שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קפיטליזם 3.0
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

ישראל תורמת? פחות

עמותת ישראל תורמת סיימה את 2016 עם עלייה של 14% בהיקף התרומות ל־38 מיליון שקל, אך התרומות מתושבי חו"ל היו גבוהות יותר מפי שלושה מאלה של תושבי ישראל

גיל קליאן 08:5008.02.17

ישראל תורמת - עסק חברתי שנועד לגייס כספים מישראלים ומתושבי חו"ל ולהעבירם לעמותות ישראליות - סיים את 2016 עם עליי של 14% בהיקף התרומות, שהסתכמו ב־38 מיליון שקל. התרומות הועברו ל־558 עמותות שונות. ישראל תורמת הוקם ב־2009, והתרומה אליו נעשית בצורה מקוונת דרך אתר האינטרנט שלו. התרומה הממוצעת של תורם ישראלי בשנת 2016 עמדה על 174 שקל, ואילו תורם זר תרם בממוצע 627 שקל. בנוסף לכך התרומות שהגיעו לעמותות ישראליות מתושבי חו"ל קפצו ב־20%, ואילו התרומות מתושבי ישראל עלו ב־9%.

 

לפי יונתן בן דור, מייסד ומנכ"ל ישראל תורמת, "סביר להניח שהסיבה לכך שתרומה ממוצעת של ישראלי נמוכה יותר משל אמריקאי, גם כשמדובר בתרומה עבור עמותות ישראליות, היא העובדה שאנשים לא מודעים לתמריצי מס הקיימים בחוק. אף שתורמים זכאים לקבל זיכוי מס משמעותי על תרומתם, הנתונים מגלים שבפועל אחוזים בודדים ביותר של תורמים פרטיים מודעים לכך ופועלים כדי לקבל את זיכוי המס. לא בכדי התרומות בישראל מסתכמות ב־0.48% מהתמ"ג, לעומת 2.1% בארצות הברית".

 

לקט ישראל. בירושלים תורמים בעיקר לעמותות מזון לנזקקים לקט ישראל. בירושלים תורמים בעיקר לעמותות מזון לנזקקים צילום: יריב כץ

 

בראש רשימת התורמים מחו"ל לעמותות ישראליות עומדים האמריקאים, לאחריהם תורמים מקנדה, בריטניה, אוסטרליה, שווייץ, גרמניה, דרום אפריקה, ארגנטינה, ברזיל ושבדיה. התפלגות התרומות לפי תחומי פעילות היא כזאת: מזון ורווחה (43% מהתרומות), זכויות אדם וארגונים פוליטיים (23%), חינוך (12%), איכות הסביבה והגנת על בעלי חיים (11%), בריאות (5%), דת (3%) ואמנות ותרבות (2%).

 

לפי דירוג היישובים בישראל, רעננה היא העיר שמתושביה מתקבלות התרומות הרבות ביותר. אחריה ברשימה תל אביב, גבעתיים, רמת השרון ומודיעין. את החמישייה השנייה פותחת הוד השרון ולאחריה ירושלים, הרצליה, רמת גן ובמקום העשירי רחובות.

 

מפילוח יעדי התרומות עולה כי בירושלים תורמים הכי הרבה לעמותות מזון לנזקקים (25% מהתרומות), ורק 2% לעמותות למען בעלי חיים. בת ים, לעומת זאת, היא העיר בה תורמים הכי הרבה לעמותות למען בעלי חיים (43% מהתרומות). בתל אביב בוחרים רוב התורמים לתרום לעמותות העוסקות בזכויות אדם וארגונים פוליטיים (14% מהתרומות), והעיר שתושביה תרמו הכי הרבה לארגוני בריאות היא בני ברק (32% מהתרומות).

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x