, מנכ"ל פז יונה פוגל, מנכ"ל בוני התיכון הנדסה, עמרם פרץ והמנכ"ל לשעבר של חברת הדלק הישראלית, שמואל אנצ'ל, מעורבים בעבירות שוחד במסגרת הפרשה בה נעצרה ראשת העיר, מרים פיירברג; שוחררו בתנאים מגבילים

תומר גנון, נעמי צורף ואורן פרוינד 13:5315.02.17

פרשת השחיתות בנתניה מסתעפת: הבוקר (ג') נודע כי ארבעה בכירים בחברות ציבוריות נחקרו בלהב 433 בחשד למתן שוחד במסגרת הפרשה. מדובר ביו"ר קבוצת אשטרום ואחד מבעלי השליטה בה, אברהם (רמי) נוסבאום, שנחקר אתמול; מנכ"ל חברת פז, יונה פוגל, שנחקר שלשום; מנכ"ל בוני התיכון הנדסה, עמרם פרץ; והמנכ"ל לשעבר של חברת הדלק שראל, שמואל אנצ'ל.

 

כלל הנחקרים שוחררו בערבות עצמית ובתנאים מגבילים: עיכוב יציאה מהארץ למשך שלושה חודשים, הרחקה מעיריית נתניה למשך 15 ימים ואיסור יצירת קשר עם מי מהמעורבים בפרשה.

 

על פי החשד, אותם בכירים שילמו שוחד ליו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה, שמעון שר, בתמורה לקידום אינטרסים עסקיים בעיר. השוחד, כך לפי החשד, הועבר בין היתר כתרומה מכספי החברות הציבוריות שבהן הם מכהנים למוסדות דתיים בעיר הקשורים לשר. החקירה היא במסגרת סבב השלמת חקירה במשטרה לקראת העברת התיק למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

   

 

גם ראשת העירייה, מרים פיירברג, חשודה במסגרת הפרשה שקיבלה טובות הנאה שונות, לעתים דרך מקורבים אליה, כדי לסייע ולקדם אינטרסים של קבלנים שונים בעיר. היא נעצרה לפני כמה חודשים במסגרת החקירה וכניסתה לעירייה נאסרה למשך תקופה ארוכה.

 


 

 צילום: עמית שעל, ירון ברנר, דנה קופל, טל שחר

 

אחד החשדות המרכזיים בחקירה נוגע לעסקת נדל"ן שביצעה בשנת 2006, במה שהפך לימים לפרויקט נדל"ן יוקרתי על המצוק מול חוץ נתניה – קורל. בעניינו של שר, החשד הוא שקבלנים ובעלי אינטרסים נוספים תרמו למוסדות דתיים, למשל של קהילת צאנז, הקשורים אליו, בתמורה לכך שהוא קידם את האינטרסים שלהם.

 

בסוף החודש שעבר פנתה המשטרה לבית משפט השלום בראשון לציון בבקשה להאריך את תקופת הרחקתו מהעירייה של שר, המיוצג על-ידי עו"ד עמית חדד. עוד ביקשה המשטרה להאריך את האיסור ליצירת קשר עם המעורבים בפרשה, בהם עובדי העירייה וחברי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שהוטל עליו.  

מימין: אברהם נוסבאום, מרים פיירברג ויונה פוגל מימין: אברהם נוסבאום, מרים פיירברג ויונה פוגל צילומים: עמית שעל

בתחילת חודש נובמבר הורה השופט עמית מיכלס להאריך את הרחקתו מהעירייה עד לתחילת פברואר, ומשהגיע מועד זה פנתה המשטרה בבקשה להארכה נוספת עד

לראשית חודש מאי. "החקירה התקדמה משמעותית והחשדות כנגד שר העמיקו והתבססו באופן מובהק", נכתב בבקשת המשטרה, "בשל מעמדו, סמכויותיו ותפקידו קיים חשש מובנה כי שר יפעל לשיבוש פעולות החקירה שעל המשטרה לבצע. אי הרחקתו כמבוקש עלולה להקל עליו בביצוע עבירות דומות נוספות".

 

 

באשטרום בטוחים שנוסבאום נקי

 

חברת הנדל"ן אשטרום דיווחה הבוקר לבורסה כי נוסבאום, נחקר "בחשד לביצוע לכאורה של עבירות שוחד בתפקידו כנושא משרה בחברה בקשר עם פרויקטים שלה וחברות קשורות שלה". בהמשך מסרה חברת אשדר מקבוצת אשטרום הודעה דומה. עוד נמסר כי "להערכת החברה, בהתנהלותו של נוסבאום או של החברה, לא נפל כל רבב ודופי וכי לאחר בירור העובדות יתברר כי שמו שורבב לפרשה בשוגג".

 

 

 

ביום חמישי בוצע השלב המוסדי בגיוס האג"ח של אשטרום ובו גייסה החברה 313 מיליון שקל ואף זכתה לביקושים ל 530 מיליון שקל. בתחילת השבוע הייתה אמורה לבצע את השלב הציבורי אולם לאור החקירה החליטה ההנהלה להקפיא את ההנפקה. כעת, עם פרסום החקירה למשקיעים בתל אביב, החליטה החברה להוציא את השלב הציבורי מחר.

 

בהמשך הודיעה פז כי "נמסר לה שלשום שמנכ"ל החברה נחקר, בחשד לכאורה למתן שוחד כנושא

משרה בחברה, בקשר עם עיריית נתניה. להערכת החברה, נושא המשרה הבכירה והחברה פעלו כדין". לאחר מכן שלח פוגל מכתב לעובדיו ובו הכחיש מכל וכל את מעורבותו בפרשה.

 

חברת בוני התיכון דיווחה כי "פרץ, מבעלי השליטה בחברה המכהן כיו"ר הדירקטוריון וכמנכ"ל החברה, זומן לפני מספר ימים לחקירה ביחידת להב 433, אשר במסגרתה תושאל בקשר לתרומות אשר ניתנו למוסד צדקה בעיר נתניה. בסופה של החקירה שוחרר פרץ ללא כל תנאי מגביל מלבד שמירת סודיות העניין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x