$
משפט

הסדר טיעון בעניינו של עו"ד רועי בר: יודה בעבירות וירצה 6 חודשי מאסר בפועל וקנס של מיליון שקל

כתב האישום, עוסק במה שכונה "פרשת הקבלנים" ומייחס ליועץ המשפטי החיצוני של עיריות ראשון לציון ורחובות עבירות של הפרת אמונים בשל פעולותיו בניגוד עניינים בין תפקידו לבין לקוחותיו הפרטיים ובני משפחתו

נעמי צורף 10:0008.02.17
כתב אישום נגד עו"ד רועי בר, לשעבר היועץ המשפטי החיצוני של עיריות ראשל"צ ורחובות הוגש הבוקר לבית משפט השלום בראשון לציון על-ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. במקביל, הודיעה הפרקליטות לבית המשפט על הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים, במסגרתו יודה עו"ד בר בעבירות והצדדים יבקשו לגזור עליו עונש מוסכם של 6 חודשי מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, קנס בסך מיליון שקל וכן מאסר על תנאי.

 

בנוסף הסכימו הצדדים שהפרקליטות תבקש מבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין לגזור על בר, בשל הרשעתו בפלילים, עונש של השעיה ממקצוע עריכת הדין לתקופה של 4 שנים.

 

כתב האישום, עוסק במה שכונה "פרשת הקבלנים" ומייחס לבר עבירות של הפרת אמונים בשל פעולותיו בניגוד עניינים בין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריות לבין לקוחותיו הפרטיים ובני משפחתו.

 

במסגרת הסדר הטיעון מצהיר עו"ד בר, כי הוא מודה בכל עובדות כתב האישום "מתוך הכרה בכך שהפר את האמון שנתן בו הציבור", וכי הוא "מביע צער וחרטה על כך שלמרות היותו איש שמקצועו הוא החוק, ולמרות שאמור היה לייצג בעיני הציבור את המשפט, פעל שלא כדין", בכל המעשים המיוחסים לו בכתב האישום. עוד הוא מצהיר, כי הוא "מסכים שבתפקידו כיועץ משפטי לעירייה, דינו היה כדין עובד ציבור לכל דבר ועניין" והוא "מאשר ומסכים כי בקבלת זכות מקבלן, התלוי בהחלטות הרשויות להן מונה הנאשם לייעץ, הכניס עצמו הנאשם לניגוד עניינים פלילי".

עו"ד רועי בר בבית המשפט עו"ד רועי בר בבית המשפט צילום: נמרוד גליקמן

 

 

כתב האישום, שהוגש באמצעות עוה"ד יוחאי בן שמואל, רואי כחלון וניר וינטראוב מהמחלקה הכלכלית, מתאר כיצד במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריית ראשון לציון, טיפל עו"ד בר במכרז למכירת קרקע בבעלות העירייה, טיפול שזיכה אותו בשכר טרחה, שעל-פי תנאי המכרז היה על הקבלן הזוכה לשלם לו. במקום לגבות את תשלום שכר הטרחה מהקבלן יצחק אמסלם, שחברת אלמוג כ.ד.א.י שבבעלותו זכתה במכרז, נענה עו"ד בר להצעתו של אמסלם לייצגו באופן פרטי במכירת הדירות בפרוייקט המגורים "WHITE" בעיר ראשון לציון, ולזכות בשכר טרחה גבוה יותר באופן משמעותי שישלמו לו רוכשי הדירות בפרויקט. בכך הכניס עצמו עו"ד בר ביודעין, למצב בו הוא מצוי בניגוד עניינים בין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעירייה לבין הייצוג של אמסלם באופן פרטי.

 

עוד מודה בר במסגרת ההסדר כי הוא ניצל את מעמדו כיועץ המשפטי של עיריית ראשל"צ ושל הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שלה, ופעל במקרים רבים מתוך ניגוד עניינים, כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות בוועדות התכנוניות, ובין היתר לסייע להכשיר, שלא כדין, תוספות בנייה שביקש אמסלם בפרויקט, להשפיע על מקבלי ההחלטות לבטל חוב של היטל השבחה שהשיתה העירייה על אמסלם ועוד.

