$
דעות

משאבת הכסף ושמה ירושלים

המאבק של עיריית ירושלים במשרד האוצר על גובה המענק השנתי שלו זכאית עיר הבירה צריך להביך את כולם. בירת ישראל מקבלת מענקים גבוהים יותר מכל רשות אחרת, אבל ממשיכה להידרדר בדירוג הסוציו־אקונומי

עמרי מילמן 10:4930.01.17

1. 300 מיליון שקל הביאו את עיריית ירושלים ואת משרד האוצר לסף פיצוץ והטחת עלבונות חסרת תקדים בין הצדדים. במשרד האוצר רוצים להעביר "מענק בירה" בגובה 525 מיליון שקל, שמבטא גידול של 5% משנה שעברה.

 

עיריית ירושלים מתעקשת על 800 מיליון שקל. במקור הפער היה גבוה בהרבה. שכן הטענות הראשוניות של ראש עיריית ירושלים היו כי עם פחות ממענק של 1.2 מיליארד שקל העירייה תתחיל לפטר עובדים.

 

מבחינת האוצר מלכתחילה דובר על 525 מיליון שקל. אך בתקציב שאושר תוקצבו "רק" 320 מיליון שקל, והיתר יגיע ממשרדים אחרים. זו מעין מחאה שקטה - הדרך להנכיח לממשלה שהמענקים של ירושלים לא מגיעים יש מאין אלא על חשבון הציבור.

ניר ברקת ראש עיריית ירושלים הבוקר מול מפגינים ניר ברקת ראש עיריית ירושלים הבוקר מול מפגינים

 

2. בינתיים, הצדדים במלחמת שוחות. בעיריית ירושלים החלו כבר עכשיו להשתמש בעובדים. למרות שסלע המחלוקת הוא על תוספת ולא על קיצוצים. ברקת - שאי אפשר שלא לתהות לגבי אתיות המהלכים שלו - כבר מאיים בפיטורים. מה שלא מסתדר עם ההיגיון הבריא. אלא אם הטייס האוטומטי של הוצאות העירייה כל כך גדול.אתמול בבוקר הוא הנחה את העובדים לצאת ולהפגין מול האוצר, אחרי שהחתימו כרטיס בעירייה. כך שהקמפיין הפוליטי של ברקת משולם ישירות מהכיס של התושב הירושלמי משלם הארנונה.

 

3. בינתיים באוצר לא בוחלים באמצעים והפעילו את הממונה על השכר בפועל, יוסי כהן, לנזוף ולאיים על ברקת על השימוש הציני בעובדים, לצד תגובות תוקפניות על חוסר תפקודה של העירייה. האוצר מעלה, ובצדק, מספר רב של תהיות לגבי הכסף שנשפך לאורך השנים על ירושלים ולא מצליח לשפר את מצבה. להיפך - רק לפני כמה חודשים התגאה ברקת שירושלים ירדה בדירוג הסוציו־אקונומי שלה מאשכול 4 לאשכול 3, כאשר מלכתחילה המענקים שהיא מקבלת גבוהים מעבר לכל פרופורציה מכל רשות אחרת.

 

4. בדבר אחד ברקת בטוח צודק - כולנו צריכים להיות מובכים מכך שבירת ישראל, נמצאת כל כך למטה בדירוג החברתי כלכלי. שיעור העניים בה מהגבוהים במדינה ורמת השירותים שהיא נותנת היא מהירודות ביותר. מצבה של העיר ממשיך להתדרדר למרות הטבות המס המפליגות שעסקים בשטחה מקבלים מתוקף החוק לעידוד השקעות הון כאילו מדובר בפריפריה.

 

 

ברקת בהפגנה נגד משרד האוצר, אתמול ברקת בהפגנה נגד משרד האוצר, אתמול

 

5. שאר נציגי הממשלה מעדיפים לשתוק. לתמוך באוצר זה לצאת נגד ירושלים שרק לפני רגע התגאו כולם בכך שטראמפ מתכוון להעביר אליה את השגרירות האמריקאית. מצד שני תמיכה בעיריית ירושלים היא בהכרח תמיכה בקיצוץ. הרי צריך לממן מאיפשהו את התוספות לעיר.

 

השתיקה הרועמת ביותר היא של שר הפנים - אריה דרעי. באוצר מנסים למשוך אותו לתוך הסערה, ומזכירים שכל עירייה בבעיה "זוכה" לחשב מלווה שמפקח על הוצאות העירייה. שכן כנגד ברקת עלו טיעונים רבים בדבר הרחבה חסרת תקדים של מערך היועצים, אבל לא ידעו עדיין לגבות במספרים. דרעי כמו יתר הפוליטיקאים מפחד לצאת נגד ברקת. לא בגלל הפרסונה, בגלל העיר שכביכול מאחוריו.

 

המהלך של ברקת יוכל להסתיים בהצלחה אם בסוף יקבל מה שרצה, אולם ייתכן וכמו הפעם הקודמת שפתח במלחמה מול האוצר, שלפי גורמים בירושלים נפתחה כשריח הבחירות באוויר - הוא יסיים עם הזנב בין הרגליים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x