 

באחד המקרים המתוארים בכתב האישום, בשנת 2006 השתתף בר, כשהוא מצוי בניגוד עניינים, בישיבת הוועדה לתכנון ובנייה של ראשל"צ בה נידונה בקשתו של אמסלם לאישור תוספת בנייה של 7 יחידות דיור. בר לקח חלק בישיבה ואף העניק ייעוץ משפטי לוועדה, ייעוץ שהשפיע על מקבלי ההחלטות לאשר את תוספות הבנייה בפרויקט, בניגוד לכללים הקבועים בחוק. בהחלטת הוועדה לאשר את תוספות הבנייה בפרויקט היה כדי להיטיב עם אמסלם, לקוחו הפרטי של בר, ואף לזכות את האחרון בשכר טרחה גדול יותר בגין תוספת הבנייה של יחידות הדיור. בתום ישיבת הוועדה הוסיף בר על גבי פרוטוקול הישיבה הערה כוזבת בכתב ידו, לפיה לא השתתף בה, וזאת במטרה להסתיר את מעורבותו הפעילה בדיון.

 

במקרה אחר פעל בר, במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני של עיריית ראשל"צ, בניגוד עניינים בין האינטרסים של רעייתו ובני משפחתה באשר לזכותם בקרקע המכונה "השטח המטרופוליני הדרומי" שבתחום סמכותה של עיריית ראשל"צ. על אף שרעייתו ובני משפחתה היו בעלי זכות בחלק מהמקרקעין, השתתף בר בשנת 2010, ביחד עם ראש העיר ראשל"צ, דב צור, ושרית דנה, שכיהנה באותה עת כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), בישיבה תכנונית הנוגעת לקרקע. במהלך הישיבה הביע עו"ד בר את עמדתו המקצועית, שהיה בה כדי להיטיב עם בני משפחתה של רעייתו. בר לא דיווח למשתתפי הישיבה כי יש לבני משפחתו זכויות בקרקע שתכנונה נידון בישיבה.

 

בכתב האישום נאמר עוד, כי במסגרת הייעוץ המשפטי שסיפק לעיריית רחובות, בין השנים 2011- 2014 פעל עו"ד בר במסגרת תפקידו כיועץ המשפטי החיצוני שלה מתוך ניגוד עניינים, והשפיע על נציגי העירייה לקבל החלטות בעניינים הנוגעים לבניית פרויקט בנייה למגורים ברחובות שבנו בני משפחת יצחקי, מקבוצת יצחקי, שהם בני משפחת רעייתו של בר ולקוחות פרטיים של משרדו. גם בפרשה זו השפיע עו"ד בר על מקבלי ההחלטות בעירייה, ובהם ראש העיר רחמים מלול, והיועצת המשפטית הפנימית של העירייה, לקבל החלטות שהיה בהן כדי להיטיב עם הפרויקט שבנו בני משפחת יצחקי ביחד עם יזמים נוספים. בין היתר, ייעץ עו"ד בר לעירייה כיצד לנהוג באזרחים שהגישו לוועדת התכנון והבנייה התנגדויות לבקשות היזמים בפרויקט ועוד.

 

במסגרת חקירת הפרשה על-ידי המשטרה, נחקרו בין היתר גם בני משפחתו של בר ובעלי תפקידים בכירים בעיריית רחובות, וכן איש העסקים יצחק אמסלם, יזם נדל"ן ובעלים של חברת הנדל"ן אלמוג כ.ד.א.י, שבנתה את פרויקט המגורים "WHITE" בראשון לציון, נגדו הוגש כתב אישום המייחס לו מתן שוחד לבר. בחקירה סייעה הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

 

עו"ד דוד ליבאי ועו"ד איריס ניב-סבאג, באי כוחו של רועי בר, מסרו בתגובה כי: ״ממצאי החקירה העלו שרועי בר היה מצוי במקרים מסוימים במצב של ניגוד עניינים, המוגדר בחוק כמרמה והפרת אמונים, ולכן הוא בחר ליטול על עצמו אחריות, להביע חרטה, להודות בכך ולהגיע להסדר טיעון. יש להדגיש, כי התיק נגד משרדו של רועי בר נסגר לחלוטין״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x